11.08.2018

Arka Gdynia - Górnik Zabrze 1:1. Pierwszy gol w sezonie i remis z Górnikiem

36 lat Górnik czekał na zdobycie gola w Gdyni i przełamanie passy porażek. Arka czekała natomiast na pierwszego gola w sezonie i w tym zakresie obie drużyny swój cel osiągnęły. Na pierwsze ligowe zwycięstwo Arka jeszcze musi poczekać, ale dobra gra w drugiej połowie to optymistyczny prognostyk na kolejne spotkania.

Lotto Ekstraklasa - 4. kolejka

Arka Gdynia - Górnik Zabrze  1:1 (0:1)

Bramki: Janota 88' - Suarez 45+2'

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Helstrup, Marciniak - Sołdecki (82' Sulewski) - Jankowski, Bogdanov (66' Cvijanović), Nalepa (46' Młyński), Janota, Siemaszko

Górnik: Loska - Michalski, Bochniewicz, Suarez, Gryszkiewicz, Smuga (77' Koj), Matuszek, Żurkowski, Ambrosiewicz (90' Biedrzycki), Jimenez (77' Wolniewicz), Angulo

Żółte kartki: Marciniak, Siemaszko - Gryszkiewicz (dwie), Wolniewicz
Czerwona kartka: Gryszkiewicz (74' za dwie zółte)

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Widzów: 7123

0 min - przed nami drugi mecz w Gdyni w tym sezonie. Tym razem naprzeciwko staje zespół Górnika Zabrze, który w pięciu ostatnich wizytach na naszym obiekcie zanotował pięć porażek i nie zdołał zdobyć nawet bramki. Wydaje się zatem, że to idealny rywal, aby Arkowcy zdobyli wreszcie upragnionego pierwszego gola w rozgrywkach i odnieśli zwycięstwo.

0 min - po raz pierwszy trener Smółka dokonał większej ilości zmian w meczowej osiemnastce i składzie wyjściowym. Urazy wykluczyły dziś z gry Zarandię i Koleva, brakuje także Aankoura. Mecz rozpoczną tym razem Siemaszko, Jankowski, wraca także Nalepa. Na ławce zasiedli m.in. Sulewski, Łoś i Młyński.

0 min - Górnik ten sezon rozpoczął od gry w europejskich pucharach. Zakończył je na drugiej rundzie eliminacyjnej ze słowackim Trencinem. W lidze dwukrotnie zremisował i raz wygrał, jest więc bez porażki, na którą oczywiście liczymy dzisiaj.

0 min - w wyjściowym składzie gości jest jak zwykle ostatnio, wychowanek Arki Maciej Ambrosiewicz.

0 min - a tymczasem, na 10 minut przed rozpoczęciem meczu, nad Gdynią mamy oberwanie chmury. Mamy nadzieję, że to nie wpłynie na rozegranie zawodów.

0 min - nadal pada, ale już ze zdecydowanie mniejszą intensywnością. W tych okolicznościach rozbrzmiewa już Rota!

0 min - Gdynianie na żółto-niebiesko, goście w czarnych kompletach strojów.

1 min - w pierwszej połowie nasi zawodnicy atakować będą bramkę przed trybuną GOSiR. Grę rozpoczęli goście!

2 min - pierwsza akcja gości zakończyła się niecelnym strzałem głową Igora Angulo. Hiszpan próbował wykorzystać dośrodkowanie z lewej strony Gryszkiewicza.

3 min - po wrzutce z autu Zbozienia w pole karne gości, powstało tam spore zamieszanie, ale ostatecznie górnicy wybili piłkę. Po chwili sfaulowany został Bogdanov, który będzie próbował uderzać z 35 metrów.

4 min - strzał Ukraińca zablokowany.

4 min - szybką akcję próbował wyprowadzić Siemaszko, ale został sfaulowany przez Bochniewicza. Sędzia jednak  nie zdecydował się na pierwszą żółtą kartkę w tym spotkaniu.

6 min - ostra centra Smugi z prawej strony przeszyła naszą szesnastkę i o włos z piłką rozminął się Angulo!

9 min - płaski strzał Nalepy z 22 metrów o centymetry mija lewy słupek bramki Loski!

12 min - Bogdanov wykonał rzut wolny z lewej strony boiska. Do centry wyszedł Loska, ale wypuścił piłkę z rąk! Niestety nie skorzystał nikt z naszych z tego prezentu i bramkarz Górnika ostatecznie złapał futbolówkę.

15 min - Steinbors broni strzał z 11 metrów Jimeneza! Zawodnik z Zabrza przejął piłkę po wstrzeleniu jej w pole karne z drugiej linii i choć wydawało się, że była pozycja spalona, to nie podniósł chorągiewki sędzia asystent! Pavels pozostaje niezmiennie wielki!

19 min - niezbyt groźny, ale celny strzał z prawej strony pola karnego oddał Angulo. Steinbors pewnie chwycił piłkę.

21 min - rzut rożny dla Arki. Wykonawcą jest Bogdanov.

22 min - obrońcy wybijają znów piłkę poza boisko. Korner z drugiej strony boiska.

22 min - Tym razem centrował Janota, a piłkę za linię boczną wybili zabrzanie.

23 min - rzut wolny z prawej strony pola gry. Będzie okazja do dośrodkowania w pole karne Górnika.

23 min - krótkie rozegranie pozwoliło dośrodkować Nalepie z bliższej odległości, lecz posłana przez niego piłka zatrzymała się na pierwszym obrońcy.

26 min - Janota skorzystał z szansy na uderzenie z 23 metrów, lecz posłał piłkę daleko od bramki Loski.

28 min - ależ było blisko! Smuga zacentrował z rzutu wolnego na 10 metr przed naszą bramkę, a tam wyskoczył najwyżej Suarez i niewiele się pomylił uderzając głową!

30 min - Janota otrzymał prezent od Ambrosiewicza na 16 metrze. Nie była to przygotowana pozycja, ale Michał zdecydował się instynktownie na strzał w kierunku bramki. Niestety chybił.

33 min - szybka akcja Górnika. Od samego początku rozwijała się ona dla gości bardzo szczęśliwie, bo piłka dwukrotnie przypadkowo wracała pod ich nogi, ale na końcu fortuna pozostała przy nas, bo uderzenie Jimeneza było bardzo nieudane.

34 min - w odpowiedzi szybka akcja Arki. Jankowski wyłożył piłkę na strzał Nalepie na 20 metr, ten uderzył, ale w bardzo nieudany sposób.

37 min - centra Siemaszki zablokowana i korner dla Arki.

38 min - dośrodkowanie Janoty z narożnika nieomal nie zaskoczyło Loski! Goście wychodzą jednak obronną ręką z tej sytuacji.

40 min - rzut rożny dla Górnika. Dośrodkował Smuga, a strzelać głową próbował Bochniewicz. Niecelnie.

41 min - z pewnego wyprowadzenia piłki przez naszą obronę urodziła się bardzo groźna sytuacja dla gości! Jimenez tuż przy słupku chciał skierować piłkę do siatki, ale nie trafił. Ucierpiał zawodnik Górnika, ale też Steinbors. Po interwencji masażystów Łotysz wraca do gry!

44 min - rzut wolny dla gości z lewej strony. Będzie okazja dla Smugi na posłanie piłki pod naszą bramkę.

45 min - w roli wybijającego piłkę z naszej szesnastki wystąpił Maciek Jankowski.

45+1 min - brawa dla Sołdeckiego! Dawid przeciął strzał Jimeneza z 5 metrów, gdy ten przejał piłkę wrzucie z autu Michalskiego!

45+2 min - gol dla Górnika... Rzut rożny wykonał Smuga, a w polu karnym doskonale głową uderzył Suarez i pokonał Steinborsa!

PRZERWA - Górnik strzelił pierwszą bramkę w Gdyni po 36 latach. Doszło do tego po rzucie rożnym w doliczonym czasie gry pierwszej połowy, ale już wcześniejsze stałe fragmenty nie zwiastowały dla naszego zespołu nic dobrego. Arka nie była bierna, szukała swoich szans, ale brakowało konkretów i dogodnych sytuacji. Goście podchodząc pod nasze pole karne poszukiwali stałych fragmentów i doskonale wiedzieli, co robią. Kilka razy dochodzi do pozycji strzeleckich i ostatnia z nich przyniosła im gola.

Tymczasem do wejścia od początku drugiej połowy szykuje się 17-letni Mateusz Młyński. Wszystko wskazuje na to, że zastąpi Michała Nalepę.

46 min - gra wznowiona. Młyński zmienił Nalepę i przechodzi do historii jako drugi najmłodszy zawodnik Arki w Ekstraklasie. Najmłodszym pozostaje Krystian Żołnierewicz.

50 min - piękna indywidualna akcja Młyńskiego. Gryszkiewicz sfaulował naszego młodego zawodnika i obejrzał żółtą kartkę.

51 min - z wolnego zacentrował Janota, a piłkę na głowie miał Helstrup! Niestety nie zdołał celnie uderzyć nasz stoper.

53 min - Marciniak przerwał faulem akcję Górnika, która zaczęła się od prostej straty Bogdanova. Żółta kartka dla kapitana Arki.

57 min - Młyński próbował oszukać obrońcę Górnika na prawym skrzydle, ale bez powodzenia.

60 min - miała wreszcie dogodną okazję Arka! Najpierw Siemaszko dostrzegł osamotnionego Młyńskiego na prawej stronie szesnastki gości, nasz junior źle przyjął piłkę, ale uderzył z ostrego kąta. Do odbitej piłki doszedł jeszcze Zbozień, uderzył, lecz ponad bramką!

64 min - będzie kolejny rzut wolny dla Górnika. Tym razem z lewej strony naszej szesnastki.

65 min - i znów było bardzo groźnie. Angulo mógł skorzystać z centry Smugi, lecz nieznacznie się pomylił przy uderzeniu głową.

66 min - Cvijanović zmienia Bogdanova.

69 min - Cvijanović szukał podaniem Młyńskiego w polu karnym Górnika. Mateusz przyjął piłkę, ale nie zdołał jej opanować.

70 min - Młyński powalony, ale gdzie? W szesnastce czy tuż przed polem karnym? VAR zadecyduje!

74 min - jednak rzut wolny. Długo to trwało, ale Janota ustawia piłkę niemal na linii pola karnego. Ale jest też żółta kartka dla Gryszkiewicza i w konsekwencji czerwona!

74 min - Janota uderza... tuż nad poprzeczką!

77 min - podwójna zmiana w Górniku. Wchodzą Koj i Wolniewicz, zastępują Smugę i Jimeneza.

78 min - Janota wykonał rzut rożny, ale sędzia przerwał akcję gwizdkiem dopatrując się faulu naszego zawodnika.

80 min - Loska znakomicie odbija uderzenie głową Siemaszki! Precyzyjnie centrował Marciniak.

81 min - znów główkował w polu karnym Górnika Siemaszko. Tym razem niecelnie, a podającym był tym razem Damian Zbozień.

82 min - na boisku pojawił się Sulewski, który zmienił Sołdeckiego.

84 min - napór Arki trwa. Czy uda się zdobyć tak upragnioną od czterech spotkań bramkę?

85 min - chyba znów będzie potrzebny VAR, bo strzał Cvijanovica wyglądał na zablokowany ręką!

86 min - jednak rzut rożny. Cvijanović zacentrował, a Jankowski sięgnął piłkę głową, lecz nie trafił!

88 min - goooollll dla Arki! Janota podprowadził piłkę kilka metrów i uderzył sprzed pola karnego nie do obrony dla Loski!

90 min - powtórzyć wyczyn Janoty spróbował Cvijanović, ale tym razem Loska ofiarnie broni! Korner!

90 min - Biedrzycki za Ambrosiewicza.

90+1 min - ależ niewiele zabrakło po rożnym Janoty!

90+2 min - żółta kartka dla Siemaszki.

90+3 min - zła centra Cvijanovića w pole karne. Piłka padła łatwym łupem Loski.

90+4 min - Młyński sfaulowany tuż przed szesnastką gości. Będzie spora szansa przed Arką. Żółta kartka dla Wolniewicza.

90+5 min - Sulewski trafia w mur...

KONIEC - w drugiej połowie wreszcie doczekaliśmy prawdziwej dominacji Arki na boisku. To pozwoliło dziś na zdobycie pierwszej upragnionej bramki w sezonie,  o którą postarał się pięknym uderzeniem Michał Janota. Pomogła w tym z pewnością czerwona kartka dla Gryszkiewicza z 74 minuty, co Arka mogła nawet przekuć w zwycięstwo, gdyby tylko w ostatnich minutach jeszcze bardziej uśmiechnęło się do nich szczęście.