27.03.2009

Arka Gdynia bliżej półfinału (Gazeta Wyborcza)

W pierwszym meczu ćwierćfinału Pucharu Ekstraklasy Arka Gdynia pokonała na wyjeździe Polonię Warszawa 2:0. Mecz skończył się jednak kontuzją dla bohatera spotkania Bartosza Karwana, a jego przerwa w grze może potrwać kilka tygodni.

- Na boisku panują ciężki warunki. Nie spodziewaliśmy się, że murawa będzie w tak fatalnym stanie. Przez to praktycznie nie można było grać po ziemi - mówił w przerwie spotkania strzelec pierwszej bramki Karwan.

W 27. minucie na lewą stronę pola karnego Polonii podał Przemysław Trytko. Do piłki doszedł Bartosz Ława, który dośrodkował spod końcowej linii. Piłka minęła najpierw Trytkę, ale spadła na nogę Bartosza Karwana, który strzałem z powietrza pokonał Radosława Majdana.

Z przebiegu gry wynikało, że to gospodarzom więcej trudności sprawia poruszanie się po własnej murawie. Arka była częściej przy piłce. Nie przekładało się to jednak na sytuacje podbramkowe. Świetnie dryblował Tomasz Sokołowski, ale tylko na swojej połowie. W ataku ciężko było przetrzymać piłkę tak Trytce, jak i Marcinowi Wachowiczowi. Polonia pierwszą, dogodną szansę do wyrównanie miała dopiero w 40. minucie. Piłkę z prawej strony pola karnego uderzył Filip Ivanovski. Dobrą interwencją popisał się jednak wracający po 10-miesięcznej przerwie do bramki Arki Andrzej Bledzewski. Bramkarz żółto-niebieskich zaliczył udany mecz. Odważnie wychodził do wszystkich dośrodkowań i sprawnie komunikował się z obrońcami. Poza jedną interwencją, kiedy minął się z piłką i przed utratą bramki musieli ratować go koledzy, nie zaliczył wpadek.

Gospodarze przebłysk dobrej gry mieli na początku drugiej połowy, ale gdynianie szybko ich skarcili. W 58. minucie wspaniałe prostopadłe podanie zaliczył Ljubomir Ljubenov. W polu karnym z piłką znalazł się Ława, który zamiast strzelać, podał do stojącego na 11. metrze Wachowicza. Ten, pomimo że miał przed sobą pustą bramkę, strzelił poza boisko. Minutę później, kiedy napastnik Arki dostał ponownie dobre podanie, tym razem od Karwana, nie zmarnował już sytuacji i mocnym uderzeniem pokonał Majdana. Rewanż odbędzie się we wtorek w Gdyni.