TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

chignahuapan
Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TikTok Arka LinkedIn NO10 Nocny Bieg Świętojański Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Betclic


Aktualności

img

29.12.2010

Mamy stadion na miarę potrzeb i oczekiwań mieszkańców Gdyni - część 1 rozmowy z Dariuszem Szwarcem

Budowa nowego i oczekiwanego stadionu w Gdyni powoli dobiega końca. Stadion przeszedł już odbiory techniczne, a obecnie toczą się prace wykończeniowe i kosmetyczne. Pierwszym przeciwnikiem żółto-niebieskich pod koniec lutego 2011 roku będzie wicemistrz Polski z Krakowa. Na temat tajemnic i szczegółów nowego piłkarskiego obiektu na mapie Polski rozmawialiśmy z Dariuszem Szwarcem - wicedyrektorem Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który z ramienia miasta będzie bezpośrednim zarządcą stadionu. Poniżej prezentujemy pierwszą część wywiadu, na drugą zapraszamy wkrótce.

Aleksander Wójcik: Jakie są podstawowe parametry techniczne nowego piłkarskiego stadionu w Gdyni?


Dariusz Szwarc: Pojemność stadionu wynosi 15 400 miejsc siedzących. Jest to stadion III kategorii UFEA, czyli ma popularne 3 gwiazdki. Powyżej tej kategorii są tylko obiekty 40-tysięczne, zaliczane do klasy "Elite". Cztery wieże oświetleniowe zapewniają 2000 luxów. Płyta boiska jest całkowicie podgrzewana, w tym sztuczne pasy trawy okalające płytę główną. Boisko główne ma wymiary zgodne z normą UEFA - czyli 105 x 68 metrów, a łącznie ze sztuczną murawą 120 x 80 metrów. Jest to typowy obiekt piłkarski na wzór stadionów zachodnich. Trybuny są bardzo blisko boiska. Odległość pierwszego rzędu widzów za bramką od linii końcowej to tylko 8 metrów, a od linii bocznej 6 metrów.

Jakie mecze mogą być rozgrywane na tym obiekcie?

Na nowym stadionie możemy grać wszystkie mecze piłki zawodowej, mecze w europejskich pucharach, w Lidze Europejskiej, a także w eliminacjach, aż do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Życzymy tego naszym piłkarzom, bo technicznie infrastruktura stadionu spełnia wszystkie wymogi UFEA.

Co będzie się teraz działo z Narodowym Stadionem Rugby?

Będzie służył głównie rugbistom. Mamy w końcu w Gdyni jako jedyni w Polsce spójny kompleks sportowy typu : Hala Widowiskowo-Sportowa, Narodowy Stadion Rugby i właśnie oddawany do użytku stadion piłkarski. NSR będzie na pewno oprócz meczów rugby wykorzystywany do treningów piłkarskich, bo ma sztuczną, podgrzewana murawę. Poza tym płyta główna nowego stadionu jest wyłączona z obciążeń treningowych. Na niej będą rozgrywane tylko mecze ligowe.

Co poza krzesełkami kryją w sobie trybuny nowego stadionu?

Stadion składa się z czterech całkowicie krytych trybun. Trybuna "Olimpijska" mieści w sobie: osobna strefę VIP, szatnie piłkarskie, sale konferencyjne dla mediów, gdzie dokonywane będą także akredytacje mediów trójmiejskich i przyjezdnych. W tej strefie mieszczą się także oddzielne pokoje trenerskie, pokoje dla sędziów i obserwatora z ramienia PZPN bądź UFEA. Pod trybuną "Górka" na której zasiądą najwierniejsi fani żółto-niebieskich, znajdują się dwa sklepy klubowe oraz restauracja, które będą otwarte także poza porą meczową. Pod trybuną zwaną "Tory" znajdują się toalety, bary dla kibiców oraz cała infrastruktura i zaplecze techniczne potrzebne do funkcjonowania stadionu. Barów będzie aż 21, więc nie powinno być problemów z zakupem popularnej kiełbaski w przerwie meczów. Pod ostatnią trybuną nazwaną "GOSiR" - znajduje się mała salka konferencyjna oraz zaplecze biurowe i klubowe.

Jakie były wymogi UFEA jeśli chodzi o infrastrukturę i zabezpieczenie stadionu?

Jak już wspomniałem wypełniliśmy wszystkie zalecenia. Z ciekawostek powiem, że na stadionie znajduje się m.in.: 21 punktów gastronomicznych, a zgodnie z przelicznikiem UFEA liczonym na każdego kibica jest 165 toalet i 135 pisuarów. Mamy ponumerowane zarówno wszystkie wejścia jak i kołowroty dla kibiców oraz zapewniliśmy odpowiednią identyfikację, zgodną z nazwami trybun.

Jaki był koszt całego przedsięwzięcia, a ile kosztowała sama murawa, która w końcu będzie naturalna, a nie sztuczna. Na co do tej pory narzekały drużyny przyjezdne.

Całkowity koszt budowy stadionu w Gdyni zamknął się sumą 84 mln złotych. Za tą kwotę powstał super stadion, wybudowany w błyskawicznym tempie! Stadion na miarę potrzeb i oczekiwań kibiców i mieszkańców Gdyni. Kosztu murawy nie znam, ponieważ zgodnie z zapisami umowy z firmą Budimex - generalnym wykonawcą inwestycji, trawa miała zostać na stadionie. Ponieważ w trakcie budowy została zniszczona, to wykonawca po zakończeniu prac budowlanych odtworzył ją do stanu sprzed inwestycji. Jest to naturalna, podgrzewana murawa, przywieziona z Holandii i ułożona z rolki.

Czy na stadionie będą odbywać się tylko mecze piłki nożnej?

Stadion w swoich zamierzeniach jest obiektem typowo piłkarskim, ale przystosowanym również do innych przedsięwzięć sportowo-kulturalnych. Imprezy kulturalne tak, ale głównie w okresie gdy nie będą się toczyć mecze ligowe i z odpowiednim zabezpieczeniem, aby nie uszkodzić murawy boiska lub odpowiednio ja zregenerować.

Czy stadion wyróżnia się czymś szczególnym pod względem ekologii podobnie jak gdyńska hala widowiskowo-sportowa?

Spełniamy wszystkie kryteria zarówno krajowe jak i zagraniczne, w tym także w dziedzinie ekologii, ale nie zastosowano tu jakiś ewolucyjnych rozwiązań.

Jakie ciekawostki kryją w sobie szatnie i inne pomieszczenia pod trybuną główną "Olimpijską"?

Ciekawostka naszego stadionu jest możliwość podjechania i zaparkowania autokaru drużyny gości bezpośrednio przy wejściu do "szatni gości". Innymi słowy prosto z autokaru wchodzi się poprzez pomieszczenia do masażu do szatni gości, gdzie można wypakować cały swój sprzęt i asortyment bez niepotrzebnego chodzenia korytarzami po obiekcie.

Czy podobne rozwiązanie obowiązuje w przypadku szatni gospodarzy?

Tak, tam również zastosowano analogiczne rozwiązanie, które jest dużym udogodnieniem i jednocześnie podniesieniem standardów bezpieczeństwa UEFA i pomaga przy organizacji meczów. Czyli można w dowolnym momencie, niezależnie od stopnia zapełnienia stadionu przez kibiców, podjechać autokarem bezpośrednio pod drzwi jednej czy drugiej szatni.

Czy na stadionie jest jeszcze coś, co nie jest standardowe, a o czym niekoniecznie musi wiedzieć zwykły kibic?

Z ciekawostek powiem, że gdyński stadion dysponuje dwiema oddzielnymi szatniami sędziowskimi: męską oraz ... żeńską. Przygotowaną specjalnie dla pani sędziny, bo takowe zdarzają się już w polskiej lidze. Innym ewenementem odróżniającym nasz stadion od innych, jest tunel techniczny biegnący pod całymi trybunami, dookoła całego boiska. Tunel przeznaczony jest do sprawnego przemieszczania się wszystkich służb technicznych oraz ochrony, bez potrzeby wbiegania na płytę boiska głównego. Z tego, co wiem takiego rozwiązania nie posiada na dziś żaden obiekt ligowy w Polsce. Jest to bardzo duże ułatwienie z punktu zapewnianie bezpieczeństwa dla wszystkich kibiców.

Jak liczny będzie sektor dla kibiców gości?

Sektor dla kibiców gości ma pojemność 750 miejsc i jest zlokalizowany dokładnie w narożniku pomiędzy trybunami: "Tory" oraz "GOSiR".

Rozmawiał: Aleksander Wójcik







Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia