27.05.2011

Nasi rywale w liczbach: Śląsk Wrocław.

Przed Arką już tylko jedno spotkanie w Ekstraklasie, wyniki poprzedniej kolejki spowodowały że poza dobrym występem żółto- niebiescy muszą liczyć na korzystne rozstrzygnięcia na innych stadionach. Jednak aby móc spoglądać na inne spotkania trzeba przywieźć punkty z Wrocławia gdzie arkowcy w niedzielę o godzinie 17:00 rozegrają ostatnie spotkanie w tym sezonie ze Śląskiem Wrocław. Wrocławianie po 29 kolejkach są wiceliderem Ekstraklasy, a od europejskich pucharów dzieli ich tylko 1 punkt.

Bilans spotkań Śląska Wrocław: 12 zwycięstw – 10 remisów – 7 porażek
U siebie: 6 zwycięstw– 5 remisów – 3 porażki
Na wyjeździe: 6 zwycięstw – 5 remisów – 4 porażki

Do tej pory Śląsk wygrał w Ekstraklasie 12 spotkań i 10 zremisował. Wrocławianie są jedną z czterech drużyn które 10 razy dzieliły się punktami, wśród tych drużyn są także żółto- niebiescy. Śląsk tyle samo punktów zdobył na wyjeździe co na własnym stadionie – 23 punkty. W niedzielę wrocławianie będą mieli okazję poprawić tę statystykę na własnym stadionie. W rundzie jesiennej oba zespoły podzieliły się punktami, w 15 kolejce  było 2:2, a bramki zdobywali wtedy Tadas Labukas dla Arki oraz Przemysław Kaźmierczak dla Śląska. Należy także przypomnieć serię  Śląska, 14 spotkań bez porażki, po objęciu zespołu przez Oresta Lenczyka. Tę fantastyczną passę przerwała dopiero Korona Kielce która wygrała ze Śląskiem 1:0.

Bilans bramek: 41 strzelonych – 34 stracone
U siebie: 22 strzelone – 13 straconych
Na wyjeździe: 19 strzelonych – 21 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 33                                      Bramki stracone z akcji: 27
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  5                     Bramki stracone z rzutów karnych: 3
Bramki zdobyte- samobójcze: 3                              Bramki stracone samobójcze: 4

Bramki strzelone w 1. połowie: 18                          Bramki stracone w 1. połowie: 15

Śląsk zdobył 41 bramek w 29 spotkaniach co jest drugim najlepszym wynikiem w lidze. Podobny wynik mają jeszcze dwa zespoły – Legia Warszawa, Widzew Łódź. Pod względem bramek zdobytych i straconych na własnym stadionie Śląsk znajduje się w środku tabeli. Natomiast wynik 19 bramek strzelonych na wyjeździe jest najlepszy w lidze. Wrocławianie 5 krotnie zdobywali bramki z rzutów karnych o dwie bramki mniej stracili poprzez ten stały fragment gry. Drużyna Śląska więcej bramek zarówno strzela jak i traci w drugich częściach spotkań.

6

Pod względem czasów strzelonych bramek, drużyna z Wrocławia najmniej bramek strzela na początku spotkań. W pierwszym kwadransie oraz pomiędzy 15 a 30 minutą strzelili w dotychczasowych pojedynkach po 5 bramek. Najskuteczniejsza drużyna z Wrocławia w końcówkach spotkań w których to do tej pory zdobyła 9 bramek. W ostatnim kwadransie pierwszej połowie oraz pierwszym kwadransie drugiej połowy Śląsk zdobył po 8 bramek. Pod względem bramek straconych, najlepiej zespół Oresta Lenczyka prezentuje się pomiędzy 15 a 30 minutą kiedy to stracili tylko 3 bramki w 29 meczach. Najwięcej bramek Śląsk stracił pomiędzy 60 a 75 minutą – 8 bramek. Słabiej w defensywie drużyna z Wrocławia spisuje się w końcówkach pierwszych połów.

Statystyki zawodników:

Piotr Celeban – 2610 minut (29 spotkań),
Marian Kelemen  – 2520 minut (28 spotkań),
Sebastian Mila – 2483 minut (28 spotkań),
Jarosław Fojut – 2070 minut (23 spotkania),
Przemysław Kaźmierczak – 2069 minut (23 spotkania).

Najlepsi strzelcy:

Przemysław Kaźmierczak – 8 bramek,
Cristian Diaz  – 5 bramek,
Piotr Celeban, Sebastian Mila, Vuk Sotirović – po 4 bramki.

Amir Spahić  -  7 żółtych kartek,
Dariusz Sztylka – 6 żółtych kartek,
Krzysztof Wołczek – 5 żółtych kartek ( czerwona kartka po dwóch żółtych),
Sebastian Mila – 4 żółte kartki.

Wśród statystyk piłkarzy Śląska Wrocław wyróżnia się Piotr Celeban, który wszystkie ligowe spotkania Wojskowych rozegrał w pełnym wymiarze czasowym. Drugi w tej klasyfikacji jest bramkarz Marian Kelemen, a trzeci Sebastian Mila. Najlepszym strzelcem jest pomocnik Przemysław Kaźmierczak. Były zawodnik m.in. Porto zdobył w 23 spotkaniach 8 bramek. Drugi w tej klasyfikacji jest napastnik Cristian Diaz, zdobywca 5 bramek. Po cztery bramki zdobyli Piotr Celeban, Sebastian Mila oraz nie grający już w Śląsku Vuk Sotirović. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Amir Spahić który ośmiokrotnie był napominany żółtym kartonikiem. Najistotniejszym faktem dla żółto- niebieskich jest otrzymanie czwartej żółtej kartki przez rozgrywającego Śląska Sebastiana Mili w ostatniej kolejce. Klub z Wrocławia odwoływał się od żółtej kartki, jednak Komisja Ligi nie przychyliła się do wniosku. Trener Orest Lenczyk nie będzie mógł skorzystać z usług tego zawodnika w niedzielnym meczu.

W niedzielę Arkę czeka arcytrudny i ważny pojedynek wyjazdowy ze Śląskiem Wrocław. Dla żółto- niebieskich nie liczą się żadne statystyki, ten mecz trzeba wygrać i liczyć na pozytywne rozstrzygnięcia innych spotkań. Śląsk natomiast traktuje ten mecz jako przepustkę do pucharów.