Aktualności
14.12.2012
Trenerska edukacja dla rozwoju polskiej piłki.
Gdy piłkarze odpoczywają na urlopach, trenerzy maja szansę się podszkolić. W styczniu staż w Celticu ma zaplanowany trener Paweł Sikora, niedawno we Francji przebywał Robert Wilczyński, a ostatnio delegacja z 3 krajów przebywała na specjalnym szkoleniu trenerów w Holandii. Nie zabrakło tam przedstawiciela naszego klubu. Stanisław Mikołajczyk był członkiem 11 –osobowej delegacji polskiej.
Stanisław Mikołajczyk jest trenerem koordynatorem bramkarzy grup młodzieżowych w naszym klubie. Jak wspominał wiceprezes Michał Globisz na spotkaniu z kibicami, "przy okazji” zajmuje się wyszukiwaniem młodych obiecujących talentów. To, że oko ma dobre przekonuje choćby przykład Mateusza Szwocha, którego właśnie trener Mikolajczyk wypatrzył i dzięki niemu możemy cieszyć się dziś z rozwoju talentu Mateusza w Arce.
Przypomnijmy, że urodzony 11.08.1947 w Kłodawie ma za sobą bogatą karierę trenerską. Zaczynał w LKS Walichnowy (1975-78). Pracował m.in. w Ośrodku Szkolenia Uzdolnionej Młodzieży przy PZPN (2004-08), a od 2008 do 2010 roku przy SI Arka Gdynia. Jego udziałem są także sukcesy zespołów juniorskich Arki w 2009 (brąz), 2010 (srebro) i 2012 (złoto) roku.
Mikołajczyk jest także Przewodniczącym Wydziału Szkolenia Pomorskiego ZPN. Do Holandii wyjechał wraz z Kazimierzem Iwańskim w ramach delegacji PZPN. Znaleźli się w niej także m.in.: Piotr Maranda – szef delegacji, trener edukator UEFA oraz Dariusz Śledziewski, Wojciech Łazarek, Włodzimierz Małowiejski z Wydziału Szkolenia PZPN.
Ogółem w seminarium szkoleniowym w Holandii w ramach „Programu Grup Studyjnych UEFA – Kształcenie trenerów" uczestniczyły 3 delegacje : z Polski, Danii i Cypru. Uczestniczyli w seminarium trenerzy odpowiedzialni za kształcenie młodych trenerów zgodnie z Konwencją trenerską UEFA.
Wyjazd na koszt UEFA obejmował szereg wykładów oraz zajęć praktycznych. Wykładowcami byli tzw. edukatorzy UEFA – trenerzy z licencjami UEFA A i UEFA B.
Trener Mikołajczyk określił cele seminarium:
Przedstawiono główne założenia tzw. holenderskiej myśli szkoleniowej. Jeden z wykładających przyznał, że możemy się z nim nie zgadzać, ale uważa, że jest to najlepsza szkoła i koncepcja na świecie. M.in. dlatego w lidze holenderskiej trudno szukać szkoleniowców z innych krajów. Tam od najmłodszych drużyn juniorskich gra się jednym systemem. Wszystko nastawione jest na „produkcję piłkarza kompletnego”. Nie do końca w ligach młodzieżowych liczy się wynik, miejsce drużyny. Chodzi o selekcję i wybór najlepszych, którzy przechodzą potem etapami w górę, aż do pierwszej drużyny.
Szkolenie odbywało się w Amsterdamie. Oczywiście były znakomite warunki: sale wykładowe, kompleks boisk.
Trener Mikołajczyk dodał, że treningowi przyświeca jedno hasło: Wszystko poświęcone grze”. Oznacza to, że elementy meczu, elementy gry w układzie od 2x2 do 11x11 dominują podczas zajęć treningowych. Trening nie jest niczym innym jak przedłużeniem meczu. Może mało odkrywcze, ale jednak w przypadku Holendrów sprawdzające się od lat i może warto zacząć korzystać na polskim gruncie z najprostszych wydawałoby się recept.
Będzie na to szansa gdyż wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty Edukatorów UEFA i materiały Federacji Holandii. Po ich przetłumaczeniu PZPN przekaże je do uczestników szkolenia.
Miejmy nadzieję, że zmiany w samym PZPN jak i zmiana podejścia do samego szkolenia sprzyjać będą rozwojowi poziomu szkolenia w klubach, co przełoży się także na lepsza grę i wyniki reprezentacji.
W Polsce podobne szkolenie dla krajów tzw. bloku wschodniego ma się odbyć w maju 2013 w Gniewinie.
tr
Copyright Arka Gdynia |