TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

04.09.2009

Partnerzy Arki: Chipolbrok i Radmor

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe SA w Szanghaju czyli Chipolbrokzostało powołane w roku 1951 w Tianjin i Gdyni jako "Chińsko-Polskie Przedsiębiorstwo Maklerów Okrętowych" na podstawie umowy między Polską i Chinami w celu ustanowienia połączenia drogą morską między portami chińskimi i polskimi. Rolę udziałowców pełnią rządy Polski i Chin reprezentowane przez ministrów transportu obu państw.

Chipolbrok jest najstarszym chińskim armatorem dalekomorskim i pierwszym przedsiębiorstwem z udziałem kapitału zagranicznego w Chińskiej Republice Ludowej. W roku 2006 Chipolbrok dysponował 22 drobnicowcami obsługującymi linie chińsko-zachodnio- i północnoeuropejską. Tradycją nazewniczą Chipolbroku jest nadawanie bliźniaczym jednostkom pływającym nazw chińskich i polskich, statki armatora pływają pod banderami cypryjską i maltańską. W latach 60. i 70. większość statków pochodziła ze stoczni polskich (obecnie z chińskich).

Firma dysponuje stałym przedstawicielstwem w Gdyni. W wyniku restrukturyzacji w latach 90. firma rozszerzyła swoją ofertę transportową o porty Europy Zachodniej i basenu Morza Śródziemnego jak również linię z portów Dalekiego Wschodu do portów USA i Zatoki Meksykańskiej oraz innych portów w basenie Morza Karaibskiego, a także Afryki.
Chipolbrok od wielu lat wspiera Arkę, a dyrektor Andrzej Karnabal do lipca ubiegłego roku, pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej Sportowej Spółki Akcyjnej.



Kolejną zaangażowaną, gdyńską firmą, której pracownicy stanowią szerokie grono kibiców Arki są Zakłady Radiowe Radmor. Przedsiębiorstwo produkujące urządzenia elektroniczne, głównie na potrzeby wojska (m.in. radiostacje) powstałe i mieszczące się w Gdyni. W latach 70. i 80. XX wieku, należało do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. Począwszy od lat 70. aż do końca lat 90. przedsiębiorstwo produkowało również wysokiej klasy sprzęt audio.

Pierwszym produktem na rynek cywilny był "Odbiornik Radiowy Radmor 5100" powstały w 1977r. Zaprojektowany przez znanego projektanta Grzegorza Strzelewicza, skonstruowany przez Macieja Sokólskiego, we współpracy z Instytutem Telekomunikacji oraz Ośrodkiem Wzornictwa Przemysłowego PTH w Warszawie. Zbudowany w oparciu o zagraniczne podzespoły - był to najbardziej zaawansowany technicznie sprzęt audio tamtych czasów w PRL.

Obecnie przedsiębiorstwo kontynuuje produkcję urządzeń transmisyjnych głównie na potrzeby służb mundurowych na podstawie kontraktów rządowych. Radiostacje produkowane przez gdyński Radmor, używają dzisiaj m.in. armie Polski, Litwy, Łotwy, Czech czy Indonezji.







Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia