14.07.2018

Legia Warszawa. Historia spotkań.

Dla gdynian najjaśniejsze karty w historii potyczek z Legią napisane zostały w ostatnich latach. To dwa lata temu Arka po raz pierwszy wygrała mecz ligowy Warszawie, a wiosną tego roku pokonała Wojskowych przed własną publicznością, co było drugim takim wyczynem w historii klubu. Te dokonania miały jednak miejsce w lidze. Osobna historia napisała się w Pucharze Polski.

Po raz pierwszy oba kluby wpadły na siebie w tych rozgrywkach w 1970 roku. Los zetknął ich na etapie 1/8 finału i było to zarazem pierwsze oficjalne spotkanie między oboma klubami. Jak łatwo się zatem domyślić mecz stał się ogromnym wydarzeniem na całym Wybrzeżu i ściągnął na Ejsmonda nieprzebrane tłumy kibiców.

od lewej: Kazimierz Ryciak, Janusz Żmijewski, Zbigniew Bieliński, Robert Gadocha.

źródło: Żółto-Niebiescy, Maciej Witczak

Drugoligowa Arka zagrała świetny mecz i postawiła zacięty opór ówczesnemu mistrzowi Polski oraz półfinaliście Pucharu Mistrzów, ostatecznie jednak uległa 0:1, tracąc gola jedenaście minut przed końcem spotkania po trafieniu Gadochy.

Drugie starcie Arki z Legią było już mniej szczęśliwe dla stołecznego klubu. Znów do spotkania doszło na etapie 1/8 finału i tym razem mecz rozegrany został na Łazienkowskiej. Zdecydowanym faworytem była znów Legia, ale trzeba zwrócić uwagę, że Arka w tamtym sezonie była zespołem z najwyższej klasy rozgrywkowej (choć po zakończeniu sezonu czekał nas spadek).

W tym spotkaniu doszło do dużej niespodzianki. Arka była w tym spotkaniu drużyną lepszą, choć grała bez swoich najlepszych zawodników – w Warszawie nie zagrali Kupcewicz, Korynt i Bieliński. Prowadzenie objęliśmy po golu samobójczym Milewskiego, ale kwadrans przed końcem wyrównał Okoński i wydawało się, że jednak mimo słabej gry Wojskowi swój cel osiągną. Nic z tego, w końcówce groźniejsza była Arka i po golu Dybicza w 86 minucie, to gdynianie cieszyli się z awansu do ćwierćfinału.

Do trzeciego kontaktu w rozgrywkach pucharowych doszło w 2012 roku. Był to już półfinał rozgrywek i o awansie do finału musiał decydować wynik dwumeczu. Także tym razem murowanym faworytem była Legia, bo Arkowcy przystępowali do rywalizacji z pozycji zespołu z zaplecza Ekstraklasy.

Tym razem obyło się bez niespodzianki i już pierwszy mecz w Gdyni zakończył się zwycięstwem stołecznej drużyny. Kto wie jednak, jak potoczyłyby się losy rywalizacji gdyby nie kontrowersyjne decyzje arbitra. Arka objęła w tym spotkaniu prowadzenie po golu Mazurkiewicza, ale jeszcze przed przerwą ten sam piłkarz zdaniem arbitra przewinił w swoim polu karnym i otrzymał drugą żółtą kartkę. Telewizyjne powtórki postawiły pod dużym znakiem zapytania słuszność decyzji sędziego, ale nie zmieniło to faktu, że rzut karny przyniósł Legii wyrównianie, a gra w przewadze ostatecznie przyniosła wygraną.

W rewanżu Arka zdołała jeszcze napędzić trochę strachu Legii, gdy w 51. minucie po trafieniu Kuklisa był wynik 1:1, więc każdy kolejny gol dla żółto-niebieskich oznaczałby wyrównanie strat. Niestety do tego nie doszło, a gola zdobyli gospodarze tuż przed końcowym gwizdkiem i to oni awansowali do finału.

Arka spotkała się z Legią także w rywalizacji o Superpuchar Polski. Doszło do tego w lipcu ubiegłego roku, gdy Arka przystąpiła do tego spotkania jako zdobywca Pucharu Polski po majowym triumfie nad Lechem w meczu finałowym. Mecz rozgrywany na boisku Mistrza Polski, czyli w Warszawie, przez 90 minut nie przyniósł rozstrzygnięcia. O losie trofeum miały rozstrzygnąć rzuty karne. Arkowcy wykonywali jedenastki perfekcyjnie, co przy świetnej postawie Steinborsa między słupkami przyniosło ostatecznie sukces gdynianom.

Ostatnia potyczka z Legią to majowy finał Pucharu Polski na Stadionie Narodowym. Niestety tym razem nie było niespodzianki i to faworyt sięgnął po trofeum. Jeszcze przed przerwą Wojskowi objęli dwubramkowe prowadzenie i kontrolowali przebieg meczu. Co prawda Sołdecki zdobył w końcówce spotkania kontaktowego gola, ale było już za późno, żeby chociaż doprowadzić do dogrywki. Kilka tygodni później Legia sięgnęła po Mistrzostwo Polski, a to spowodowało, że Arka jako finalista pucharu stanęła po raz drugi z rzędu do walki o Superpuchar Polski.