TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

21.10.2010

NIE dla rasizmu na polskich stadionach!

W dniach 14-26 października 2010 r. już po raz jedenasty w całej Europie odbędą się imprezy z cyklu Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie. Patronem akcji jest UEFA.

Ekstraklasa SA i Kluby przyłączają się do apelu UEFA oraz PZPN prosząc kibiców o aktywne włączenie się w działania antyrasistowskie.

Areny sportowe na świecie nie powinny być postrzegane jako miejsca niebezpieczne, pełne agresji, przemocy i nienawiści. Rasistowskie i antysemickie przyśpiewki szkodzą wizerunkowi futbolu oraz Polski. Taki stan rzeczy niepokoi europejskie organizacje piłkarskie, które wielokrotnie wyrażały swój zdecydowany sprzeciw wobec rasizmu na piłkarskich stadionach. Problem rasizmu na stadionach istnieje i nie wolno go lekceważyć.

Jak pokazują doświadczenia krajów, które walkę z dyskryminacją rasową w obrębie sportu rozpoczęły już dawno temu, najlepsze rezultaty przynoszą wspólne działania tych, którzy kochają sport i starają się, by był on wciąż podporządkowany jedynie olimpijskim zasadom czystej rywalizacji i poszanowania przeciwnika.

Dlatego także my postanowiliśmy powiedzieć „NIE” i sprzeciwić się temu zjawisku popierając program walki z rasizmem na polskich stadionach - „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”.

Razem powiedzmy „NIE dla rasizmu na polskich stadionach”.

--------------------------------------------------------------------------------------------------
Kampanię „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” zainicjował w 1996 roku Marcin Kornak, prezes Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ.

Poniżej informacje o działaniach STOWARZYSZENIA NIGDY WIĘCEJ:

Rasizm w futbolu?

Rasizm to jedna z największych bolączek współczesnego futbolu.

Występuje przede wszystkim wśród kibiców, ale także – niestety sportowców i menadżerów, sędziów i trenerów. Neonazizm, szowinizm, antysemityzm i inne ideologie nienawiści niszczą nasz ukochany sport.

Jak się przejawiają?

We flagach z faszystowską symboliką, w antysemickich piosenkach i okrzykach, w buczeniu naśladującym odgłosy małp i rzucaniu bananami w czarnoskórych piłkarzy. Najbardziej drastyczne są jednak inspirowane ksenofobią napaści i pobicia. Tego typu zachowania trzeba zwalczać już w zarodku!

Co chce osiągnąć Stowarzyszenie?

 Uodpornić społeczność sportową na ideologie nienawiści rasowej i narodowościowej oraz dyskryminację.
 Uwolnić stadiony od faszystowskich i rasistowskich symboli na flagach i transparentach.
 Wyeliminować ze sportowych trybun rasistowskie przyśpiewki, okrzyki i hasła.
 Upowszechnić modę na pozytywne kibicowanie.

Jak to robi?

Wykorzystujemy wzorce sprawdzone w Europie Zachodniej. Od 1999 roku współtworzymy sieć Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie - Football Against Racism in Europe (FARE), której byliśmy również współzałożycielami. Współpracujemy z UEFA i FIFA. Jesteśmy partnerami Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Ekstraklasy SA, Ministerstwa Sportu i Turystyki, spółki PL.2012, Okręgowych Związków Piłki Nożnej, m.in. organizujemy szkolenia dla działaczy i sędziów piłkarskich.

Współdziałamy z międzynarodową kampanią „Stand Up Speak Up”, którą zainicjował Thierry Henry – legenda futbolu, a także z Radą Europy, międzynarodową organizacją kibiców Football Supporters Europe i MiędzynarodowąFederacją Piłkarzy Zawodowych FIFPro.

W nasze działania włączamy mniejszości narodowe i etniczne. Decyzją UEFA od 2009 roku koordynujemy specjalne edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz w całym regionie Europy Wschodniej.

Naszą kampanię wsparł osobiście jeden z najwybitniejszych graczy w historii piłki nożnej, obecny szef UEFA, Michel Platini, który stwierdził: „Współpraca PZPN i Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ polskiego reprezentanta sieci Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie (FARE) stanowi przyk ład modelowego współdziałania. Zachęcam Polski Związek Piłki Nożnej do kontynuowania owocnego współdziałania ze Stowarzyszeniem NIGDY WIĘCEJ oraz do rozwijania dalszych działań,
dzięki którym polski futbol przestanie być wykorzystywany do szerzenia rasizmu oraz innych form dyskryminacji”.

Prowadzimy regularny monitoring incydentów rasistowskich. Wydajemy „STADION” – pismo dla kibiców oraz antyfaszystowski magazyn „NIGDY WIĘCEJ”, a także tworzymy stronę internetową www.nigdywiecej.org.

Współpracujemy z mediami w kraju i na całym świecie. Koordynujemy przebieg corocznych Tygodni Akcji FARE w Polsce i krajach Europy Wschodniej. Prowadzimy działania edukacyjne i akcje ulotkowe na stadionach w całej Polsce. Wydaliśmy antyrasistowskie plakaty z reprezentacją Polski, drużynami klubowymi i największymi gwiazdami polskiego futbolu. Pomagamy klubom i związkom sportowym w ich działaniach antyrasistowskich. Organizujemy konferencje, spotkania, wykłady, szkolenia i warsztaty. Ponadto organizujemy i wspieramy antyrasistowskie turnieje piłkarskie dla młodzieży oraz mecze ligowe i pokazowe pod hasłami walki z rasizmem i szowinizmem.

Co osiągnęliśmy?

Dzięki konsekwentnej pracy w ramach kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” udało nam się odnieść wiele spektakularnch sukcesów. Przesłanie kampanii poparły największe gwiazdy z przeszłości i teraźniejszości polskiego futbolu, m.in.: Grzegorz Lato, Henryk Kasperczak, Maciej Szczęsny, Tomasz Wałdoch, Tomasz Hajto, Jacek Bąk, Emmanuel Olisadebe, Maciej Żurawski, Roger Guerreiro, a także reprezentacja Polski na Mistrzostwa Świata w 2006 roku. Nasze działania wsparło również kilkadziesiąt klubów piłkarskich z całej Polski, w tym czołówka Ekstraklasy.

W wyniku współpracy NIGDY WIĘCEJ z mediami i ekspertami powstały setki publikacji prasowych i książkowych oraz programów telewizyjnych i radiowych o rasizmie w sporcie. Wspólnie z PZPN opracowaliśmy zasady walki z symboliką rasistowską i neofaszystowską na polskich stadionach. Stworzyliśmy broszurę szkoleniową dla sędziów, działaczy i dziennikarzy piłkarskich pt. „Symbole rasistowskie”.

Byliśmy współgospodarzami prestiżowej konferencji UEFA pod hasłem „Zjednoczeni przeciwko rasizmowi” w marcu 2009 roku w Warszawie. Jej honorowym gościem był słynny piłkarz –
Liliam Thuram. Współorganizowaliśmy także kilkadziesiąt innych konferencji w kraju i za granicą na temat zwalczania szowinizmu w sporcie.

Wydaliśmy płytę „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” z piosenkami na temat walki z rasizmem na stadionach oraz DVD z materiałami edukacyjnymi.

Przy wsparciu Jurka Owsiaka od 1999 roku organizujemy Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej podczas festiwalu „Przystanek Woodstock”.

W 2002 roku Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ zostało, jako część FARE, laureatem nagrody Free Your Mind przyznawanej przez MTV Europe.

Dzięki kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów” rasizm w sporcie przestał być tabu, a stał się tematem debaty publicznej w Polsce.

Jak można nam pomóc?

 zawiadamiać nas o incydentach rasistowskich na polskich stadionach,
 przysyłać zdjęcia z meczów, na których pojawiły się symbole rasistowskie i faszystowskie,
 zamówić ulotki, vlepki i inne bezpłatne materiały edukacyjne,
 rozdać je wśród znajomych,
 zamieścić link do strony internetowej www.nigdywiecej.org,
 wziąć udział w imprezach w trakcie Tygodnia Akcji – Futbol Przeciwko Rasizmowi w Europie,
 zorganizować mecz lub turniej piłkarski pod patronatem kampanii „Wykopmy Rasizm ze Stadionów”,
 zorganizować spotkanie z piłkarzami i kibicami, którego tematem będzie zwalczanie rasizmu w sporcie,
 pisać artykuły i tłumaczenia do pisma „STADION” i magazynu „NIGDY WIĘCEJ”,
 wesprzeć nas finansowo – liczą się nawet najmniejsze wpłaty!

DOŁĄCZ DO NAS! RAZEM WYKOPMY RASIZM ZE STADIONÓW!

Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ PO Box 6, 03-700 Warszawa 4

(prosimy załączyć kopertę i znaczek)
tel.: 0601 360 835 , e-mail:redakcja@nigdywiecej.org

www.nigdywiecej.org

konto: Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJPKO BP I Oddział Centrum, Warszawa 25 1020 1013 0000 0902 0129 5898Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia