TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

chignahuapan
Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TikTok Arka LinkedIn NO10 Nocny Bieg Świętojański Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Betclic


Aktualności

img

03.09.2010

Przebudowa w poszukiwaniu jakości (trojmiasto.pl)

To było okno transferowe, w którym Arka wydała najwięcej pieniędzy. Przebudowa gdyńskiej drużyny, próba podniesienia jej piłkarskiej wartości pochłonęła - jak podliczył klub - milion 100 tysięcy złotych. Żółto-niebiescy latem wyszli zatem niemal na zero, gdyż za Joela Tshibambę powinni otrzymać od Lecha Poznań 250 tysięcy euro, gdyż taka suma odstępnego znajdowała się kontrakcie napastnika.

Andrzej Czyżniewski często podkreśla, że stara się unikać dyktatu menadżerów. Dlatego Arka nie stanęła do licytacji, która miała miejsce w ostatnich godzinach okna transferowego. Gdynianie zmieniali skład wcześniej, gdyż po prostu było taniej. Potem czekali już tylko na okazję, czyli "pozyskanie niemal za darmo piłkarskich perełek". Nie można wykluczyć, że do Gdyni jesienią - w myśl tej zasady - trafi jeszcze jakiś zawodnik, który od 30 czerwca pozostaje bez ważnego kontraktu.

Arka w tym oknie transferowym nastawiła się na pozyskiwanie piłkarzy z tzw. kartą zawodniczą na ręku. Dzięki temu nie trzeba było ich kupować z poprzednich klubów, ale to nie znaczy, że pozyskanie tych zawodników nic nie kosztowało.

Poza kwotami płaconymi klubom, jak na przykład w przypadku Mirko Ivanovskiego Makedoniji Skopje, dodatkowe opłaty generowały prowizje menadżerów, czy koszty związane z rejestracją piłkarzy. W przypadku Arki szacunkowe wydatki transferowe przekroczyły w tym oknie transferowym milion złotych. To najwięcej w historii klubu!

Jednak dzięki umiejętnie poprowadzonej sprzedaży Tshibamby te koszty niemal zrównoważył transfer do Lecha. Co prawda oba kluby kwotę transakcji, na mocy której napastnik przeniósł się z Gdyni do Poznania obłożyły klauzulą tajności, ale można szacować, że przebudowy drużyny żółto-niebieskich udało się dokonać prawie za darmo.

Po sezonie Arka pożegnała się aż z 12 piłkarzami, z którymi miała zawodowe kontrakty. W zamian na zasadzie transferów definitywnych pozyskała sześciu, dwóch kolejnych wypożyczyła, a dwóch następnych włączyła do pierwszej drużyny z zespołu Młodej Ekstraklasy.

Gdynianie najmocniej w historii klubu postawili na piłkarzy zagranicznych. Gdy od pierwszego cudzoziemca, Białorusina Aleksandra Waniuszkina, który trafił do Arki w 1992 roku do końca sezonu 2009/10 w żółto-niebieskich barwach grało 19 zagranicznych zawodników, to w tym oknie transferowym sprowadzono ich aż sześciu. Ponadto wszyscy oni otrzymali dwuletnie kontrakty.

Po tej wymianie kadr pierwsza drużyna Arki liczy 24 piłkarzy, w tym czterech bramkarzy, bo Andrzej Bledzewski zapewne jesienią nie zagra z powodu rekonwalescencji po operacji barku. Jednocześnie golkiper stał się najstarszym zawodnikiem drużyny (w lipcu skończył 33 lata), bo latem skład został znacznie odmłodzony.

Klub odważnie postawił na młodzież i dostrzegają to trenerzy reprezentacji. W przerwie ligowej do młodzieżowych kadr powołania otrzymali Macedonii - Ivanovski oraz Polski - Marcin Budziński i Wojciech Wilczyński. Doceniono również Michała Płotkę, ale on został w klubie, bo miał problemy zdrowotne.

- W tym oknie zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy aby Arka dała kibicom nową jakość. Wraz z Czesławem Boguszewiczem obserwujemy już i wyszukujemy zawodników z myślą o wzmocnieniach zimowych. Na pewno będziemy poszukiwać zawodników grających do przodu, którzy wzmocnią naszą siłę w ofensywie - deklaruje dyrektor Czyżniewski.

Uważnie obserwowane są również postępy młodzieży, bo wszak Arka to brązowy medalista mistrzostw Polski juniorów starszych 2009 oraz wicemistrz Polski juniorów młodszych 2010. Na badania wydolnościowe, które przeprowadzono w tej przerwie ligowe zaproszono m.in. nastoletnich piłkarzy: Krystiana Żołnierewicza, Mateusza Szwocha, Roberta Ziętarskiego, Tomasza Mokwę, Kamila Patelczyka i Mateusza Dąbrowskiego. Ten pierwszy, 17-letni stoper ma za sobą także debiutanckie treningi z pierwszą drużyną.

Piłkarze pozyskani przez Arę do pierwszej drużyny w letnim oknie transferowym.

Bramkarze
numer na koszulce 35. Michał Szromnik (z Młodej Ekstraklasy, kontrakt ważny do 30.06.2013)

Obrońcy
2. Ante Rozić (obywatelstwo Chorwacja/Australia, ostatni klub CS Sedan, 30.06.2012)
20. Emil Noll (Kongo/Niemcy, FC Vaduz, 30.06.2012)
22. Marciano Bruma (Holandia, Willem II Tilburg, 30.06.2012)

Pomocnicy
7. Paweł Zawistowski(Jagiellonia Białystok, wypożyczenie do 30.06.2011)
18. Giovanni Vemba Duarte (Angola, Twente Enschede, 30.06.2012)
32. Adrian Sulima (Młoda Ekstraklasa, 30.06.2012)
36. Denis Glavina (Chorwacja, Worskla Połtawa, 30.06.2012)

Napastnicy
26. Rafał Siemaszko (Orkan Rumia, wypożyczenie do 30.06.2011)
27. Mirko Ivanovski (Macedonia, Slavia Praga, 30.06.2012)

Oni odeszli z Arki po sezonie 2009/10

Joel Tshibamba (transfer do Lecha Poznań)

koniec kontraktów:

Łukasz Kowalski (obecnie LKS Nieciecza)
Lubomir Ljubenow (szuka klubu)
Bartosz Ława (Pogoń Szczecin)
Stojko Sakalijew (Akademik Sofia)
Tomasz Sokołowski (szuka klubu)
Dariusz Ulanowski (koniec kariery, asystent Roberta Wilczyńskiego w drużynie juniorów starszych Arki)
Marcin Wachowicz (szuka klubu)

koniec wypożyczeń

Sebastian Białas (Zagłębie Sosnowiec)
Adrian Mrowiec (Heart FC)
Mateusz Siebert (koniec FC Metz)
Przemysław Trytko (Jagiellonia Białystok)

jag.







Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia