TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

02.03.2011

Zbigniew Bieliński piłkarzem 85-lecia Gdyni! (naszemiasto.pl)

Największą ilość głosów w plebiscycie na piłkarza 85-lecia Gdyni zdobył Zbigniew Bieliński. Oddano na niego rekordową ilość ponad 15 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął Piotr Rzepka (1452 głosy), a trzecia lokata przypadła Januszowi Kupcewiczowi (1044 głosy).

 

Opinie kibiców są zgodne. Wszyscy przyznają, iż nikt inny nie zasłużył na 1. miejsce, tak jak Zbigniew Bieliński. Popularny"Chico" w Arce spędził 15 sezonów i rozegrał w niej 397 spotkań. Jest rekordzistą pod względem występów w ekstraklasie w żółto-niebieskiej koszulce. Był długoletnim kapitanem Arki w okresie największych sukcesów. To istna legenda klubu. Wystąpił we wszystkich meczach od 1. do 90. minuty w sezonach 1978/79 i 1979/80. Zmarł 20 czerwca 2007 roku w Gdyni. Na cześć piłkarza zastrzeżono numer 5, z którym grał. 

 

O popularności Bielińskiego świadczy rekordowa liczba głosów na niego oddanych - ponad 15 tysięcy! Bieliński wręcz zdeklasował swoich rywali. 


- Uważam, że kibice nie mogli wybrać lepiej. To prawdziwy symbol Arki i jeden z najbardziej zasłużonych zawodników żółto-niebieskich i całej piłki na Wybrzeżu. Zdziwiłbym się, gdyby kibice wybrali inaczej. W końcu jako jedyny zawodnik na Wybrzeżu doczekał się zastrzeżonego numeru. W Arce już nikt nigdy nie zagra z nr 5, a na taki zaszczyt trzeba sobie zasłużyć - mówi Arkadiusz Skubek z arka.gdynia.pl. 

- Nie po raz pierwszy kibice Arki potwierdzają, że w takich plebiscytach można na nich liczyć, choć jestem przekonany, że postać Bielińskiego skłoniła do oddania głosu nie tylko tych najzagorzalszych Arkowców, ale także kibiców innych drużyn z naszego regionu, którzy doceniają klasę takich piłkarzy jak Bieliński - dodaje. 

Drugi w głosowaniu Piotr Rzepka zdobył 1452 głosy, a trzeci Janusz Kupcewicz 1044. 


- Cieszy fakt, że także Ci piłkarze są mocno związani z Arką. To tylko potwierdza opinię, że Arka wydawała na piłkarski świat wielu doskonałych zawodników. Miejmy nadzieję, że dzisiejsze młode pokolenie pójdzie ich śladem. Choć takich piłkarzy nie brakowało i w Bałtyku i i w Lechii również, ale przecież to największe piłkarskie firmy w naszym regionie. Nasze kluby nie byłyby takimi markami, gdyby nie tacy piłkarze jak Golecki, Korynt, Kupcewicz... - przyznaje Skubek

- Gdyby Janusz Kupcewicz zajął drugie miejsce można byłoby śmiało powiedzieć, ze był to pojedynek kibiców Arki i Bałtyku. Z drugiej strony różnica między Bielińskim, a Rzepką dokładnie odzwierciedla sytuację kibicowską w Gdyni. W Gdyni rządzi Arka, głosowanie można śmiało było przewidzieć jeszcze przed jego rozpoczęciem - stwierdza z kolei "Skała"

Głosowanie było także swoistą rywalizacją kibiców Arki i Bałtyku. 
- Myślę, że Zbigniew Bieliński zasłużył sobie na to, by absolutnie wygrać ten plebiscyt, dla Arki i gdynian jest ikoną, a chyba najlepszym przykładem jak ważną osobą był w Arce świadczy zastrzeżenie jego numeru 5 w klubie - zauważa "Cygan". - Cieszy Nas, że w tym plebiscycie w pierwszej trójce jest trzech byłych Arkowców. Wynik głosowania nijak ma się do podziału w Gdyni. Wystarczy wybrać się na mecz Arki i Bałtyku, by zobaczyć jaka jest różnica i proporcje. Nie potrzebne do tego są żadne sondy czy plebiscyty. 

- Fajnie, że odbył się taki plebiscyt w roku 85-lecia Gdyni. Szczerze powiedziawszy to spodziewałem się nieco odwrotnej kolejności. Sądziłem, że o pierwsze miejsce bić się będzie Kupcewicz z Rzepką, a za ich plecami znajdzie się Bieliński. Niemniej czołowa trójka zasłużyła na takie wyróżnienie. Wszyscy oni mieli swój wkład w sukcesy gdyńskich drużyn. Cieszy również fakt, że Arka gra w ekstraklasie, a Bałtyk mocno puka do 1. ligi. Kto wie może już wkrótce oba zespoły dzielić będzie jednak klasa rozgrywkowa? - zastanawia się Aleksander z Gdyni - Ważną postacią jest tutaj Piotr Rzepka, który grał i w Bałtyku i w Arce. Nazwisko to łączy oba kluby, niejako spaja klamrą. Na pewno daje to do myślenia, że kibice pamiętają o jego zasługach. A pozycja Bielińskiego wydaje się niepodważalna. 

O komentarz do wyników głosowania poprosiliśmy także drugiego w naszym rankingu piłkarzy - Piotra Rzepkę. - Zająć drugie miejsce w gronie piłkarzy tak dużego miasta, jakim jest Gdynia bardzo mnie cieszy. To niejako powrót do historii, wspaniałe wspomnienia, kiedy to Bałtyk i Arka grały w 1. lidze. Przypominają mi się lata mojej kariery piłkarskiej - wspomina Rzepka

- Grałem 8 lat w Bałtyku, potem przeniosłem się do Górnika, a następnie wylądowałem we Francji. Po powrocie z tego kraju miałem także okazję występować w barwach Arki. Mam więc na tyle szczęścia, że dane mi było zagrać w obu gdyńskich klubach. Z tego też powodu nie żywię niechęci do którejś z tych drużyn, nie jestem antagonistą. Wyróżnienie to jest o tyle szczególne, że zająłem drugie miejsce w plebiscycie na piłkarza 85-lecia Gdyni, w roku obchodów święta miasta - kontynuuje. A jak Piotr Rzepka oceni 1. miejsce dla Bielińskiego, a 3 dla Kupcewicza- Trudno jest mi oceniać czy taki wybór jest słuszny czy nie. Tak uznali kibice. Byłem pewien, że 1. miejsce zajmie Janusz Kupewicz, a ja będę miał szansę powalczyć z Bielińskim o drugą lokatę. Można więc powiedzieć, że zająłem maksymalne do zdobycia miejsce - uśmiecha się drugi piłkarz w naszym plebiscycie. 

 

- Sam pomysł plebiscytu uważam za ciekawy. Na podstawie wyników widać wyraźną mobilizacją sympatyków Arki. Dla mnie jako długoletniego kibica piłkarskiego wyniki głosowania nie są aż tak dużym zaskoczeniem. Zbigniew Bieliński, czyli popularny "Chico" przez prawie całą swoją karierę związany był z Arką. Bieliński to także legendarny kapitan żółto-niebieskich z okresu największych triumfów. Barwom tego klubu pozostał wierny do końca… - mówi nam Pan Adam z Gdyni. - Różnica w głosach na korzyść piłkarza Arki odzwierciedla faktyczną popularność obu klubów w Gdyni. Drugie miejsce dla Rzepki, najwybitniejszego piłkarza Bałtyku jest w sumie zasłużone. Osobiście liczyłem jednak, że drugie miejsce zajmie Janusz Kupcewicz z racji większych sukcesów na arenie międzynarodowej. 

Mówi Dawid Biernacik ze Stowarzyszenia Kibiców Gdyńskiej Arki: 


- Oczywiście wyniki cieszą i nie są dla mnie żadnym zaskoczeniem, bo w Gdyni liczy się właściwie tylko Arka. Ponad 15 tysięcy głosów na legendę naszego klubu mówi wszystko. Zdeklasował rywali. Niewątpliwie zasłużył na to. Na pewno internetowego głosowania nie można przełożyć na proporcję między kibicami w Gdyni. O ile na Arkę obecnie przychodzi regularnie kilkanaście tysięcy osób, o tyle na Bałtyk jedynie kilkaset. Drugi w plebiscycie Piotr Rzepka dostał półtora tysiąca głosów, więc trochę żartując każdy kibic Bałtyku musiał głosować kilka razy, by uzbierało się aż tyle głosów. Warto podkreślić, iż Piotr Rzepka to także były piłkarz i kapitan Arki, który mając prawie 37 lat został najstarszym strzelcem oraz najskuteczniejszym graczem drużyny, zdobywając aż 27 goli! Na trwałe zapisał się więc w pamięci kibiców Arki, którzy również głosowali na niego. To w rzeczywistości tłumaczy jego drugie miejsce w tym konkursie. 


Piotr Wiśniewski Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia