TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

statystyki
chignahuapan

Klub

KASZEBE ZNACZI ARKA 

 

"Kaszebe znaczy Arka" - to hasło Rady Kaszubów przy Arce Gdynia, która powstała na bazie wieloletnich kontaktów kibiców Arki w regionie. Od dziesiątek lat, kolejne pokolenia mieszkańców pięknych Kaszub meldują się na stadionie podczas spotkań żółto-niebieskich. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnym działaniom promującym Kaszuby, setki tysięcy kibiców z całej Polski spotyka się z elementami kaszubskiej kultury, języka oraz historii. Coroczne obchody Dnia Jedności Kaszubów, który przypada 19 marca, są punktem kulminacyjnym promocji Kaszub poprzez sport w Gdyni. To właśnie podczas meczów rozgrywanych w połowie marca, wszyscy kibice zasiadający na trybunach, jak i przed telewizorami oraz ekranami swoich smartfonów, mogą poczuć kaszubską historię Arki Gdynia.

 

Dzień Jedności Kaszubów stanowi upamiętnienie pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która miała miejsce w bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku.

 

 


 RADA KASZUBÓW PRZY ARCE GDYNIA 

 

Dla dalszej integracji Klubu z Kaszubami, a Kaszubów z Arką powołana została w lutym 2024 roku Rada Kaszubów przy Arce Gdynia. W jej skład wchodzą osoby, które swoją działalnością i wiedzą przybliżają i kultywują tradycje kaszubszczyzny także wśród mieszkańców Gdyni, a przez to kibiców Arki.

 

 

SKŁAD RADY KASZUBÓW*:

 

https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/442A1058_a0ac6deea11f8ef8ab8b9e9b6e84e76d.jpg

 

 

 

Jan Wyrowiński

Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Ida Czaja

Poetka Kaszubska tłumaczka na język kaszubski Roty - hymnu Arki

Natalia Kłopotek-Główczewska 

Lektorka języka kaszubskiego, kaszubistka i dziennikarka

Alina Merchel

Prezes Stowarzyszenia Morska Przystań w Mechelinkach, sołtys wsi Mosty

Elżbieta Pryczkowska

Dyrektorka Szkoły Podstawowej w Tuchomiu

Krystian Andryskowski

Działacz kaszubski w Gościcina, Założyciel i Prezes  Akademii Piłkarskiej Cassubian

Andrzej Busler

Prezes Kaszubskiego Forum Kultury w Gdyni

Adam Hebel

Wiceprezes stowarzyszenia Kaszebsko Jednota

Bartosz Kiedrowicz

Jak się określa: Zwykły Kaszeba:)

Łukasz Kubiszewski

Propagator sportu kaszubskiego, zwłaszcza Buczki

Jerzy Miotke

Członek gdyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, były wiceprezydent Gdyni

Eugeniusz Pryczkowski

Członek Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego

Mikołaj Rydygier

Nauczyciel języka kaszubskiego, Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddziału w Brusach

Jacek Słomion

Fundacja Kaszuby, Inicjator projektu Internetowy Słownik języka kaszubskiego

Lech Kuchnowski

Aktywny członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z Pucka. Były pracownik Stoczni Marynarki Wojennej. 

 

(*stan na marzec 2024 roku)  

 

 

Pierwszym wspólnym meczem Rady Kaszubów, było spotkanie z Odrą Opole w dniu 17 marca 2024 roku. Tego dnia zaprezentowano również kaszubskie nuty, specjalnie przygotowanego i napisanego hymnu dla Arki. Wykonał go Patryk Mudlaw z kaszubskiego kabaretu Kunda.  

 

Przed wyjściem drużyn na murawę Weronika Ceynowa – reprezentująca Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział w Baninie odśpiewała Hymn Kaszubski, po nim klubową Rotę po kaszubsku, którą na koniec tradycyjnie odśpiewali kibice.

 

 

https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/arka-odra-08_21d2307d3723d818d016f5ae6853bd81.jpg

 

Obecny był również wątek kaszubskiego sportu. Jednym ze sportowych elementów popularyzowanych przez Kaszubów jest gra w buczkę. Dawna buczka polegała na uderzaniu kijem w kamień, aby wpadł on w dołek. Była popularna już w XIX wieku. Obecnie prowadzone są rozgrywki i ligi regionalne. Również i przed meczem, wszyscy kibice mogli spróbować  swoich sił w tym sporcie.

 

 

https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/arka_leczna_34_b41ac9e8c69d540712464878e6697662.jpg
 

Obecnie używa się kijów w kształcie wiosła oraz malej piłki. Gra polega na umieszczeniu jej za pomocą kija w konkretnym kręgu, wyznaczonym na połowie przeciwnika, za co otrzymuje się punkty. W każdej z drużyn gra po trzech zawodników.

 

 ARKA GDYNIA KASZEBE

 

 

W przeszłości (2023 rok) zespół Arki rozgrywał swoje spotkania m.in. w strojach kaszubskich z nazwiskami zawodników nadrukowanymi w języku kaszubskim

 

 

 

Arkowcy w 2024 roku występowali również w koszulkach z elementami kaszubskimi ("Gryf") i hasłem "Kaszebe znaczy Arka". 

 

 

https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/arka_leczna_25_060a0a7fcf3012b65fc096c9b2346cd9.jpg
 
Arka Gdynia od wielu lat akcentuje swoją obecność na Kaszubach także poprzez akcje promocyjne dedykowane dla mieszkańców lokalnych gmin i miejscowości. Za jedną z nich: "Kaszuby grają z Arką", otrzymano również nagrodę (III miejsce wśród ligowej stawki) w konkursie Ekstraklasy SA, z zakresu akcji i działań marketingowych. W ubiegłych latach przygotowywano dwujęzyczne materiały promocyjne, jak i odwiedzano szkoły na terenie Kaszub. W gdyńskiej komunikacji miejskiej oraz ponad 40 punktom w całej Gdyni eksponowano plakaty w języku kaszubskim. Już w 2016 roku na stronie internetowej Klubu pojawił się pierwszy kaszubski artykuł.

 

 

 

 

 

 

https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/29-IMG_4323_33f4c02df34bc6e7bc0b377d9d9c8d62.jpg

 KASZUBY

 

Kaszuby (kaszub. Kaszebe lub Kaszebsko) – region kulturowy w północnej Polsce, będący częścią Pomorza Gdańskiego. Zamieszkują tu m.in. Kaszubi (autochtoniczni Pomorzanie) posługujący się językiem kaszubskim, który ma w Polsce od 2005 status języka regionalnego. Obecnie obejmuje powiaty: kartuski, bytowski, lęborski, pucki, gdański, wejherowski, słupski, człuchowski, kościerski, chojnicki oraz miasta: Gdynię, Gdańsk i Sopot. 

 

 

 

 

 


 KASZEBE ZNACZI ARKA!

 

 

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia