23.11.2019

Nasi rywale: Jagiellonia Białystok

Po przerwie reprezentacyjnej wracamy do ligowej piłki. Meczem z Jagiellonią rozpoczynamy rundę rewanżową PKO Ekstraklasy.

Podopieczni Ireneusza Mamrota zajmują 7. miejsce w tabeli z dorobkiem 23 punktów.

Na inaugurację sezonu w Gdyni Arka przegrała z Jagiellonią 0:3. Bramki dla zespołu z Białegostoku zdobyli: Bartosz Bida, Jesus Imaz oraz Taras Romańczuk.

Sukcesy:

• wicemistrzostwo Polski - 2016/17, 2017/2018
  • Puchar Polski - 2009/10
  • finalista Pucharu Polski - 1988/89, 2018/19
  • Superpuchar Polski - 2010

W porównaniu do ub. sezonu z zespołu odeszli: Marian Kelemen, Aleksander Stawiarz Wiktor Kaczorowski, Błażej Niezgoda Nemanja Mitrović Justas Lasickas oraz Arvydas Novikovas. Natomiast Szymon Łapiński, Martin Adamec, Michał Ozga i Maciej Twarowski zostali wypożyczeni do klubów 1 ligi.

Do zespołu dołączyli: Juan Camara, Ołeh Horin, Ognjen Mudrinski, Tomas Prikryl, Wojciech Błyszko i Krsevan Santini, a z wypożyczeń wrócili Bartosz Bida, Damian Węglarz, Przemysław Mystkowski oraz Hubert Gostomski.

Drużyna w ramach przygotowań do sezonu wyjechała na dziesięciodniowe zgrupowanie do Kępy. Ogółem, zawodnicy Ireneusza Mamrota rozegrali pięć sparingów. Cztery z nich wygrali i raz przegrali.

Bilans spotkań Jagiellonii Białystok w sezonie 2019/2020: 6 zwycięstw – 5 remisów – 4 porażki

U siebie: 4 zwycięstwa – 1 remis – 2 porażki

Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 4 remisy  –  2 porażki

Wyniki rozegranych spotkań zespołu z Białegostoku:

1. Arka Gdynia (w, liga) 3 - 0 Bartosz Bida 6, Jesús Imaz 18, Taras Romanczuk 80

Na wyjeździe: 12 strzelonych – 11 straconych

• Jagiellonia jest najskuteczniejsza pomiędzy 31-45+ oraz  61-75 minutą - strzeliła wówczas 6 goli.
  • Najwięcej bramek traci natomiast w końcówkach spotkań (76-90+ minuta) - 6 goli.

Zespół z Białegostoku zdobył 5 bramek z rzutów rożnych na 84 wykonywanych. To jeden z dwóch najlepszych wyników w lidze.

Statystyki zawodników w lidze:

Damian Węglarz, Jakub Wójcicki - 1350 minut (15 meczów),

Jesus Imaz - 1287 minut (15 meczów),

Taras Romańczuk, Zoran Arsenić - 1260 minut (14 meczów).

Najlepszy strzelec:

Jesus Imaz - 9 bramek,

Patryka Klimala - 6 bramek,

Bartosz Bida, Juan Camara, Taras Romańczuk, Ivan Runje - po 2 bramki.

Jesus Imaz prowadzi także w klasyfikacji kanadyjskiej PKO Ekstraklasy z 9 golami i 2 asystami.

Z kolei Patryk Klimala jest pierwszy w klasyfikacji kanadyjskiej wśród młodzieżowców. Ma 6 bramek i 3 asysty.

Taras Romańczuk, Martin Pospisil, Bartosz Kwiecień - po 4 żółte kartki,

Bartosz Bida - 3 żółte kartki (czerwona po dwóch żółtych).

Bartosz Kwiecień nie zagra z Arką ze względu na 4 żółte kartki. Ostatnią obejrzał w poprzedniej kolejce w meczu z Piastem Gliwice.

Po przerwie na kadrę rozpoczynamy spotkania rewanżowe w PKO Ekstraklasie. Arka wyjedzie do Białegostoku, gdzie będzie okazja do rewanżu za niekorzystny wynik w Gdyni. Liczymy na dobrą postawę i kolejne punkty przywiezione z wyjazdu.