27.08.2017

7 kolejka: Lech - Arka 3:0. Kolejorz lepszy w dziesiątkę.

Mimo gry w przewadze niemal całą drugą połowę, Arka nie zdołała sięgnąć choćby po punkt w Poznaniu. Wszystkie trzy bramki dla Lecha padły po stałych fragmentach gry.

7. kolejka Lotto Ekstraklasy

Lech Poznań - Arka Gdynia 3:0 (1:0)

Bramki: Gajos 20', Makuszewski 74'. Situm 83'

Lech: Putnocky - Gumny, Dilaver, Nielsen, Kostevych - Tetteh, Gajos - Makuszewski (75' Barkroth), Majewski (78' Janicki), Situm - Gytkjaer (67' Bille Nielsen).

Arka: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup, Warcholak - Kun (58' Piesio), Marciniak, Sambea, Nalepa, Szwoch (71' Krivets) - Jazvić (58' Siemaszko).

Żółte kartki: Nielsen - Marciniak, Zbozień

Czerwona kartka: Gajos (56' za faul)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Widzów: 20 574

0 min - Arkowcy już po pierwszym zapoznaniu się z murawą obiektu przy ul. Bułgarskiej. Wygląda na to, że mecz będzie się toczył przy słonecznej, letniej pogodzie, choć może odrobinę zbyt dusznej.

0 min - sporo zmian w składzie Arki w porównaniu do ostatniego, nieudanego występu przeciwko Pogoni. Wygląda na to, że w roli wysuniętego napastnika Arki zobaczymy Jazvića, a na boku pomocy Mateusza Szwocha. W środku pola zobaczymy Michała Nalepę, a w obronie obok Marcjanika zagra Helstrup.

0 min - w składzie Lecha aż siedmiu obcokrajowców, podczas gdy w Arce zagra ich czterech.

0 min - poza meczową osiemnastką Ruben Jurado, Krzysztof Sobieraj i Marcus da Silva. Jest za to na ławce wracający po drobnym urazie Sołdecki oraz młody Nowicki, który być może dostanie okazję do debiutu w Lotto Ekstraklasie.

0 min - w przedmeczowym wywiadzie trener Bjelica nie ukrywał, że wraz z zespołem pała żądzą rewanżu za przegrany z Arką finał Pucharu Polski. Oby jego oczekiwania nie doczekały się dziś spełnienia!

0 min - pierwsze jedenastki wyszły już na murawę. Arka na żółto-niebiesko, gospodarze na niebiesko-biało.

1 min - zaczęli Arkowcy!

3 min - pierwsza wizyta gospodarzy pod naszą bramką. Situm zagrał płasko w nasze pole karne, a piłka nie znalazła adresata.

6 min - dobra wrzutka z autu Warcholaka w pole karne gospodarzy, Putnocky jednak szybszy od Jazvića i Marcjanika.

7 min - znów niezła akcja Arki, przypadkowa interwencja Gajosa i Tetteha we własnym polu karnym, lecz bez przykrych konsekwencji dla Kolejorza.

8 min - Kostevych drugi raz już uciekł na lewym skrzydle naszym zawodnikom, a nasi obrońcy skuteczni w swoich interwencjach w polu karnym.

12 min - i znów Kostevych centruje w szesnastkę i po raz kolejny na medal spisują się defensorzy w zespole trenera Ojrzyńskiego.

14 min - kolejna akcja Lecha lewym skrzydłem po stracie piłki przez Arkowców w środku boiska. Helstrup po raz kolejny radzi sobie z dośrodkowaniem Kostevycha, ale trochę za dużo takich akcji Lecha.

16 min - zbyt głębokie dośrodkowanie Situma pod naszą bramkę i Steinbors bez problemu przejmuje futbolówkę.

19 min - Marciniak przerywa akcję Lecha faulem na środku boiska i ogląda żółtą kartkę. Faulowany Gajos.

20 min - gol dla Lecha. Gospodarze mieli rzut wolny przy linii bocznej, który wykonał Majewski, piłka spadła na głowę Gajosa i Steinbors był bez szans na skuteczną interwencję.

21 min - mógł szybko odpowiedzieć Kun, ale w bardzo niewygodnej pozycji zdołał ledwie lekko kopnąć piłkę w światło bramki. Putnocky nie mógł mieć kłopotów z takim uderzeniem.

22 min - żółta kartka dla Nielsena.

23 min - rzut rożny dla Arki. Putnocky ofiarnie wybija piłkę poza własną szesnastkę.

27 min - Warcholak faulowany z lewej strony pola karnego Lecha. Będzie okazja na dośrodkowanie bezpośrednio pod bramkę Putnocky'ego.

27 min - niestety, bardzo nieudane dośrodkowanie Szwocha.

31 min - po akcji Kuna rzut rożny dla Arki. Gumny nie pozwolił, aby centra naszego skrzydłowego przeszła w pole karne. Tymczasem Gajos potrzebuje interwencji medycznej.

32 min - Szwoch centruje z rzutu rożnego, a Marcjanik nieznacznie jednak minął się z piłką.

35 min - z błędu Zbozienia nie skorzystali Lechici, choć sporo trudu kosztowało to naszych zawodników, aby nie dopuścić Gytkjaera do okazji na strzał.

38 min - Zbozień ogląda żółtą kartkę za faul bez piłki na Situmie.

40 min - Tetteh niebezpiecznie zagrał przy Kunie i sędzia odgwizdał faul. Będzie znów szansa na dośrodkowanie, tym razem dla Nalepy.

41 min - Nalepa zdecydował się na strzał. Piłka trafia w obrońcę i będzie korner dla żółto-niebieskich.

42 min - znów wykonawcą stałego fragmentu jest Nalepa, ale także teraz nie ma efektu. Marcjanik próbował jeszcze powalczyć o piłkę przy dalszym słupku, ale nie opanował piłki w polu gry.

43 min - Kostevych ponownie szybszy od obrońcy i zdołał dośrodkować w pole karne Arki. Tam jednak pewnie nasi obrońcy.

45 min - Helstrup znów bardzo dobrze spisał się w asekuracji Gytkjeara. Będzie jednak jeszcze korner dla gospodarzy.

45+1 min - rosły Jazvić najwyżej wyskoczył i oddalił piłkę z naszej szesnastki. Po chwili celowe wybicie piłki ręką za linię boczną przez Kostevycha nie zostało ocenione przez arbitra na żółtą kartkę.

PRZERWA - Lech mocno przycisnął od początku spotkania i dopiął swego w 20 minucie. Od tego momentu obraz gry się zmienił i to podopieczni Leszka Ojrzyńskiego dłużej utrzymywali się przy piłce. Nie przekuło się to jednak na sytuacje strzeleckie i do szatni z prowadzeniem zeszli zawodnicy Kolejorza. Po przerwie Arka nadal musi szukać co najmniej bramki wyrównującej, a to może być woda na młyn dla Lecha, aby wyprowadzać kontrataki. Szansa w tym, że gdynianie okażą się skuteczni w ataku i unikną strat dających okazję rywalom.

46 min - gra wznowiona.

47 min - niecelny strzał z 30 metrów Nalepy. To był jednak niezły pomysł Michała na rozwiązanie tej akcji.

49 min - dokładności zabrakło Jazvićowi przy próbie zagrania w kierunku Szwocha w pole karne gospodarzy. Putnocky spokojnie przejął piłkę.

52 min - błąd Arkowców przy wyprowadzaniu piłki spod własnego pola karnego. Piłka trafiła do Kostevycha, który oddał strzał zza pola karnego, ofiarnie obroniony przez Steinborsa!

52 min - rzut rożny bez zagrożenia dla naszej bramki.

53 min - Situm zszedł piłką z lewej strony do środka boiska i oddał strzał w spojenie słupka z poprzeczką! Piłka opuściła plac gry.

55 min - rzut rożny dla poznaniaków wykonał Majewski. Dobrze bronią się nasi zawodnicy.

56 min - czerwona kartka dla Gajosa! bardzo brzydki faul na Kunie i choć najpierw sędzia pokazał żółtko, to po chwili zmienił decyzję i wyrzucił kapitana Lecha z boiska!

56 min - przy tym wszystkim mocno ucierpiał Kun, zobaczymy, czy konieczna będzie zmiana.

58 min - podwójna zmiana w Arce. Nie tylko Kun opuszcza boisko, ale także Jazvić. Wchodzą Piesio i Siemaszko.

61 min - niedokładne zagranie Warcholaka za plecy obrońców Lecha. Piłka padła łupem bramkarza z Poznania.

63 min - po skutecznej interwencji Marcjanika Lech ma rzut rożny.

64 min - Steinbors broni strzał głową Lechity, choć chwilę wcześniej powalił go na boisko jeden z rywali!

65 min - dobra centra Szwocha z rzutu rożnego, do piłki doszedł Marcjanik, lecz piłka mija światło bramki Putnocky'ego!

66 min - Warcholak zdecydował się na strzał będąc w okolicy linii bocznej pola karnego Lecha. Putnocky pewnie wyłapał ten strzał.

67 min - Bille Nielsen zmienił Gytkjeara

68 min - Gumny wygrywa w obronie pojedynek z Warcholakiem.

68 min - Piesio uderzył niewiele nad poprzeczką z 20 metrów.

70 min - kontrę Lecha wyprowadził Makuszewski i zagrał indywidualnie, wszedł pole karne, gdzie trójka naszych obrońców odebrała mu piłkę.

70 min - odpowiedź Arki w postaci zablokowanego strzału Szwocha z dystansu.

71 min - ostatnia zmiana w Arce. Krivets za Szwocha.

74 min - gol dla Lecha! Makuszewski strzałem z 18 metrów podwyższył prowadzenie Lecha. Wszystko zaczęło się od rzutu rożnego dla gospodarzy, po którym Arkowcy nie wybić piłkę daleko od własnej bramki.

75 min - Barkroth zmienia strzelca bramki, Makuszewskiego.

78 min - Majewski nie jest zdolny do gry. Zmienia go Janicki.

80 min - nieudany strzał Nalepy z dystansu.

82 min - bardzo nieudana próba dośrodkowania Zbozienia z prawej strony. Czas ucieka!

83 min - to już 3:0 dla Lecha. Doskonała centra Berkrotha z rzutu rożnego na piąty metr, gdzie Situm był szybszy i sprytniejszy od naszych obrońców... Wcześniej Berkroth wywalczył ten stały fragment oszukując Helstrupa.

90 min - na niewiele pozwalają Arkowcom grający w osłabieniu gospodarze. Mimo posiadania piłki nie udaje się nam stworzyć zagrożenia pod bramką Putnocky'ego. Chyba z naszych zawodników uszło już powietrze...

90+3 min - jeszcze jeden rzut wolny dla Lecha, tym razem spod linii bocznej. Centruje Berkroth, ale wprost na głowę Zbozienia.

90+3 min - wrzut z autu Zbozienia w pole karne Lecha. Piłka trafia do Piesio na 20 metr, ale ten uderzył bardzo nieudanie.

KONIEC - gdy na początku drugiej połowy czerwoną kartkę ujrzał Gajos, wydawało się, że Arkowcy będą mieli ułatwione zadanie w poszukiwaniu bramek przy Bułgarskiej. Okazało się, że mimo osłabienia gospodarze potrafili być zespołem groźniejszym i jeszcze dwukrotnie posłali piłkę do naszej siatki. Arka była dziś bezradna i po raz drugi z rzędu notuje porażkę 0:3.