22.04.2014

Nasi rywale w liczbach: Górnik Łęczna.

Święta dla żółto- niebieskich nie były udane, w sobotę Arka przegrała swój pierwszy mecz ligowy w tym roku i przerwała serię 8 ligowych spotkań bez porażki. Pogromcą gdynian okazała się Miedź Legnica, która wygrała 2:1. Dodatkowo swoje spotkanie z Bełchatowem przegrał najbliższy rywal żółto - niebieskich - Górnik Łęczna. Łęcznianie spadli na drugie miejsce w tabeli mając tyle samo punktów co lider z Bełchatowa, lecz gorszy bilans bezpośredni.

W drużynie z Łęcznej w przerwie zimowej doszło do kilku zmian, drużynę opuścili: Hubert Kotowicz, Kamil Oziemczuk, Michał Paluch, Łukasz Sołowiej, Patryk Stopa oraz Michał Walaszek. W ich miejsce przyszli: Miroslav Bożok, Patryk Dobrowolski, Wojciech Kalinowski, Bartosz Kwiecień, Łukasz Mierzejewski oraz Arkadiusz Woźniak.

Bilans spotkań Górnika Łęczna w sezonie 2013/2014: 13 zwycięstw – 8  remisów– 3 porażki

U siebie: 7 zwycięstw – 4 remisy – 2 porażki

Na wyjeździe: 6 zwycięstw  – 4 remisy – 2 porażki

Podopieczni Jurija Szatałowa więcej punktów zdobyli na własnym obiekcie, jednak różnica jest niewielka i zapewne w Gdyni powalczą o wyrównanie tego bilansu. Porównując dwa najlepsze zespoły w lidze to bełchatowianie spisują się lepiej na wyjazdach, a łęcznianie na własnym stadionie.

W trzech pierwszych spotkaniach w lidze "Górnicy" dosyć niespodziewanie zdobyli zaledwie 1 punkt dzięki remisowi z Flotą Świnoujście. W pozostałych dwóch spotkaniach przegrali z GKS -em Tychy oraz Wisłą Płock. Później jednak przyszła seria czterech zwycięstw z rzędu z Sandecją, Okocimskim, Katowicami oraz Miedzią Legnica. Serię zwycięstw przerwał zremisowany 1:1 mecz z Bełchatowem.

W kolejnym spotkaniu drużyna dosyć niespodziewanie przegrała z ROW Rybnik 0:1, a w następnej kolejce zremisowała 1:1 z Dolcanem Ząbki. Później przyszły dwa zwycięstwa najpierw z Kolejarzem, a następnie z Puszczą Niepołomice. Kolejne dwa mecze to remisy najpierw w Łęcznej z Arką, a później na wyjeździe z Chojniczanką. Żółto - niebiescy prowadzili z Górnikiem 1:0 do przerwy za sprawą Adriana Budki, jednak 6 minut po wznowieniu gry w drugiej połowie do remisu doprowadził Sebastian Szałachowski. Do końca 2013 roku Łęczna wygrała wszystkie spotkania z Olimpią Grudziądz, Termalicą, Stomilem oraz Tychami.

Rok 2014 także "Górnicy" rozpoczęli od wygranej 2:1 w Płocku. W kolejnych spotkaniach podopieczni Jurija Ształowa przepalatali zwycięstwa (z Sandecją oraz Miedzią Legnica) z remisami ( z Flotą, Okocimskim oraz Katowicami). W ostatniej kolejce Górnik przegrał u siebie bardzo ważny mecz z Bełchatowem i stracił pozycję lidera. Dla Łęcznej było to przerwanie passy 15 spotkań bez porażki - od meczu z ROW Rybnik.

Bilans bramek: 33 strzelonych – 18 straconych

U siebie: 21 strzelonych – 9 straconych

Na wyjeździe: 12 strzelonych – 9 straconych

Statystyki bramek:

Bramki strzelone w 1. połowie: 12                       Bramki stracone w 1. połowie: 7

Bramki strzelone w 2. połowie: 21                       Bramki stracone w 2. połowie: 11

Bilans bramkowy Górnika Łęczna jest dodatni, jednak z czołowych drużyn łęcznianie mają najmniej bramek zdobytych. Za to Górnicy pochwalić się mogą najlepszą obroną w całej lidze. Więcej bramek zdobytych jak i traconych pada w drugich częściach spotkań.

5

Najwięcej bramek Górnik zdobył w końcówkach spotkań - 12 goli. Natomiast najmniej bramek pada w dwóch kwadransach pierwszych połów, pomiędzy minutą 15 a 45 - po 2 bramki. Natomiast najwięcej bramek straconych padło także w końcowych minutach - 5 bramek. Natomiast najmniej w dwóch pierwszych kwadransach spotkań - po 2 bramki.

Statystyki zawodników:

Tomasz Nowak - 2250 (25 spotkań),

Maciej Szmatiuk - 2160 minut (24 spotkania),

Sergiusz Prusak - 2070 minut (23 spotkania).

Najlepszy strzelec:

Łukasz Zwoliński - 8 bramek,

Grzegorz Bonin - 4 bramki,

Nikolajs Kozacuks, Tomasz Nowak, Sebastian Szałachowski, Maciej Szmatiuk, Paweł Zawistowski - po 3 bramki.

Julien Tadrowski - 6 żółtych kartek,

Lukas Bielak - 5 żółtych kartek (2x czerwona po dwóch żółtych),

Velijko Nikitović, Maciej Szmatiuk, Łukasz Zwoliński - po 4 żółte kartki.

Wśród statystyk indywidualnych pod względem czasu spędzonego na boisku wyróżnia się Tomasz Nowak, który rozegrał wszystkie spotkania w pełnym wymiarze czasowym. Drugi w tej klasyfikacji jest były gracz Arki - Maciej Szmatiuk, natomiast trzeci - Sergiusz Prusak. Najlepszym strzelcem drużyny jest także były gracz Arki - Łukasz Zwoliński, cztery bramki zdobył Grzegorz Bonin. Po trzy bramki zdobyte ma 5 graczy Górnika. Najwięcej żółtych kartoników ma Julien Tadrowski, który także występował w żółto - niebieskich barwach.

Nie ma zbyt dużo czasu na rozpamiętywanie porażki w Legnicy. Dla Arki kolejne mecze będą miały bardzo duże znaczenie.  Także Łęczna przyjedzie do Gdyni dodatkowo zmotywowana porażką na własnym stadionie z GKS - em Bełchatów. Dodatkowego smaczku środowemu spotkania doda fakt, że w Gdyni zamelduje się kilku zawodników mających za sobą występy w Arce.

opracował: Sebastian Jędrzejewski