30.11.2018

Jagiellonia - Arka 3:1. Dobre złego początki

W Białymstoku, ponownie jak wiosną, wynik meczu otworzyła Arka, ale ostatecznie górą znowu gospodarze. Po golu Janoty znów dublet przeciwko Arce ustrzelił Świderski, a rezultat ustalił Novikovas. Szansa na rewanż już we wtorek, w 1/8 finału Pucharu Polski.

Lotto Ekstraklasa - 17. kolejka

Jagiellonia Białystok - Arka Gdynia 3:1 (0:0)

Bramki: Świderski 58', 63', Novikovas 83' - Janota 51'

Jagiellonia: Kelemen - Mitrović, Romanchuk, Burliga, Novikovas (88' Savković), Runje, Sheridan (76' Bezjak), Bodvarsson, Poletanović, Pospisil, Świderski (81' Klimala).

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Helstrup (17' Danch), Marciniak - Deja, Nalepa (84' da Silva) - Zarandia (75' Siemaszko), Janota, Aankour - Jankowski

Żółte kartki: Deja, Zarandia.
Czerwona kartka: Bezjak

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork).

Widzów: 5012

0 min. - poprzednie spotkanie tutaj na Podlasiu przyniosło nam niewiarygodną porcję rozczarowania. Arka do 93 minuty prowadziła 2:1 by w ciągu kolejnych 2 minut stracić 2 bramki i przegrać 2:3.

0 min. - trener Zbigniew Smółka nie zmienia składu z wygranego 4:1 meczu z Wisłą Kraków. Trudno się dziwić, skoro na pomeczowej konferencji gdyński szkoleniowiec przyznał, że w jego zespole nie było słabych punktów.

0 min. - ostatnie wyprawy tutaj nie przynosiły punktów, czas na pierwszą wygraną z Jagiellonią w delegacji w Ekstraklasie. Do tej pory była jedna wygrana, ale w meczu barażowym. O historii spotkań pisaliśmy TUTAJ.

0 min - trzech naszych zawodników musi nadal uważać na żółte kartki, aby uniknąć przymusowej pauzy w kolejnym meczu ligowym. Są nimi Marić, Marciniak i Janota.

0 min - właśnie z powodu nadmiaru żółtych kartek nie zagra dziś Guilherme, ważne ogniwo w układance trenera Mamrota.

0 min - w ostatnich dwóch meczach Jagiellonia zdobyła zaledwie jeden punkt, więc z pewnością nie zabraknie tej drużynie determinacji, aby dziś wygrać i utrzymać miejsce wicelidera tabeli.

0 min - pogoda - to element, który może dziś nie pozostać bez znaczenia. Temperatura -10st.C z pewnością nie będzie ułatwiać gry, ale będzie jednakowa dla obu zespołów. Niestety dziś Białymstoku mamy dość mocno zmrożoną murawę, więc trzeba będzie bardzo uważać, aby nie nabawić się kontuzji.

0 min - dzisiejsze spotkanie jest określane jako pierwsze z dwumeczu Arki z Jagiellonią. Dziś obie ekipy walczą o ligowe punkty, natomiast już we wtorek w Gdyni zagrają o ćwierćfinał Pucharu Polski.

0 min - warto dziś powalczyć o pełną pulę. Ewentualna wygrana mogłaby, przynajmniej do jutra, wysforować Arkę na szóste miejsce w tabeli!

0 min - najskuteczniejsi zawodnicy gospodarzy do tej pory to Novikovas (6 goli) i Świderski (5). Ten drugi dwa trafienia zanotował w Gdyni, gdy Jagiellonia wygrała w drugim meczu sezonu 2:0.

0 min - zespoły Jagiellonii i Arki pojawiły się na murawie. Dziś nasz zespół zagra w niebieskich kompletach strojów.

1 min - zaczęli gospodarze.

2 min - lekki, ale celny strzał głową Świderskiego. Bez problemów Pavels Steinbors.

7 min - spokojny początek spotkania. Obie drużyny próbują ułożyć swoje ataki pozycyjne, ale na razie nie udaje się skutecznie zagrać pod bramkę przeciwnika.

8 min - po faulu na Aankourze będziemy mieli szanse na dośrodkowanie ze stałego fragmentu gry.

9 min - nieco za krótkie dośrodkowanie Nalepy dało okazję gospodarzom na wyprowadzenie kontry. Na szczęście w okolicy środkowej linii boiska Jagiellonia straciła futbolówkę.

10 min - zagranie z prawej strony w naszą szesnastkę było niebezpieczne, bo przez chwilę piłka pozostawała zupełnie bezpańska. Na szczęście pierwsi dopadli jej gdynianie.

11 min - była okazja dla Arki, bo dogonił piłkę przed linią końcową Aankour i dokładnie dograł do wbiegającego w pole karne Marciniaka! Niestety strzał kapitana żółto-niebieskich został zablokowany.

12 min - no i nasze obawy o zmrożoną murawę mają niestety pokrycie w wydarzeniach boiskowych. Pomocy potrzebuje Helstrup i wygląda na to, że może już na boisko Duńczyk nie wrócić.

15 min - Helstrup wraca na murawę! Oby na pozostałą część spotkania.

17 min - niestety. Helstrup opuszcza boisko, a za niego pojawia się Adam Danch.

19 min - od dwóch minut opatrywany jest także Zarandia. Gruzin jednak powinien wrócić do gry, bo przyczyną kłopotów jest trafienie piłką w twarz.

20 min - rzut rożny dla Jagiellonii.

21 min - poradziliśmy sobie z centrą Poletanovića. Po chwili po świetnym odbiorze Nalepy wyprowadziliśmy kontrę, w której Jankowski niestety okazał się bezradny wobec trzech obrońców gospodarzy.

23 min - centra Marciniaka zablokowana i mamy rzut rożny.

24 min - z narożnika zagrał Janota, ale grę przerwał sędzia, który dostrzegł faul Zbozienia na przeciwniku.

25 min - Zarandia w pojedynku z dwoma rywalami w polu karnym gospodarzy. Luka ograł Bodvarssona, ale nie udało mu się dokładnie obsłużyć podaniem któregoś z partnerów!

28 min - dużo szczęścia przy Arce! Najpierw z lewej strony dokładnie zacentrował Novikovas, a Sheridan został zablokowany. Po chwili jednak Świderski znów podał do Irlandczyka, a ten tym razem bez krycia z 6 metrów pudłuje!

29 min - świetna odpowiedź Arki! Strzał z ostrego kąta Aankoura odbił Kelemen, a z dobitką pośpieszył Zarandia, lecz słowacki bramkarz Jagiellonii zdążył odbić także uderzenie Gruzina!

31 min - po faulu Dei rzut wolny dla gospodarzy z 30 metrów. Strzał Novikovasa trafia w mur.

32 min - Steinbors! Wspaniała parada Łotysza po strzale z dystansu Pospisila! Korner dla Jagiellonii.

34 min - znów gorąco pod naszą bramką! Torpedują nas rywale dośrodkowaniami, tym razem piłkę dopadł Burliga i zagrał wzdłuż bramki, lecz odczytał jego zamiary Steinbors i wyłapał piłkę.

37 min - dynamiczne wejście Zarandii z piłką w pole karne po tym, jak podał mu z wyczuciem Janota. Strzał Luki dość czytelny i zablokowali to obrońcy!

40 min - znów Gruzin w roli głównej. Wymienił kilka podań na jeden kontakt z Jankowskim i zaryzykował strzał z 25 metrów. Tuz nad bramką!

41 min - Ronachuk sfaulował Aankoura i będzie okazja na dośrodkowanie z lewej strony po stałym fragmencie gry.

42 min - Nalepa znów odrobinę za lekko posłał piłkę w pole karne i ta nie mogła dotrzeć do żadnego z gdynian.

43 min - zbyt mocne dośrodkowanie Novikovasa w kierunku Sheridana i piłka opuściła plac gry.

45+1 min - Aankour wyprowadzał szybka akcję, ale nie zauważył, że Jankowski jest na wyraźnym spalonym i przy zagraniu w jego kierunku gra została przerwana.

45+2 min - Deja przerywa akcję Jagiellonii i otrzymuje żółtą kartkę.

PRZERWA - odnosimy wrażenie, że warunki atmosferyczne mają duży wpływ na wydarzenia boiskowe. Nie byliśmy świadkami zbyt wielu sytuacji podbramkowych, ale remis trzeba raczej uznać za sprawiedliwy. Arka musi sobie radzić bez Frederika Helstrupa, który już po kwadransie musiał opuścić plac gry z powodu kontuzji, lecz grający za niego Adam Danch spisuje się bez zarzutu. Może druga połowa przyniesie nam akcje, po których cała Gdynia będzie uszczęśliwiona.

46 min - gra wznowiona.

48 min - niezła próba zagrania Janoty do Jankowskiego w pole karne. Bardzo niewiele zabrakło, aby Maciek sięgnął piłkę głowa i utrudnił interwencję Kelemenowi.

49 min - zablokowany strzał Romanchuka, spokojnie przejął piłkę Steinbors.

50 min - sprytny, techniczny strzał Novikovasa, ale Steinbors czujny! Zdążył Łotysz przerzucić piłkę ponad poprzeczkę

51 min - goooollll dla Arki! Błąd Mitrovića, który źle dogrywał do Runje wzdłuż 16 metra, przejął piłkę Janota i pewnym strzałem otworzył wynik meczu!

56 min - Pospisil idealnie obsłużył podaniem Novikovasa, ten wyszedł sam na sam ze Steinborsem, posłał piłkę w kierunku dalszego słupka i... spudłował!

58 min - gol dla Jagielloni... Znów strzela nam gola Świderski. Precyzyjny strzał z 16 metrów wpadł do bramki przy samym słupku. Steinbors bez szans.

63 min - rzut rożny dla Jagiellonii. Piłka trafia pod nogi Sheridana, strzał Irlandczyka jednak po nodze obrońcy mija bramkę!

64 min - gol... Znów Świderski! Rzut rożny wykonał Poletanović, a w polu karnym najwyżej wyskoczył Świderski i skierował piłkę do siatki!

65 min - strzał Aankoura pewnie broni Kelemen.

67 min - strzał Novikovasa zatrzymuje się na bocznej siatce.

68 min - faul Zarandii kończy się żółtą kartką dla Luki.

71 min - Janota dopadł piłkę na 22 metrze i zdecydował się na strzał bez przyjęcia, ale to była bardzo nieudana próba Michała, bo piłka opuściła boisko przez boczną linię...

74 min - tym razem nie mieliśmy problemów z wybronieniem się z rzutu rożnego. Wyprowadzaliśmy kontrę, ale gospodarze odebrali piłkę Nalepie.

75 min - druga zmiana w Arce. Siemaszko za Zarandię.

76 min - zmienia tez trener Mamrot. Wprowadza Bezjaka za Sheridana.

78 min - dobra akcja Siemaszki. Rozegrał piłkę z Aankourem, zszedł z nią na prawo i zagrał wzdłuż bramki, lecz Kelemen wyłapał ją spod nóg Marokańczyka!

81 min - bohater Jagiellonii opuszcza boisko. Za Świderskiego pojawił się Patryk Klimala.

83 min - Novikovas podwyższa prowadzenie Jagiellonii. Litwin przyjął piłkę na 20 metrze, spojrzał i precyzyjnie uderzył. Steinbors próbował jeszcze interweniować, ale ostatecznie nie dał rady.

84 min - da Silva zmienił Nalepę.

86 min - Poletanović spróbował uderzyć z dystansu, ale jednak się pomylił przy swoim strzale.

88 min - Novikovas schodzi z boiska. W jego miejsce Savković.

88 min - strzał z dystansu da Silvy odbija się od nóg obrońców i rzut rożny.

89 min - centra Janoty i Siemaszko uderza głową, co odbija Kelemen! Piłka trafia pod nogi Jankowskiego, ten strzela w słupek, a potem słowacki bramkarz chwyta piłkę! Ach, gdyby to wpadło, ten mecz mógłby jeszcze mieć dramatyczną końcówkę...

90+2 min - faul z tyłu Bezjaka na da Silvie! Sędzia pokazuje żółta kartkę, ale czy VAR nie zmieni tej decyzji?

90+2 min - jest czerwona kartka!

KONIEC - bramek doczekaliśmy się po przerwie, ale niestety więcej ich zdobyła Jagiellonia. Wydawało się, że po trafieniu Janoty Arka zdoła przejąć kontrolę nad spotkaniem, ale podopieczni trenera Mamrota uparcie parli do przodu i dopięli swego. Znów naszym katem okazał się Świderski, który podobnie jak w Gdyni ustrzelił dublet. Zza pola karnego podwyższył Novikovas i wiadomo było, że bedzie nam już w tym meczu bardzo trudno coś ugrać. Gospodarze kończyli w 10 po brutalnym faulu Bezjaka, ale to był już doliczony czas gry i nie było okazji wykorzystać przewagi liczebnej.

Jak wejdziesz na mecz Pucharu Polski z Jagiellonią?