TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

07.12.2009

Gala zwieńczyła jubileusz 80-lecia Klubu

Oficjalna Gala z okazji 80-lecia Klubu była zwieńczeniem tegorocznych obchodów tego Jubileuszu. Wielka żółto-niebieska Rodzina spotkała się w gdyńskim Multikinie i Klubie Coco w Gemini.

Zobacz materiał z Gali w : ARKA-TV

Klub otrzymał okolicznościowe patery i dyplomy uznania od PZPN i OZPN, a także od przedstawiciela zaprzyjaźnionej Polonii Bytom symboliczną koszulkę, paterę i dyplom!

Pod nieobecność Prezydenta Wojciecha Szczurka Urząd Miasta Gdynia – głównego Sponsora Arki i współgospodarza Gali reprezentował Wiceprezydent Marek Stępa, który wraz z Przewodniczącym Rady Nadzorczej Klubu Witoldem Nowakiem wręczał zasłużonym Arkowcom pamiątkowe statuetki, dyplomy i wyróżnienia.

W imieniu Pomorskiego Związku Piłki Nożnej medale i odznaki PZPN oraz OZPN wręczał Prezes Andrzej Szczepański, a Dyplomy uznania od Sejmiku Województwa Pomorskiego przekazał Radny Lech Żurek.

Klub podziękował także prawdziwym kibicom Arki - Mariuszowi Jędrzejewskiemu „Megafonowi” i Stowarzyszeniu - wyrażając poprzez Przewodniczącego RN Witolda Nowaka nadzieję na dalszą dobrą współpracę.

Jak widać po poniższej liście nazwisk była to tzw. „Gala ku czci" z ogromną ilością wyróżnień, ale ponieważ czczono jak wszyscy podkreślali coś co ma się w sercach do końca życia to nikomu nie brakowało cierpliwości aby towarzyszyć temu wydarzeniu przez ponad dwie godziny, a potem wspominać najpiękniejsze chwile w nieformalnych rozmowach.

Podziękowania należą się całemu działowi marketingu naszego klubu, który zadbał o wszelkie szczegóły tego wydarzenia, kolegom z Arki TV, którzy przygotowali multimedialną oprawę imprezy.

Szczególne podziękowania dla Waldemara Michalskiego, Jana Kowalskiego i Macieja Witczaka bez których pomocy nie bylibyśmy w stanie dotrzeć do wszystkich osób!


Oto lista obecnych i uhonorowanych na Gali osób:

Wyróżnieni zostali zawodnicy, którzy w 1960 uzyskali pierwszy awans do drugiej ligi. Statuetki 80-lecia otrzymali: Eugeniusz Traczyk, Konrad Araucz, Zbigniew Kwiatkowski (dodatkowo otrzymał odznakę PZPN), Waldemar Michalski – (także otrzymał odznakę PZPN).

Przypomnijmy przebieg walki o awans:

Nastąpił on po kilkustopniowych eliminacjach. Najpierw była grupa 9 zespołowa. Arka w 16 meczach odniosła 14 zwycięstw i 2 remisy. Następnie była grupa barażowa po rozegraniu której okazało się, że Arka i Hutnik Kraków miały identyczny bilans i niezbędny był dodatkowy mecz. 27 listopada 1960 roku na stadionie Marymontu w Warszawie po 120 minutach nie padł gol i trzeba było zrobić losowanie – rzut monetą. Kapitan Arki – Włodzimierz Boruch wybrał reszkę i trafił! Arka awansowała na szczebel centralny! Po przyjeździe arkowców na dworzec PKP utworzono spontaniczny pochód 10 lutego do Skweru Kościuszki . Trenerem który uzyskał awans był Henryk Serafin , wcześniej Roman Sawecki, który w trakcie sezonu wyjechał z kraju.

Wyróżnieni zostali zawodnicy, którzy w 1974 uzyskali pierwszy awans do drugiej ligi.

Statuetki 80-lecia klubu otrzymali: Mirosław Chodakowski, Mieczysław Rajski, Aleksander Choruży, Waldemar Puzon, Adam Mięciel, Waldemar Pawlak, Marek Narewski, Ryszard Kurzepa, Włodzimierz Żemojtel i pośmiertnie Stanisław Burzyński.

W jakich okolicznościach uzyskano awans:

Po rundzie jesiennej Arka była na 3 miejscu – za Motorem i Lechią Gdańsk. Trenerem był Jerzy Słaboszowski asystentem Konrad Araucz. Na wiosnę plan wydawał się realny Seria 12 spotkań bez porażki 9 zwycięstw i 3 remisy została przerwana porażką u siebie z motorem 1:2. Po tej kolejce Arka ograła Zawiszę 2;1 a Motor trzeci w tabeli Widzew i oba zespoły miały po 42 pkt. Możliwy był więc …baraż! Arka na trudnym terenie pokonała jednak Widzew 1:0 po golu Mieczysława Rajskiego w 35 min, a Motor przegrał w Olsztynie ze Stomilem! Awans do I ligi stał się faktem! Arka w 30 meczach odniosła 17 zwycięstw 10 remisów i 3 porażki. Warto wspomnieć o rekordzie Stanisława Burzyńskiego który przez 628 min nie puścił wtedy bramki!

Wśród wyróżnień nie mogło zabraknąć zdobywców Pucharu Polski z 1979.

Otrzymali je : Bogusław Kaczmarek, Tomasz Korynt (otrzymał odznakę PZPN), Tadeusz Krystyniak, Andrzej Bikiewicz, Ryszard Szewczyk, Andrzej Czyżniewski (otrzymał brązowy medal PZPN „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”, Kazimierz Domachowski, Kazimierz Ochędowski, Roman Miszewski, Ryszard Kurzepa, Włodzimierz Żemojtel, Jacek Pietrzykowski, Janusz Kupcewicz, Czesław Boguszewicz i pośmiertnie Zbigniew Bieliński.

Jak Arka wywalczyła Puchar?:

Data 9 maja 1979 już na stałe wyryła się w sercach żółto-niebieskich kibiców. Po golach Janusza Kupcewicza w 50 min i Tadeusza Krystyniaka w 59 min z karnego Arka ograła Wisłę Kraków 2:1. Droga do tego pucharu to wygrane z Piastem Nowa Ruda, Wartą Sieradz, w karnych z Lechem 7-6 (3 jedenastki obronił Andrzej Czyżniewski). W półfinale Arka nie dała szans Szombierkom Bytom 3:0 gole Kupcewicz – 2 i Korynt. Tysiące gdyńskich kibiców świętowały finałowe zwycięstwo w Lublinie! A potem były mecze pucharowe z Boreo Stara Zagora 3:2 w Gdyni i 0:2 w rewanżu.

Medale 80-lecia otrzymali najbardziej wytrwali w barwach Arki czyli zawodnicy, którzy rozegrali min. 230 spotkań w koszulce Arki:

Dariusz Ulanowski 414 meczy, Grzegorz Niciński 267 meczy, Łukasz Kowalski - 247 meczy, Ryszard Kurzepa 245, Jarosław Krupski - 239 meczy, Józef Motowidło 230 meczy (otrzymał także odznakę PZPN) oraz pośmiertnie: Zbigniew Bieliński 397 meczy, Stanislaw Gadecki 326 meczy i Czesław Przybylski 288 meczy.

Na Gali nie zabrakło nestorów Arki, a więc zawodników którzy grali przed ponad pół wiekiem!:

Tadeusz Mikusiński 87 lat, Zygmunt Cybulski 83 lata, Józef Murawski 80 lat, Bolesław Kukliński 79 lat, Tadeusz Antoniewicz 77 lat, Edmund Di Giusto 77 lat, Andrzej Brzeziński 76 lat, Romuald Ambroszkiewicz 73 lata. Najstarszy Pan Tadeusz brylował wśród nestorów także na nieoficjalnej już części Gali w Klubie Coco. W takiej kondycji na pewno dożyje 100 lat!

Byli trenerzy: Grzegorz Polakow, Stanisław Stachura, Czesław Boguszewicz, Konrad Araucz, Mieczysław Gierszewski. Nagrodzono także nieobecnych Stefana Żywotko, Ryszarda Lipińskiego (przyznano mu brązowy medal PZPN „Za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej”) i Jacka Dziubińskiego, a pośmiertnie Jerzego Słaboszowskiego, Józefa Barbachena i Stanisława Malona.

Z kolei srebrne odznaki OZPN otrzymali: Grzegorz Witt, Tomasz Wroński, Dariusz Mierzejewski, Maciej Cieślik, Robert Wilczyński, Krzysztof Janczak, Tomasz Kożuchowski, Ireneusz Michalik, Tomasz Janiak, Krzysztof Rybicki, Tomasz Bobryk

Medale 80-lecia otrzymali także zasłużeni dla klubu działacze i pracownicy:

Lech Stefański, Stanisław Dębicki, Zbigniew Nowakiewicz, Krzysztof Tomaszewski Jan Kowalski, Roman Walder, Krzysztof Sampławski, Jacek Dziubiński, Łukasz Balcer (otrzymał także odznakę PZPN), Jerzy Latanowicz, Jerzy Sobczak, Hanna Richert, Tomasz Panasiuk, Zbigniew Łobodziński (otrzymał odznakę PZPN), Marek Latos, Maciej Witczak i pośmiertnie Józef Szałucki.

Medale UM GDYNIA: „CIVITAS E MARI” - „Tym którzy odważnie realizują marzenia” otrzymali: Ryszard Kurzepa, Janusz Kupcewicz, Zbigniew Kwiatkowski, Waldemar Michalski, Józef Motowidło, Grzegorz Niciński, Mieczysław Rajski, Dariusz Ulanowski, Marek Wojciechowski, Włodzimierz Żemojtel.

Dyplomy uznania od Sejmiku Województwa Pomorskiego otrzymali: Czesław Boguszewicz i Janusz Kupcewicz.

Medale 80-lecia klubu otrzymali także z życzeniami nowych sukcesów na miarę tworzenia nowej historii trener Dariusz Pasieka oraz kapitan Bartosz Ława.

WKRÓTCE ZAMIEŚCIMY ZDJĘCIA Z GALI







Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia