Aktualności
17.09.2023
Stadiony bez barier
Trwa kolejna odsłona akcji „Stadiony bez barier”. To wspólna inicjatywa Polskiego Związku Piłki Nożnej, Ekstraklasy, Federacji Kibiców Niepełnosprawnych, organizacji zrzeszających kibiców oraz klubów uczestniczących w rozgrywkach PKO Bank Polski Ekstraklasy i Fortuna I Ligi.
Głównym celem akcji jest promocja polskich stadionów jako miejsc otwartych i bezpiecznych dla wszystkich kibiców, niezależnie od stanu zdrowia, ewentualnych dysfunkcji czy specjalnych potrzeb. Inauguracja kampanii będzie miała miejsce podczas meczów siódmej i ósmej kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz Fortuna I Ligi w dniach 1-18 września 2023.
- „Stadion bez barier” to wyjątkowa akcja mająca na celu pokazanie, że stadiony piłkarskie stoją otworem dla wszystkich kibiców, również tych którzy muszą zmagać się z niepełnosprawnościami. Każdy z nas, bez wyjątku, powinien mieć możliwość bezpośredniego i bezpiecznego przeżywania sportowych emocji na stadionie, dlatego cieszę że PZPN we współpracy z Federacją Kibiców Niepełnosprawnych oraz klubami Ekstraklasy i I Ligi, podjął inicjatywę popularyzującą sport wśród osób niepełnosprawnych. Także Ministerstwo Sportu i Turystyki w swoich działaniach dąży do popularyzacji sportu i dotarcia ze swoimi działaniami do jak najszerszej grupy osób, w tym do kibiców i sportowców zmagających się z przeciwnościami losu. Przykładem jest realizacja programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych, który w 2023 roku osiągnął rekordowy budżet 30 mln zł. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w realizację projektu „Stadion bez barier” i zachęcam do wspólnego kibicowania. Razem tworzymy polski sport – mówi Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.
– Sportowe emocje nie mają barier. Osoby o ograniczonej sprawności ruchowej, niesłyszące, niewidome czy żyjące z innymi niepełnosprawnościami mogą w pełni cieszyć się wrażeniami z meczu. Różnorodność fanów piłki nożnej znajduje odzwierciedlenie w rozwiązaniach infrastrukturalnych na polskich stadionach, takich jak dedykowane parkingi i wejścia, drogi dostępu, miejsca siedzące, toalety czy miejsca odpoczynku. Nie brakuje także usług specjalnych, w tym dostępności przewodnika dla widzów, transportu wózkami elektrycznymi, możliwości wypożyczenia wózków inwalidzkich czy komentarza audio na żywo. Setki wolontariuszy i pracowników stadionowych dbają o zapewnienie wsparcia kibicom potrzebującym pomocy, dostępne są także miejsca dla osób z różnymi potrzebami, w tym dla poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz osób towarzyszących. Poprzez akcję „Stadiony bez barier” chcemy pokazywać, że nasze stadiony i kluby są otwarte dla wszystkich i zachęcić jeszcze więcej kibiców z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w piłkarskich spotkaniach ze stadionowych trybun – mówi Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.
- Kluby od lat angażują się, by stadiony Ekstraklasy były dostępne dla wszystkich kibiców, także tych z różnymi niepełnosprawnościami. Wraz z rozwojem infrastruktury nasze stadiony są nie tylko coraz piękniejsze, ale też znikają z nich kolejne przeszkody techniczne, które przed laty mogły być wyzwaniem dla niektórych osób. Nowe obiekty od początku są projektowane tak, aby uwzględnić potrzeby wszystkich kibiców. Ale infrastruktura to nie wszystko, bo jest troska i praca klubów, by zapewnić fanom piłki nożnej jak najszerszy dostęp do meczów. By każdy, kto przychodzi na mecz, mógł doświadczyć tych unikalnych emocji płynących ze wspólnego kibicowania swojej drużynie z trybun. Jest to możliwe i ważne, byśmy wszyscy o tym głośno mówili – komentuje Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA.
Niezmiernie cieszy fakt, że z roku na rok do akcji włącza się coraz więcej podmiotów. Jesteśmy dumni, że wydarzenie to zatacza coraz szersze kręgi i niweluje przede wszystkim bariery mentalne, te w naszych głowach. Nawet najlepiej przystosowany stadion pod kątem infrastrukturalnym (a pod tym kątem w Polsce jest już naprawdę dobrze) bez otwartości ludzi i dobrego klimatu wokół nie zapełni się kibicami. Na stadionie jest miejsce dla każdego, niezależnie od stanu zdrowia, niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb – dodaje Michał Fitas, prezes Federacji Kibiców Niepełnosprawnych.
W ramach akcji zaplanowano bannery promujące hasło #StadionyBezBarier, które będą prezentowane podczas meczów 7. i 8. kolejki PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz Fortuna I Ligi, a także 7 września br. podczas meczu Reprezentacji Polski z Wyspami Owczymi na PGE Narodowym. W kampanii pojawi się również spot promocyjny oraz materiały reklamowe wyświetlane na telebimach oraz w kanałach Social Media. Podczas rozgrywek dostępna będzie audiodeskrypcja dla osób niedowidzących i niewidomych.
Osoby, które będą chciały wesprzeć działalność Stowarzyszenia KGKN mogą również wpłacić pieniądze na konto Stowarzyszenia Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego 87114020040000310278450731 z dopiskiem „na działalność statutową Stowarzyszenia”. Stowarzyszanie Klub Gdyńskiego Kibica Niepełnosprawnego zostało utworzone 10 lutego 2017 roku.
Spotkajmy się #NaStadionie!
Copyright Arka Gdynia |