13.05.2011

Nasi rywale w liczbach: Korona Kielce

Arka Gdynia swoje kolejne spotkanie rozegra w sobotę 14 maja o godzinie 14:45, a przeciwnikiem żółto- niebieskich będzie Korona Kielce. Kielczanie w ostatniej kolejce grali z Lechią Gdańsk na własnym stadionie. Korona prowadziła w tym spotkaniu 2:0. Jednak Lechia, podobnie jak w meczu z Arką, grała do końca i ostatecznie rozstrzygnęła spotkanie na swoją korzyść wygrywając 3:2. Pokłosie tej porażki zwolniony został trener kielczan Marcin Sasal. W czwartek obowiązki pierwszego trenera objął Włodzimierz Gąsior. Zespół z Kielc zajmuje 13 miejsce w tabeli z dorobkiem 31 punktów.

Bilans spotkań Korony Kielce: 8 zwycięstw – 7 remisów – 11 porażek
U siebie: 3 zwycięstwa– 5 remisów – 5 porażek
Na wyjeździe: 5 zwycięstw – 2 remisy – 6 porażek

W tym sezonie zespół Korony Kielce to dwie różne drużyny. Jesień w wykonaniu kielczan była nadzwyczaj dobra, 4 miejsce, 25 punktów i bardzo dobra postawa. Tak można podsumować tamte występy kielczan. Jednak wiosną Korona to już nie ten sam zespół, w 11 spotkaniach tylko 6 punktów w tym tylko jedno zwycięstwo. Efektem tak złej postawy była zmiana na stanowisku trenera.

Łącznie Korona w 26 kolejkach zdobyła 31 punktów, co ciekawe lepiej kielczanie spisują się w meczach wyjazdowych gdzie zdobyli 17 punktów. W Gdyni jednak Korona przegrała z Arką 1:2, bramkę dla Korony zdobył Edi Andradina natomiast dla gdynian bramki zdobyli Tadas Labukas oraz Paweł Zawistowski. Na własnym stadionie sytuacja wygląda dużo gorzej, tu złocisto- krwiści wygrali tylko 3 spotkania i zremisowali 5. Pierwsze spotkanie wygrane z Cracovia 1:0 w 4 kolejce, kolejne ze Śląskiem Wrocław 2:1 w 7 kolejce, trzecia wygrana przyszła w 9 kolejce w meczu z GKS Bełchatów 3:1. Od 9 kolejki kielczanie nie wygrali na własnym stadionie. Blisko było w ostatniej kolejce, jednak fantastyczna pogoń Lechii Gdańsk zakończyła się zwycięstwem biało- zielonych.

Bilans bramek: 32 strzelonych – 40 stracone
U siebie: 18 strzelonych – 22 straconych
Na wyjeździe: 14 strzelonych – 18 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 28                                     Bramki stracone z akcji: 35
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  1                     Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte- samobójcze: 3                              Bramki stracone samobójcze: 3

Bramki strzelone w 1. połowie: 12                          Bramki stracone w 1. połowie:19
Bramki strzelone w 2. połowie: 20                          Bramki stracone w 2. połowie: 21

Ogromny wpływ na bilans bramkowy miała słaba postawa w rundzie wiosennej. Aż 23 bramki z 40 kielczanie stracili wiosną. W pojedynkach stoczonych w tym roku aż sześciokrotnie rywale aplikowali Koronie po 3 bramki. Tylko Cracovia straciła więcej bramek od Korony – 43. Pod względem bramek strzelonych liczba 32 jest średnim wynikiem w lidze. Podobna zależność  zachodzi w bramkach na własnym stadionie. 18 bramek strzelonych do średni wynik w lidze, natomiast 22 bramki stracone to najgorszy wynik w lidze. Dużo lepiej statystyki bramkowe wyglądają w meczach wyjazdowych gdzie 14 bramek strzelonych jest dobrym wynikiem. Jeżeli chodzi o strzelanie bramek, dużo lepiej złocisto- krwistym idzie strzelanie w drugich częściach spotkań. Natomiast w przypadku bramek straconych to tylko o dwie więcej kielczanie stracili w drugich częściach meczy.

9

Statystyki czasów strzelonych bramek pokazują że w drugich częściach spotkań kielczanie strzelają więcej bramek. Najgorsze pod względem skuteczności, dla złocisto- krwistych, jest pierwszy i ostatni kwadrans pierwszej połowy kiedy to zdobyli po 3 bramki. W drugich częściach gry natomiast pierwszy i ostatni kwadrans należy do najbardziej skutecznych. W ostatnich kwadransach spotkań Korona zdobyła 9 bramek. Pod względem czasów bramek straconych to kielczanie źle spotkania zaczynają i źle kończą. W pierwszych kwadransach spotkań stracili 8 bramek, natomiast pomiędzy 60- 75 minutą oraz pomiędzy 75 a 90 minutą stracili po 9 bramek. Najmniej bramek Korona straciła po wyjściu z szatni na drugą połowię, tylko 3 bramki.

Statystyki zawodników:

Pavol Stano  – 2250 minut (25 spotkań),
Edi Andradina – 1973 minut (26 spotkań),
Zbigniew Małkowski – 1957 minut (23 spotkania),
Hernani  – 1957 minut (23 spotkania),
Aleksandar Vukovic – 1930 minut (23 spotkania).

Najlepsi strzelcy:

Andrzej Niedzielan  – 11 bramek,
Pavol Stano  –4 bramki,
Maciej Korzym, Edi Andradina – po 3 bramki.

Aleksandar Vukovic – 8 żółtych kartek (czerwona kartka po 2 żółtych),
Kamil Kuzera  -  6 żółtych kartek,
Vlastimir Jovanovic, Paweł Sobolewski  – po  5 żółtych kartek,
Pavol Stano, Andrzej Niedzielan, Jacek Markiewicz, Maciej Korzym (czerwona kartka po 2 żółtych),, Paweł Golański – po 4 żółte kartki.

Najwięcej minut w złocisto- krwistych barwach w tym sezonie rozegrał Pavol Stano 2250 minut., opuścił tylko jedno spotkanie z powodu 4 żółtych kartek. Kolejni w tej statystyce to Edi Andradina, napastnik który w tym roku obchodzić będzie 37 urodziny nadal może liczyć na miejsce w pierwszym składzie Korony. Bramkarz Zbigniew Małkowski wystąpił w 23 spotkaniach, w spotkaniu 10 kolejki  z Legią Warszawa został ukarany czerwoną kartką. Najlepszym strzelcem drużyny z Kielc jest Andrzej Niedzielan. Zawodnik który występował wcześniej w Ruchu Chorzów miał bardzo dobry początek sezonu, jednak podobnie jak cały zespół, rundę wiosenną nie może zaliczyć do udanych. Mimo tego wspólnie z Tomaszem Frankowskim przewodzą w klasyfikacji najlepszych strzelców z 11 bramkami na koncie. Dobrą wiadomością dla żółto- niebieskich jest to że najskuteczniejszy zawodnik Korony nie zagra w sobotę z Arką z powodu nadmiaru żółtych kartek. Podobnie jak Maciej Korzym który także w ostatnim spotkaniu z Lechią otrzymał 4 żółtą kartkę. Mimo tych absencji zespół Korony ma kim straszyć w obwodzie pozostają między innymi  Dawid Janczyk, Edi Andradina, czy też Maciej Tataj. Wśród najostrzej grających prym wiedzie były piłkarz Legii – Aleksandar Vukovic który otrzymał aż 8 żółtych kartek.  Drugi w tej klasyfikacji jest Kamil Kuzera.

Sobotni mecz jest bardzo ważny dla jednej i drugiej drużyny. Jednak po obu zespołach nie wiadomo czego się spodziewać. Arka zanotowała słaby występ przeciwko Ruchowi, natomiast Korona przegrała wygrany mecz z Lechią. Morale w jednym i drugim zespole na pewno nie są wysokie, w Kielcach receptą na odbudowanie ma być zmiana na stanowisku trenera.

opracowanie: Sebastian Jędrzejewski.