Rusza nowa odsłona programu Kibice Razem pod egidą Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT). W latach 2019-2021 środowiska kibiców, kluby sportowe oraz samorządy ponownie będą współpracować na rzecz poprawy organizacji i bezpieczeństwa imprez sportowych. Jednym z ośrodków od lat zaangażowanych w program jest Gdynia wraz ze Stowarzyszeniem Kibiców Gdyńskiej Arki (SKGA). Dotację na wsparcie realizacji programu przyznał prezydent Wojciech Szczurek.
Głównym celem programu Kibice Razem jest budowanie struktur dialogu i współpracy ze środowiskiem kibiców, dzięki czemu wzrasta poziom organizacji i bezpieczeństwa na obiektach sportowych w Polsce. Przed nami już druga odsłona programu. W poprzedniej (2016-2018) uczestniczyło 17 samorządów i stowarzyszeń kibiców, a koordynatorem był Polski Związek Piłki Nożnej.
– Program ma charakter partnerski, ponieważ zakłada wolę współpracy, zarówno ze strony środowiska kibiców, klubów sportowych, jak i lokalnej władzy. Wszystkie podmioty oraz instytucje wspierające program wychodzą z założenia, że aktywni kibice piłkarscy stanowią grupę społeczną, której zainteresowania znacząco wykraczają poza bierne uczestnictwo w imprezach sportowych – zauważa Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które koordynuje gdyńskie działania programu. I dodaje: –Kibice chcą mieć wpływ na politykę swojego klubu i są zaangażowani w życie lokalnej społeczności. Ta aktywność stanowi ogromny potencjał społeczny, który warto w pełni wykorzystać.
Choć jako program Kibice Razem funkcjonuje od 2016 roku, to sama inicjatywa rozwijana jest dłużej, bo od 2010 roku – wówczas jeszcze jako projekt społeczny, który w miarę ewoluowania został bardzo dobrze oceniony i wpisany w strategię MSiT. Projekt opracowano w ramach przygotowań do UEFA EURO 2012. Gdyński ośrodek utworzony został jako jeden z pierwszych, obok wrocławskiego, gdańskiego i warszawskiego. Po 2012 roku przybywały kolejne. Otwarcie lokalnych ośrodków dla kibiców w 17 polskich miastach pozwoliło na realizację wielu cennych inicjatyw, zmierzających nie tylko do wspierania ulubionego klubu dopingiem, ale również szeroko zakrojonej działalności społecznej poza stadionem. Realizacji doczekały się innowacyjne i wartościowe projekty w skali lokalnej i ogólnopolskiej. Współpraca ze środowiskiem kibiców pozwoliła na przełamanie stereotypów w relacjach pomiędzy organami centralnymi, samorządowymi i środowiskiem często postrzeganym dotychczas jako „trudne”.
Nowo podpisany program, oprócz kontynuacji najlepszych inicjatyw z ubiegłych lat, wprowadza kilka zmian. Główne założenie to podniesienie jakości programu m.in. poprzez podniesienie kompetencji koordynatorów oraz opracowanie standardów jakościowych, które powinny spełniać ośrodki. W dużej mierze stawia się także na popularyzację wiedzy o programie oraz promocję na arenie międzynarodowej. Dotarcie z informacją do szerszego grona odbiorców pozwoli na dopasowanie oferty poszczególnych ośrodków do realnych potrzeb mieszkańców miasta. Integralną częścią stała się także współpraca ze środowiskiem kibiców niepełnosprawnych.
Przyznana przez prezydenta Wojciecha Szczurka dotacja na wsparcie realizacji zadania „Prowadzenie na terenie Gdyni lokalnego ośrodka w ramach realizacji Programu na rzecz poprawy bezpieczeństwa imprez sportowych w Gdyni poprzez działania edukacyjno–informacyjne oraz zwalczania negatywnych zjawisk w sporcie Kibice Razem w okresie od 01.05.2019 roku do 31.12.2021 roku” wynosi 225 000 złotych i zostanie rozłożona na trzy transze po 75 000 zł. każdego roku. Program, na łączną kwotę 3 600 000 zł, dofinansuje również MSiT.
gdyniasport.pl, fot. facebook.com/KibiceRazemArkaGdynia