Aktualności
26.11.2012
Arka w liczbach: Kolejna jesienna huśtawka.
Przed każdym pojedynkiem Arki prezentujemy statystyki rywali żółto- niebieskich. Po zaległym meczu Miedź - Dolcan (3:2) runda jesienna dobiegła końca, czas więc podsumować zmagania „Arkowców” w liczbach. Podobnie jak w ubiegłym sezonie rundę tą można nazwać „Jesienną huśtawką”. Ostatecznie piłkarską jesień Arka zakończyła na 9 miejscu z 24 punktami na koncie.
Bilans spotkań Arki Gdynia w rundzie jesiennej sezonu 2011/2012:
7 zwycięstw – 3 remisy – 7 porażek
U siebie : 4 zwycięstwa – 0 remisów – 5 porażek
Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 3 remisy – 2 porażki
W przeciwieństwie do poprzednich rozgrywek, start żółto- niebiescy zaliczyli do udanych. W dwóch pierwszych spotkaniach na własnym stadionie zdobyli komplet punktów. Wygrywając po 2:0 z Wartą Poznań oraz Bogdanką Łęczna. Później jednak przyszedł remis w Stróżach gdzie było 1:1, po wyrównującej bramce Kolejarza w 90 minucie spotkania. Kolejny mecz to porażka z Cracovią 0:1, tu bramka padła także w ostatniej akcji meczu. Był to początek fatalnej serii 3 spotkań przegranych po 0:1. Dwa następne spotkania także bardzo prestiżowe bo z Zawiszą i Flotą na własnym stadionie wygrali goście jedną bramką. Ta fatalna seria przyćmiła dobry start Arki.
Okazją do przełamania wydawało się spotkanie z Polonią Bytom na wyjeździe i tak rzeczywiście się stało. Żółto – niebiescy wygrali skromnie 1:0 i zakończyli złą serię. W kolejnym spotkaniu „Arkowcy” poszli za ciosem i w dobrym stylu pokonali Sandecję. Seria zwycięstw niestety szybko dobiegła końca ponieważ podopieczni Petra Nemca przegrali w Niecieczy z Termalicą (2:3), a z kolejnego wyjazdu do Jaworzna (Tychy) przywieźli jeden punkt po remisie 0:0. Nastroje poprawiła wygrana na własnym stadionie z beniaminkiem Miedzią Legnica 1:0. Jak się później okazało było to ostatnie zwycięstwo Arki na własnym stadionie w tej rundzie.
W kolejnych trzech spotkaniach żółto- niebiescy zdobyli zaledwie jeden punkt, po wyjazdowym remisie 1:1 z Okocimskim. Dwa następne spotkania rozegrali w Gdyni i oba przegrali. Najpierw 0:1 z Olimpią Grudziądz, a następnie z GKS – em Katowice 1:2.
Sytuację w tabeli poprawiły lepsze wyniki na wyjazdach, bo w następnym meczu Arka wygrała w Olsztynie ze Stomilem 2:0. Fatum własnego stadionu dało o sobie znać także w ostatnim meczu w Gdyni z Dolcanem Ząbki, gdzie mimo prowadzenia 1:0, żółto- niebiescy przegrali spotkanie 1:2. Na ostatni mecz rundy jesiennej zespół wyruszył do Łodzi z Pawłem Sikorą w roli trenera. Żółto- niebiescy podtrzymali dobrą wyjazdową passę i wygrali z ŁKS -em 2:0 na zakończenie rundy.
Dawno nie było sytuacji kiedy to żółto- niebiescy na koniec rundy mają tyle samo punktów zdobytych na własnym stadionie co na wyjeździe. Niestety przez nie najlepszy wynik na własnym obiekcie łatwiej było osiągnąć taki rezultat. Arka przegrała na własnym stadionie aż 5 spotkań co jest jednym z gorszych wyników w lidze, więcej ma tylko Polonia Bytom – 7 porażek. W Gdyni w tym sezonie nie padł jeszcze remis. Dwie wyjazdowe porażki miały miejsce w Krakowie z Cracovią 0:1 oraz z Termalicą 2:3.
Bilans bramek w rundzie jesiennej:
19 strzelonych – 13 straconych
U siebie: 10 strzelonych – 7 straconych
Na wyjeździe: 9 strzelonych – 6 straconych
Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 16 Bramki stracone z akcji: 12
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 1 Bramki stracone z rzutów karnych: 1
Bramki zdobyte- samobójcze:2 Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 9 Bramki stracone w 1. połowie: 3
Bramki strzelone w 2. połowie: 10 Bramki stracone w 2. połowie: 10
Bilans bramkowy żółto- niebieskich jest dodatni, 19 bramek zdobytych przy 13 golach straconych. O ile taka ilość bramek straconych stawia „Arkowców” wśród trzech drużyn z najlepszą defensywą, o tyle możemy mówić o problemie skuteczności. Jest wyjątek - GKS Tychy zdobył 29 punktów przy zdobytych tylko 16 bramkach. Problemem wydaje się zwłaszcza skuteczność na własnym obiekcie w ostatnich 4 spotkaniach zdobyte zostały zaledwie 3 bramki. Jednak zarówno na własnym stadionie jak i na wyjeździe bilans jest dodatni.
Arka jedną z bramek zdobyła po rzucie karnym, było to w spotkaniu z Termalicą przegranym 2:3. Piłkę do siatki z jedenastu metrów posłał Marcus Da Silva. W tym samym spotkaniu piłkę do siatki z karnego posłał Dariusz Pawlusiński, była to jedyna bramka stracona z tego stałego fragmentu gry. Był także drugi karny w tej rundzie dla Arki, ten pamiętny, ze spotkania z Zawiszą jednak "błąd" przy jego wykonywaniu kosztował wtedy żółto- niebieskich 1 punkt. Dwie bramki zdobyte przez Arkę zostały po golach samobójczych. Pierwszy gol samobójczy był pierwszą bramką w tym sezonie dla Arki, zdobył go Grzegorz Bartczak w spotkaniu z Wartą. Drugi swojak wpadł w drugiej kolejce w meczu z Bogdanką, na listę strzelców wpisał się Marcin Kalkowski.
Więcej bramek Arka zdobyła w drugich częściach spotkań – 10 bramek. Ciekawa jest statystyka bramek straconych, w pierwszych połowach żółto- niebiescy stracili zaledwie 3 bramki. Za to w drugich połowach było ich ponad trzykrotnie więcej.
Czasy strzelonych bramek:
Minuty | Ilość bramek |
0-15 | 0 |
15-30 | 4 |
30-45 | 5 |
45-60 | 4 |
60-75 | 3 |
75-90 | 3 |
Czasy straconych bramek:
Minuty | Ilość bramek |
0-15 | 1 |
15-30 | 1 |
30-45 | 1 |
45-60 | 2 |
60-75 | 4 |
75-90 | 4 |
„Arkowcy” nie potrafili skutecznie rozpocząć żadnego spotkania, w 17 meczach ligowych nie zdołali zdobyć bramki w pierwszych minutach. Najwięcej bramek zdobyli w ostatnich kwadransach pierwszych połów – 5 bramek. Jeżeli chodzi o bramki stracone to trzy gole stracone w pierwszych połowach rozłożyły się idealnie pomiędzy kwadranse – po 1 golu w każdym kwadransie. Natomiast najwięcej bramek tracili w dwóch końcowych kwadransach spotkań – po 4 bramki.
Statystyki zawodników w rundzie jesiennej (liga):
Najwięcej minut na boisku:
Damian Krajanowski – 1462 minuty ( 17 spotkań),
Julien Tadrowski – 1440 minut (16 spotkań),
Tomasz Jarzębowski – 1403 minuty (16 spotkań),
Radosław Pruchnik – 1318 minut (16 spotkań),
Krzysztof Sobieraj – 1284 minuty (15 spotkań).
Najlepsi strzelcy:
Marcus Da Silva – 7 bramek
Damian Krajanowski, Piotr Kuklis, Mateusz Szwoch – po 2 bramki
Tomasz Jarzębowski, Michał Rzuchowski, Piotr Tomasik, Marcin Radzewicz - po 1
Najostrzej grający:
Julien Tadrowski – 6 żółtych kartek,
Michał Rzuchowski – 5 żółtych kartek,
Marcus Da Silva – 4 żółte kartki.
Wśród statystyk indywidualnych najwięcej minut na boisku zaliczył Damian Krajanowski 1462 minuty. Był jednym z trzech zawodników którzy wystąpili we wszystkich 17 spotkaniach w lidze. Drugi w klasyfikacji jest Julien Tadrowski, chwalony prawy obrońca rozegrał 16 spotkań w pełnym wymiarze czasowym, prawdopodobnie byłby komplet występów gdyby nie kartki. Na kolejnych pozycjach pod względem ilości minut są: Tomasz Jarzębowski, Radosław Pruchnik oraz Krzysztof Sobieraj.
Najskuteczniejszym zawodnikiem jest Marcus Da Silva zdobywca – 7 bramek. Po dwie bramki zdobyli Damian Krajanowski, Mateusz Szwoch, oraz Piotr Kuklis którzy dołączył do zespołu w trakcie rundy. Najwięcej żółtych kartek zdobył Julien Tadrowski – 6 żółtych kartek. Drugi pod tym względem był Michał Rzuchowski, natomiast trzeci Marcus Da Silva.
opracowanie: Sebastian Jędrzejewski
Copyright Arka Gdynia |