06.07.2020

PKO Ekstraklasa: 34. kolejka za nami

Wyniki czwartej kolejki po podziale na grupy wskazały trzy zespoły, które po sezonie 2019/2020 pożegnają się z PKO Ekstraklasą. Niestety poniedziałkowy rezultat z Płocka sprawił, że do ŁKS-u i Korony, których spadek był już jasny wcześniej, dołączyli żółto-niebiescy.

Zawodnicy Korony w obliczu wygranej Wisły Kraków już przed meczem z Arką byli pewni pożegnania z piłkarską elitą. Spotkanie w Kielcach rozpoczęło się od pressingu Arkowców, którzy próbowali wysoko odbierać piłkę i atakować przeciwnika. Starali się również stworzyć sobie sytuacje do zdobycia bramki. Ta taktyka szybko przyniosła skutki. Po indywidualnej akcji Marcus da Silva został nieprawidłowo powstrzymany przez rywali. Do piłki ustawionej przed polem karnym podszedł Michał Nalepa. Po chwili uderzona przez niego futbolówka zatrzepotała w siatce odbijając się jeszcze od poprzeczki. Trafienie to śmiało można określić mianem "gola kolejki".

Paradoksalnie szybko zdobyta bramka sprawiła, że to Korona zaczęła grać z większym polotem. Nie zabrakło i nerwów. Szczególne gorąco zrobiło się po niecałych dwóch kwadransach. Najpierw minuta po minucie kartkami ukarani zostali Marcus i "Młynek". Kilka minut później sędzia uspokajał trenerów, by w 30 i 31 min. ukarać kartkami szkoleniowca gospodarzy Macieja Bartoszka, co oznaczało konieczność opuszczenia przez niego ławki i przejścia na trybuny. Obraz gry jednak nie zmienił się.

Podobnie było po przerwie. Gospodarze próbowali doprowadzić do wyrównania, jednak ich największym mankamentem było wykończenie akcji. Napór opłacił się w 81 min., kiedy to po dośrodkowaniu w pole karne Tzimopoulos jako ostatni skierował piłkę do siatki Pavelsa Steinborsa. Arkowcy ruszyli do ataku, ale ostatecznie nie udało im się zdobyć drugiego gola. Najlepszą okazję miał Marko Vejinović, lecz jego zagranie minęło bramkę rywali.

W pierwszym piątkowym spotkaniu ŁKS Łódź przegrał u siebie 1:2 z Wisłą Kraków. To podopieczni Wojciecha Stawowego strzelili jednak jako pierwsi, a konkretnie był to Pirulo w 9 min. Tuż przed końcowym gwizdkiem pierwszej połowy łodzianie tak niefortunnie wykonali rzut z autu, że po chwili Turgeman cieszył się ze zdobytej bramki. Siedem minut po przerwie ten sam zawodnik celnie wykorzystał rzut karny. W 64 min. rezultat mógł podwyższyć Boguski, nie wykorzystał on drugiego karnego w tym spotkaniu.

W sobotę dłonie w geście triumfu podnosić mogli wysoko piłkarze Zagłębia, Lecha oraz Cracovii. Lubinianie pokonali na wyjeździe Raków 2:1. Prowadzenie w pierwszej połowie zapewnili Guldan (10 min.) oraz Bohar (43 min.). Honorowe trafienie zaliczył Tudor w 69 min.

W hicie kolejki Lech pokonał Legię 2:1. Tu scenariusz bramek był podobny, a gole dla lechitów w pierwszej połowie zdobyli Jóźwiak w 24 min. i Kamiński 29 min. Bramkę dla wicemistrzów kraju zdobył Lewczuk w 71 min.

Popis w Gdańsku dała Cracovia, która zdobyła trzy gole nie tracąc żadnego. Trafienia na Energa Stadionie zdobyli w drugiej połowie Lopes (48 min.), Sipľak (70 min.) oraz Hanca (90 min. - rzut karny).

W niedzielnych meczach Pogoń zremisowała z Jagiellonią 2:2, a Piast wygrał ze Śląskiem 1:0. Pierwsza połowa meczu w Szczecinie należała do Portowców, którzy prowadzili po bramkach Drygasa w 3 min. i Frączczaka z rzutu karnego w 35 min. W drugiej odsłonie do remisu doprowadzili Přikryl, który zdobył gola w 82 min. i Puljić, który wykorzystał rzut karny w doliczonym czasie gry.

W jedynym poniedziałkowym meczu Wisła Płock pokonała Górnik Zabrze 1:0. Trzy punkty gospodarzom zapewniła celna dobitka Adamczyka zza pola karnego w 68 min. Wynik mógł być jeszcze bardziej okazały, ale na 8 min. przed końcem Chudý obronił rzut karny wykonywany przez Furmana.

Komplet wyników 34. kolejki PKO Ekstraklasy:

3 lipca 2020, 20:30 - Kielce (Suzuki Arena)
Korona Kielce 1-1 Arka Gdynia
Themistoklís Tzimópoulos 81 - Michał Nalepa 6

Korona: 88. Marek Kozioł - 25. Grzegorz Szymusik, 4. Themistoklís Tzimópoulos, 5. Adnan Kovačević, 11. Michael Gardawski - 19. Andrés Lioi (64, 35. Daniel Szelągowski), 6. Ognjen Gnjatić, 8. Milan Radin (75, 29. Dawid Lisowski), 14. Jakub Żubrowski, 10. Jacek Kiełb - 70. Petteri Forsell.

Arka: 1. Pavels Šteinbors - 33. Damian Zbozień, 23. Luka Marić, 26. Adam Danch, 17. Adam Marciniak - 35. Mateusz Młyński (84, 18. Kamil Antonik), 10. Marko Vejinović, 14. Michał Nalepa, 7. Maciej Jankowski, 8. Marcus Vinícius (64, 46. Jakub Wawszczyk) - 29. Oskar Zawada (59, 91. Fabian Serrarens).

żółte kartki: Radin, Gardawski, Gnjatić, Kozioł, Szymusik - Marcus Vinícius, Młyński, Marić, Wawszczyk, Marciniak.
sędziował: Jarosław Przybył (Kluczbork).
widzów: 1046.

---------------------------------------------------------------------------

3 lipca 2020, 18:00 - Łódź (Stadion Miejski)
ŁKS Łódź 1-2 Wisła Kraków
Pirulo 9 - Alon Turgeman 45, 52 (k)

ŁKS: 1. Arkadiusz Malarz - 21. Jan Grzesik, 17. Carlos Moros Gracia, 2. Jan Sobociński (69, 10. Antonio Domínguez), 6. Maciej Wolski - 20. Pirulo, 19. Michał Trąbka (81, 26. Przemysław Sajdak), 29. Maksymilian Rozwandowicz, 42. Dragoljub Srnić, 16. Adam Ratajczyk - 9. Samu Corral (69, 22. Łukasz Sekulski).

Wisła: 1. Mateusz Lis - 19. David Niepsuj, 5. Lukas Klemenz, 2. Rafał Janicki, 4. Maciej Sadlok - 9. Rafał Boguski, 10. Vullnet Basha, 21. Nikola Kuveljić, 18. Chuca (46, 26. Kamil Wojtkowski), 14. Mateusz Hołownia (69, 44. Aleksander Buksa) - 17. Alon Turgeman (78, 29. Ľubomír Tupta).

żółte kartki: Grzesik, Corral - Klemenz, Kuveljić, Niepsuj, Sadlok.
sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń).
widzów: 928.

W 64. minucie Rafał Boguski (Wisła) nie wykorzystał rzutu karnego (Arkadiusz Malarz obronił).

Żółtą kartką został także ukarany rezerwowy zawodnik gospodarzy - Dawid Arndt.

4 lipca 2020, 15:00 - Bełchatów (GIEKSA Arena)
Raków Częstochowa 1-2 Zagłębie Lubin
Fran Tudor 69 - Ľubomír Guldan 10, Damjan Bohar 43

Raków: 1. Michał Gliwa - 4. Kamil Piątkowski, 2. Tomáš Petrášek, 14. Kamil Kościelny (80, 33. Jarosław Jach) - 27. Daniel Bartl (66, 7. Fran Tudor), 10. Igor Sapała, 16. Ben Lederman (58, 19. Mateusz Kaczmarek), 43. David Tijanić, 23. Patryk Kun - 91. Felicio Brown Forbes, 9. Sebastian Musiolik.

Zagłębie: 30. Dominik Hładun - 44. Alan Czerwiński, 2. Bartosz Kopacz, 33. Ľubomír Guldan, 3. Saša Balić - 39. Damjan Bohar, 8. Łukasz Poręba (90, 24. Jakub Tosik), 4. Jewgienij Baszkirow, 18. Filip Starzyński, 17. Patryk Szysz - 9. Rok Sirk (75, 13. Dawid Pakulski).

sędziował: Tomasz Musiał (Kraków).
widzów: 711.

4 lipca 2020, 17:30 - Poznań (Stadion Miejski)
Lech Poznań 2-1 Legia Warszawa
Kamil Jóźwiak 24, Jakub Kamiński 29 - Igor Lewczuk 71

Lech: 1. Mickey van der Hart - 91. Bohdan Butko, 37. Ľubomír Šatka, 5. Đorđe Crnomarković, 27. Tymoteusz Puchacz - 38. Jakub Kamiński (70, 2. Robert Gumny), 25. Pedro Tiba, 15. Jakub Moder, 14. Dani Ramírez (72, 36. Filip Marchwiński), 7. Kamil Jóźwiak - 11. Timur Żamaletdinow (83, 23. Filip Szymczak).

Legia: 19. Wojciech Muzyk - 41. Paweł Stolarski (52, 16. Luís Rocha), 5. Igor Lewczuk, 55. Artur Jędrzejczyk, 14. Michał Karbownik - 22. Paweł Wszołek, 7. Domagoj Antolić, 24. André Martins, 8. Walerian Gwilia, 82. Luquinhas (55, 17. Mateusz Cholewiak) - 9. Tomáš Pekhart (68, 39. Maciej Rosołek).

żółte kartki: Ramírez, Pedro Tiba - Luquinhas.
sędziował: Paweł Gil (Lublin).
widzów: 8167.

4 lipca 2020, 20:00 - Gdańsk (Stadion Energa Gdańsk)
Lechia Gdańsk 0-3 Cracovia
Rafael Lopes 48, Michal Sipľak 70, Sergiu Hanca 90 (k)

Lechia: 12. Dušan Kuciak - 19. Karol Fila, 25. Michał Nalepa, 23. Mario Maloča, 4. Rafał Pietrzak - 11. Jaroslav Mihalík (69, 28. Flávio Paixão), 2. Kristers Tobers, 9. Patryk Lipski, 6. Jarosław Kubicki, 20. Conrado (55, 8. Omran Haydary) - 17. Zé Gomes (55, 24. Łukasz Zwoliński).

Cracovia: 31. Lukáš Hroššo - 2. Cornel Râpă, 39. Michał Helik, 85. David Jablonský, 3. Michal Sipľak (74, 11. Mateusz Wdowiak) - 14. Ivan Fiolić (87, 8. Milan Dimun), 6. Sylwester Lusiusz (46, 33. Kamil Pestka), 22. Florian Loshaj, 10. Pelle van Amersfoort, 4. Sergiu Hanca - 21. Rafael Lopes.

żółte kartki: Fila, Pietrzak - Sipľak, Helik.
sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).
widzów: 4768.

5 lipca 2020, 15:00 - Szczecin (Stadion im. Floriana Krygiera)
Pogoń Szczecin 2-2 Jagiellonia Białystok
Kamil Drygas 3, Adam Frączczak 35 (k) - Tomáš Přikryl 82, Jakov Puljić 90 (k)

Pogoń: 1. Dante Stipica - 22. David Stec, 23. Benedikt Zech, 13. Kóstas Triantafyllópoulos, 15. Hubert Matynia - 16. Santeri Hostikka (23, 77. Ricardo Nunes), 8. Damian Dąbrowski, 14. Kamil Drygas (73, 28. Tomás Podstawski), 54. Maciej Żurawski (46, 2. Jakub Bartkowski), 27. Sebastian Kowalczyk - 9. Adam Frączczak.

Jagiellonia: 96. Damian Węglarz - 2. Andrej Kadlec (57, 27. Bartłomiej Wdowik), 17. Ivan Runje, 25. Bogdan ?îru (21, 5. Dawid Szymonowicz), 7. Jakub Wójcicki - 14. Tomáš Přikryl, 26. Martin Pospíšil, 6. Taras Romanczuk, 11. Jesús Imaz (62, 10. Juan Cámara), 31. Bartosz Bida - 21. Jakov Puljić.

żółte kartki: Matynia, Stec, Ricardo Nunes - Bida, Wdowik, Runje.
czerwona kartka: Hubert Matynia (17. minuta, Pogoń, za drugą żółtą).
sędziował: Szymon Marciniak (Płock).
widzów: 952.

5 lipca 2020, 17:30 - Gliwice (Stadion Miejski)
Piast Gliwice 1-0 Śląsk Wrocław
Piotr Parzyszek 36

Piast: 26. František Plach - 20. Martin Konczkowski, 88. Uroš Korun, 4. Jakub Czerwiński, 2. Mikkel Kirkeskov - 10. Kristopher Vida, 6. Tom Hateley, 3. Tomasz Jodłowiec (75, 18. Patryk Sokołowski), 11. Jorge Félix, 19. Sebastian Milewski (85, 71. Dominik Steczyk) - 9. Piotr Parzyszek (77, 89. Patryk Tuszyński).

Śląsk: 1. Matúš Putnocký - 18. Lubambo Musonda, 5. Israel Puerto, 15. Márk Tamás, 4. Dino Štiglec - 19. Filip Marković (85, 32. Sebastian Bergier), 21. Jakub Łabojko, 6. Michał Chrapek (75, 25. Damian Gąska), 7. Róbert Pich, 8. Przemysław Płacheta (72, 24. Piotr Samiec-Talar) - 9. Erik Expósito.

żółta kartka: Chrapek.
sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola).
widzów: 1471.
6 lipca 2020, 18:00 - Płock (Stadion im. Kazimierza Górskiego)
Wisła Płock 1-0 Górnik Zabrze
Hubert Adamczyk 68

Wisła: 1. Krzysztof Kamiński - 20. Cezary Stefańczyk, 3. Michał Marcjanik, 18. Alan Uryga, 24. Ángel García - 27. Torgil Gjertsen (82, 46. Dawid Kocyła), 9. Mateusz Szwoch, 8. Dominik Furman, 17. Hubert Adamczyk, 10. Giorgi Merebaszwili (57, 7. Piotr Tomasik) - 26. Cillian Sheridan (76, 19. Karol Angielski).

Górnik: 84. Martin Chudý - 2. Przemysław Wiśniewski, 6. Aleksander Paluszek (55, 44. Filip Bainović), 5. Paweł Bochniewicz - 28. Stávros Vassilantonópoulos, 15. Roman Procházka (55, 17. Igor Angulo), 20. Daniel Ściślak (82, 21. Piotr Krawczyk), 9. Jesús Jiménez, 64. Erik Janža - 33. Erik Jirka, 11. Giórgos Giakoumákis.

żółte kartki: Stefańczyk, Szwoch, Kocyła - Bainović, Janža.

sędziował: Dominik Sulikowski (Gdańsk).

W 82. minucie Dominik Furman (Wisła) nie wykorzystał rzutu karnego (Martin Chudý obronił).

MU, składy: 90minut.pl