TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

07.11.2012

Jedna z najlepszych muraw w Polsce leży na stadionie w Gdyni, choć nie wymieniano jej... od dwóch lat!

Po aferze z dachem i murawą na Stadionie Narodowym przed meczem z Anglią i po ostatnim meczu Lechii z Legią na PGE Arenie znów powrócił problem z utrzymaniem murawy na nowych stadionach. Kłopotów nie mają za to gospodarze kameralnego obiektu w Gdyni, gdzie murawy nie wymieniono od dwóch lat!
 
Murawa w Gdyni jest chwalona przez piłkarzy, działaczy, kibiców i ekspertów w całej Polsce. To właśnie płyta na stadionie, na którym na co dzień swoje mecze rozgrywa Arka jest stawiana za wzór w całym kraju. Warunki w Gdyni docenili także piłkarze reprezentacji Irlandii, którzy podczas Euro 2012 trenowali na stadionie miejskim. Przed meczem Polski z Urugwajem mają na nim trenować także piłkarze z Ameryki Południowej. Gdynia wraz z Gdańskiem stara się także o organizację wiosennych meczów w eliminacjach do mistrzostw świata w Brazylii z San Marino i Ukrainą.

Co ciekawe murawa w Gdyni nie była wymieniana ani razu od momentu otwarcia stadionu!
 
- Dokładnie za kilka dni miną dwa lata odkąd ją położyliśmy w listopadzie 2010 r. - mówi nam kierownik stadionu miejskiego w Gdyni Dariusz Schwarz. - Na dużych obiektach, takich jak PGE Arena w Gdańsku najważniejsze jest planowanie. Trzeba już w styczniu, lutym wiedzieć co się będzie robić z trawą w październiku czy listopadzie i dopasować ewentualną wymianę murawy do kalendarza, a nie odwrotnie. Lepiej zagrać ważny mecz i dopiero później zorganizować duży koncert, niż bawić się na koncercie, a potem myśleć, jak na tej samej murawie mają zagrać piłkarze.

Jak podkreśla Schwarz, wcześniejsze zaplanowanie wymiany murawy przynosi także korzyści finansowe. - To jest o wiele tańsze, niż w przypadku nagłym, gdy tuż przed meczem nagle potrzebuję 8 tys. m. kwadratowych trawnika. W przetargu czy postępowaniu negocjacyjnym można znacznie zejść z kosztów - mówi kierownik gdyńskiego stadionu i dodaje: - Na stadionie w Madrycie czy Barcelonie murawę wymienia się cztery razy w roku i nikt o tym nie wie, bo cała operacja trwa dwie doby i wszystko dzieje się w weekend, gdy nie ma meczu . Gdybym miał do wyboru wymianę murawy dwa razy w roku, albo naświetlanie, wybrałbym wymianę. Naświetlanie kosztuje ok. 1 mln zł rocznie i nie gwarantuje 100% efektu, a koszt dwukrotnej wymiany może wynieść ok. 800 tys. zł i mamy do dyspozycji trzy nowe trawniki sportowe i trzy terminy na duże eventy na stadionie - dodaje.
 
Maciej Korolczuk Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia