TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

chignahuapan
Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TikTok Arka LinkedIn NO10 Nocny Bieg Świętojański Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Betclic


Aktualności

img

21.12.2010

Najczęściej zadawane pytania...(cz.3) (Ekstraklasa.org)

Kto orzeka w sprawach dyscyplinarnych w Ekstraklasie? Na co kierowane są środki z kar finansowych? Czy Ekstraklasa ma swój regulamin dyscyplinarny? Czy każdy błąd sędziego może być podstawą do uznania protestu? ...czyli zasady postępowania dyscyplinarnego w rozgrywkach ligi zawodowej.

Jaki regulamin określa zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej w rozgrywkach Ekstraklasy oraz innych rozgrywkach prowadzonych przez Ekstraklasę SA (Młoda Ekstraklasa, Superpuchar)?

Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej określa Regulamin Dyscyplinarny danej federacji - w Polsce przyjęty uchwałą Zarządu PZPN. Taka regulacja wynika ze statutu PZPN, przepisów FIFA oraz nowej ustawy o sporcie, która prawo ustalania przepisów dyscyplinarnych gwarantuje walnemu zgromadzeniu delegatów danego związku sportowego. Regulamin Dyscyplinarny obowiązuje we wszystkich klasach rozgrywkowych, jednakże dopuszcza możliwość stosowania odstępstw w zależności od rozgrywek danej klasy (na przykład: różne zasady pauzowania zawodników po otrzymanych żółtych kartkach). Nie ma odrębnego Regulaminu Dyscyplinarnego dla Ekstraklasy.

Kto rozstrzyga sprawy dyscyplinarne związane z rozgrywkami Ekstraklasy?

Sprawy dyscyplinarne dotyczące rozgrywek Ekstraklasy rozstrzyga Komisja Ligi Ekstraklasy SA, działająca na podstawie Umowy o Zarządzanie Ligą Zawodową i innych dokumentów, określających podział kompetencji w zakresie prowadzenia rozgrywek ligi zawodowej pomiędzy Polskim Związkiem Piłki Nożnej a Ekstraklasą SA. W statucie PZPN jest określona zasada dwuinstancyjności postępowania dyscyplinarnego, co oznacza, iż od kary nałożonej przez Komisję Ligi można się odwołać do Związkowego Trybunału Piłkarskiego PZPN. Po otrzymaniu orzeczenia Komisji Ligi podmiot ukarany (klub, zawodnik, trener) ma 14 dni na odwołanie do ZTP PZPN.

Dlaczego Komisja Ligi nie jest organem rozpatrującym sprawy dotyczące korupcji czy naruszeń licencyjnych?

Zgodnie z postanowieniami Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN, Komisja Ligi nie posiada takich uprawnień. Część uprawnień (miedzy innymi dot. korupcji w sporcie) jest zastrzeżonych do rozpatrywania wyłącznie przez Wydziału Dyscypliny PZPN. Te zastrzeżone uprawnienia to:
- orzekanie w sprawach przewinień przekupstwa sportowego, dopingu, naruszeń postępowania licencyjnego oraz niewykonywania prawomocnych orzeczeń PZPN;
- orzekanie w szczególnie ważnych z punktu widzenia interesu polskiej piłki nożnej sprawach, przekazanych uchwałą Zarządu PZPN do kompetencji Wydziału Dyscypliny PZPN;
- wymierzanie kary zakazu dokonywania transferów zagranicznych do klubu;
- wymierzanie kary skreślenia z listy sędziów;
- wymierzanie kary zakazu reprezentowania piłkarstwa polskiego w rozgrywkach międzynarodowych (pucharowych i towarzyskich) czasowego lub na stałego;
- wymierzanie kary pozbawienia drużyny tytułu mistrza lub wicemistrza Polski albo zdobywcy Pucharu Polski.

Ponadto Komisja Ligi jest organem właściwym do rozpatrywania wszelkich innych spraw związanych z rozgrywkami Ekstraklasy, zastrzeżonych wcześniej dla Wydziału Gier PZPN za wyjątkiem spraw dotyczących rozwiązania kontraktu z winy klubu, zawodnika lub trenera. Powyższy zakres kompetencji został ustalony przez Ekstraklasę SA w porozumieniu z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

Kto może być członkiem Komisji Ligi?

Członkiem Komisji Ligi może był wyłącznie osoba, która ukończyła prawniczą aplikację zawodową zakończoną egzaminem z wynikiem pozytywnym lub została wpisana na listę adwokatów lub radców prawnych zgodnie z obowiązującymi przepisami; w skład Komisji wchodzi także oficjalny reprezentant związku zawodowego piłkarzy (Polski Związek Piłkarzy) oraz przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców. Ekstraklasa SA jest prawdopodobnie jedyną ligą zawodową w Europie, gdzie dopuszczony jest udział przedstawicieli środowisk kibicowskich do orzekania we wszystkich sprawach dyscyplinarnych dotyczących rozgrywek.

Komisja Ligi orzeka często kary finansowe. Na co są przeznaczane te środki?

Całość wpływów z prawomocnych kar dyscyplinarnych jest przeznaczana wyłącznie na fundusz rozgrywek Młodej Ekstraklasy.

Czy w Polsce zawodnik, który otrzymał czerwoną kartkę musi czekać na orzeczenie dyscyplinarne, a dopóki ono nie zapadnie, jest upoważniony do gry?

Polskie przepisy dyscyplinarne mówią, iż zawodnik, który otrzymał samoistną czerwoną kartkę w zawodach jest automatycznie zawieszany na dwa mecze w danych rozgrywkach i nie może grać. Przepisy przewidują, iż taka kara może być mniejsza lub większa w zależności od rodzaju przewinienia. Takie przypadki omówimy w kolejnym materiale z cyklu "Najczęściej zadawane pytania ", który w całości będzie poświęcony żółtym i czerwonym kartkom.

Zdarza się, że kluby nie zgadzają się z orzeczeniami sędziowskimi i składają protesty. Kiedy można złożyć taki protest?

Regulamin rozgrywek o mistrzostwo Ekstraklasy mówi, iż protest odnośnie przebiegu zawodów wnosi się do Komisji Ligi Ekstraklasy SA w ciągu 48 godzin po zawodach pisemnie bądź faksem za pośrednictwem Departamentu Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy SA, przy równoczesnym złożeniu odpisu do przeciwnika. Jeżeli termin do złożenia protestu upływa w dniu ustawowo wolnym od pracy (niedziela, święta) dopuszcza się możliwość złożenia protestu do godziny 12.00 pierwszego dnia roboczego po dniu ustawowo wolnym od pracy. Kaucja protestowa wynosi 2000 złotych i w przypadku uwzględnienia protestu jest zwracana.

Protesty nie mogą być składane przeciwko decyzjom podjętym przez sędziego (np. dotyczącym podyktowania rzutu karnego) za wyjątkiem protestów przeciwko napomnieniom i wykluczeniom z boiska (czyli żółtym i czerwonym kartkom). Protest taki może być uwzględniony, jeżeli przy udzielaniu żółtych i czerwonych kartek rażąco naruszono przepisy gry w piłkę nożną, co zostanie potwierdzone przez Kolegium Sędziów PZPN. W takich przypadkach Komisja Ligi każdorazowo zasięga opinii organów sędziowskich i podejmuje decyzje korzystając z uwag Kolegium Sędziów. Co wymaga podkreślenia, Komisja Ligi może uznać protest jeżeli sędzia popełnił błąd, który jest rażący. Oznacza to, iż nie każdy błąd sędziego może być podstawą do uwzględnienia protestu.

Ekstraklasa.org







Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia