Aktualności
04.12.2013
Jesień 2013 - Arka w liczbach cz.1: Dobrze na wyjeździe, gorzej u siebie.
Przed każdym spotkaniem ligowym oraz pucharowym przedstawialiśmy naszych rywali w liczbach. Na zakończenie spotkań o punkty w tym roku przedstawiamy dokonania żółto- niebieskich. Arka sezon zakończyła na 4 miejscu i stawia to zawodników Pawła Sikory na dobrej pozycji wyjściowej przed wiosną. 28 punktów po 18 kolejkach to zresztą najlepszy wynik w 3 ostatnich sezonach.
Jak pokazują wyniki, zwłaszcza dwóch ostatnich spotkań, pozostaje pewien niedosyt, głównie za sprawą straconych punktów na własnym boisku.
Podsumowanie rozpoczniemy od rozgrywek Pucharu Polski w którym to żółto - niebiescy dalej uczestniczą. Na wiosnę czeka Arkę dwumecz Z Miedzią Legnica, którego zwycięzca zagra w półfinale tych rozgrywek. Tegoroczne rozgrywki gdynianie rozpoczęli od wygranej na wyjeździe z Pelikanem Łowicz 2:1. Bramki dla Arki zdobyli Marcus da Silva oraz Mateusz Szwoch. W 1/16 finału Arkowcy zmierzyli się na własnym stadionie z Ruchem Chorzów. Po bardzo emocjonującym pojedynku, gdzie rozstrzygnięcie padło w dogrywce, Arka wygrała 3:2. Żółto - niebiescy dwukrotnie "gonili" wynik, a decydujący cios zadał Piotr Tomasik w 112 minucie.
W kolejnej fazie przeciwnikiem okazała się Korona Kielce, Ekstraklasowa drużyna jednak z trójmiasta wyjechała z bagażem 5 bramek. Arka wygrała zdecydowanie 5:1 i na wiosnę zagra o awans do półfinału tych rozgrywek.
Łącznie Arka rozegrała w Pucharze Polski w tym sezonie 3 spotkania. Zdobyła w nich 10 bramek, a straciła 4 gole. Tylko jedną bramkę zdobyli żółto - niebiescy w pierwszej połowie, zdobył ją Michał Rzuchowski w 13 minucie meczu z Koroną Kielce. Bramki stracone rozłożyły się po dwie bramki na każdą z połów. Rzutu karnego w meczu z Pelikanem nie wykorzystał Mykoła Drymluk.
Bilans spotkań Arki Gdynia w sezonie 2013/2014: 8 zwycięstw –4 remisy – 6 porażek
U siebie: 4 zwycięstwa – 2 remisy – 3 porażki
Na wyjeździe: 4 zwycięstwa – 2 remisy – 3 porażki
Żółto - niebiescy w 18 spotkaniach rozegranych jesienią mają identyczny bilans spotkań na własnym obiekcie jak i na wyjeździe. Wynik punktowy na wyjeździe jest jednym z lepszych w lidze, natomiast gorzej wygląda bilans na własnym obiekcie, z czołowych drużyn wynik ten jest najsłabszy. Arka jest jedną z rzadziej remisujących drużyn w lidze. Pod tym względem najmniej remisów ma Olimpia Grudziądz: dwa spotkania zakończone podziałem punktów.
Arkowcy sezon ligowy rozpoczęli od remisu w Olsztynie ze Stomilem 0:0. W kolejnym spotkaniu, tym razem na własnym obiekcie, Arka okazała się dużo lepsza od GKS - u Tychy wygrywając 3:0. Swoją pierwszą bramkę po powrocie do Gdyni zdobył Arkadiusz Aleksander. W trzeciej kolejce żółto - niebiescy nie zdołali przywieźć punktów z Płocka. Do przerwy Wisła prowadziła 2:0, jednak w 20 minucie spotkania czerwoną kartkę ujrzał Flip Burkhardt. Mimo gry w przewadze przez ponad 70 minut, Arka zdołała jedynie zdobyć bramkę honorową. W kolejnych dwóch spotkaniach Arkowcy rozprawili się z rywalami po 3:0, najpierw na własnym stadionie z Flotą, a następnie na wyjeździe z Sandecją. Po trzy bramki w tych spotkaniach zdobyli Marcus da Silva oraz Arkadiusz Aleksander. Po tym spotkaniu nastąpił kryzys Arkowców w minionej rundzie.
Początkiem była porażka na własnym stadionie 1:2 z Okocimskim Brzesko. W kolejnym meczu u siebie padł remis bezbramkowy z Miedzią Legnica. Następne dwa spotkania Arka rozegrała z górniczymi klubami na wyjeździe. Najpierw porażka w Katowicach 0:2, a następnie wygrana w Bełchatowie. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Tomasz Jarzębowski. Kiedy wydawało się, że wygrana z liderem odmieni losy żółto - niebieskich, podopieczni Pawła Sikory przegrali u siebie z ROW Rybnik 0:2 na własnym stadionie. A następnie 0:1 w Ząbkach z tamtejszym Dolcanem. Tak zakończyła się zła seria Arki.
Mecz 13 kolejki z Kolejarzem, zakończony wynikiem 3:1, rozpoczął natomiast serię 6 spotkań bez porażki. Po tym spotkaniu Arka zremisowała 1:1 w Łęcznej z Górnikiem. Cztery następne spotkania zostały wygrane przez podopiecznych Pawła Sikory. W Niepołomicach Arka zdobyła 5 goli, natomiast straciła tylko 2 bramki i pokonała Puszczę. Horror zafundowali żółto - niebiescy w kolejnym spotkaniu na własnym obiekcie kiedy przeciwnikiem była Chojniczanka. Arka prowadziła po bramkach Arkadiusza Aleksandra 2:0, aby w końcówce spotkania w ciągu trzech minuta stracić dwie bramki. Jednak decydujący cios należał do żółto - niebieskich, Kamil Juraszek w ostatnich sekundach spotkania wyprowadził Arkę na prowadzenie 3:2.
Na kolejny pojedynek Arka wyjechała do Grudziądza, żółto - niebiescy przegrywali 0:1, jednak po przerwie zdołali odwrócić losy spotkania i wygrali 3:1. Piękną bramką w tym spotkaniu popisał się Michał Rzuchowski. Po tym meczu nastąpiło trzeci raz w tej rundzie przełożenie spotkania, drugi raz z powodu występu naszych zawodników w młodzieżowej reprezentacji. Z tego powodu Arka rozegrała najpierw pierwsze spotkanie "rudny wiosennej" ze Stomilem Olsztyn a dopiero później z Termalicą. Mecz z olsztynianami, miał podobny przebieg do tego z Chojniczanką. Jednak tutaj decydujący cios należał do Stomilu i ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 3:3. W ostatnim meczu o punkty w tym roku, Arka zakończyła serię spotkań bez porażki. Trzy punkty z Gdyni wywieźli gracze z Niecieczy wygrywając 2:1.
Bilans bramek: 31 strzelonych – 21 straconych
U siebie: 17 strzelonych – 12 straconych
Na wyjeździe: 14 strzelonych – 9 straconych
Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 29 Bramki stracone z akcji: 19
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2 Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte samobójcze: 0 Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 8 Bramki stracone w 1. połowie: 9
Bramki strzelone w 2. połowie: 23 Bramki stracone w 2. połowie: 12
Bilans bramkowy Arki jest dodatni, żółto - niebiescy zdobyli o 10 bramek więcej niż stracili. Przez długi okres czasu "Arkowcy" mieli jedną z najlepszych defensyw I ligi. Jednak kilka straconych bramek w ostatnich kolejkach spowodowało, że pod tym względem znajdują się w środku tabeli. Wyróżniają się natomiast w przypadku goli zdobytych w meczach wyjazdowych, 14 bramek jest drugim wynikiem w lidze. Również ilość bramek straconych na wyjeździe należy do jednych z najlepszych wyników. Po dwie bramki zarówno stracone jak i zdobyte padły z rzutów karnych. Blisko trzykrotnie więcej bramek Arka zdobywała w drugich połowach.
Czasy strzelonych bramek:
Minuty | Ilość bramek |
0-15 | 1 |
15-30 | 2 |
30-45 | 5 |
45-60 | 5 |
60-75 | 8 |
75-90 | 10 |
Czasy straconych bramek:
Minuty | Ilość bramek |
0-15 | 1 |
15-30 | 2 |
30-45 | 5 |
45-60 | 3 |
60-75 | 3 |
75-90 | 6 |
Ilość bramek zdobywanych rośnie z każdym kwadransem, najwięcej zdobytych goli jest w końcówkach spotkań - 10 bramek. Natomiast tylko 1 bramkę Arka zdobyła w pierwszych minutach meczów, to samo dotyczy bramek straconych. Najwięcej bramek żółto - niebiescy stracili w ostatnich minutach spotkań - 6 goli.
Pod względem statystycznym bardzo pozytywnie należy ocenić postawę żółto - niebieskich w meczach wyjazdowych. Natomiast w spotkaniach na własnym boisku "Arkowcy" stracili zarówno za dużo punktów jak i za dużo bramek. Co bezpośrednio przełożyło się na pozycję w tabeli. W drugiej części przedstawimy indywidualne statystyki.
Sebastian Jędrzejewski
Copyright Arka Gdynia |