Aktualności
01.02.2011
Najczęściej zadawane pytania...(cz. 7) (Ekstraklasa.org)
Czy w Ekstraklasie istnieją wytyczne dotyczące wyglądu strojów zawodników? Czy na koszulce musi być umieszczone nazwisko piłkarza? Czy strój może mieć dowolną liczbę kolorów? Czy litery i numery mają określoną czcionkę i wielkość? Jakie miejsca na koszulce są przeznaczone na logotypy sponsorów?... czyliwszystko o standardowym wyglądzie strojów meczowych w Ekstraklasie.
Czy w Ekstraklasie istnieje dokument regulujący wygląd strojów meczowych?
Oczywiście, jest taki dokument. To Regulamin Strojów Meczowych w Rozgrywkach Ekstraklasy SA na konkretny sezon. Są w nim między innymi informacje dotyczące kolorystyki, numerów, nazwisk zawodników, symboli identyfikujących klubów i rozmieszczenia powierzchni reklamowych.
W jaki sposób Ekstraklasa SA dba o przestrzeganie tego regulaminu?
Standardowo przed rozpoczęciem sezonu kluby mają obowiązek przesłać do Ekstraklasy SA kompletne zestawy wszystkich strojów w celu weryfikacji i uzyskania akceptacji. Każda zmiana na koszulce lub na spodenkach w trakcie sezonu (np. pojawienie się nowego sponsora czy wyprodukowanie dodatkowego kompletu strojów w innej kolorystyce) także wymaga akceptacji.
Czy do akceptacji przedstawiana jest tylko koszulka?
Nie, bo kompletny strój zawodnika to koszulka, spodenki i getry. Przed sezonem kluby przedstawiają do akceptacji co najmniej dwa komplety strojów: strój pierwszego wyboru (zazwyczaj w tradycyjnych barwach klubowych) wraz ze strojem bramkarskim oraz strój drugiego wyboru, wraz ze strojem bramkarskim, który musi wyraźnie kontrastować ze strojem pierwszego wyboru.
Jakie elementy muszą obowiązkowo znajdować się na stroju zawodnika?
Z tyłu koszulki numer, a nad nim nazwisko zawodnika; w przedniej części spodenek numer. Na stroju znajdują się też powierzchnie zastrzeżone dla sponsorów rozgrywek.
Czy jest specjalne miejsce przewidziane na herb klubowy?
Tak. Herb, emblemat lub znak klubowy może być umieszczony na przedniej części koszulki w lewym górnym rogu (na sercu) oraz na spodenkach na przedniej części jednej z nogawek. Nad herbem może znajdować się nazwa klubu lub gwiazdki mistrzowskie (są to gwiazdki symbolizujące liczbę wywalczonych tytułów mistrzowskich - złota oznacza, że klub w swej historii wywalczył 10 lub więcej tytułów Mistrza Polski, Srebrna oznacza wywalczenie od 5 do 9 tytułów, natomiast biała oznacza wywalczenie od 1 do 4 tytułów).
Czy pozostałe miejsca mogą być dowolnie wykorzystane przez kluby?
Nie. Strefy o ustalonych wymiarach i miejscach przeznaczone dla sponsorów klubu znajdują się: z przodu koszulki, z tyłu koszulki pod numerem, na lewym rękawku oraz na lewej nogawce spodenek i z tyłu spodenek. Są także wyznaczone dodatkowe miejsca dla producentów strojów (logo lub nazwa).
Czy koszulka może być wielokolorowa, np. tęczowa?
Zarówno koszulka jak i spodenki nie mogą składać się z więcej niż czterech kolorów. Jeżeli na strojach użyte są trzy lub cztery kolory to jeden z nich musi być wyraźnie dominujący. Istnieje możliwość użycia także piątego koloru, ale musi on być wyłącznie elementem dekoracyjnym - jednym z oficjalnych kolorów klubu lub musi być taki sam jak kolor liter i numeru znajdujących się z tyłu koszulki.
Czy kolor liter i numeru jest dowolny?
Nie, numery i nazwiska zawodników mogą być następującego koloru: białego, czerwonego, czarnego, niebieskiego lub żółtego. Muszą być jednobarwne, dobrze widoczne i różniące się od dominującego koloru strojów zawodników.
Czy wszystkie nazwiska i numery na koszulkach są napisane jednakową czcionką?
Tak, oficjalną czcionką używaną do nazwisk i numerów na koszulkach klubów Ekstraklasy jest Tahoma Bold. Między innymi z powodu długości nazwisk zawodników wielkość liter może wahać się od 5,5 cm do 7,5 cm natomiast numeru od 25 cm do 35 cm.
Czy na koszulkach w pasy (poziome bądź pionowe) wymagane jest dodatkowe tło na którym umieszczony jest numer?
Wymogu takiego nie ma, ale klub może zastosować takie rozwiązanie. Jest także możliwe użycie linii otaczającej numer zawodnika w celu uzyskania jego lepszej widoczności dla kibiców, sędziego czy komentatorów zawodów.
Czy zawodnik może zmienić numer w trakcie sezonu?
Nie ma takiej możliwości, każdy zawodnik przed rozpoczęciem rozgrywek jest do nich zgłaszany na specjalnej liście, na której musi być wpisany jego numer, z którym będzie występował przez cały sezon. Wyjątkiem jest zmiana barw klubowych - nowo pozyskany zawodnik może wybrać sobie każdy wolny numer w tym także taki, który pozostał po zawodniku, który opuścił klub. Po sezonie zawodnik może bez przeszkód wybrać inny numer.
Czy zawodnik może występować z np. numerem 100 lub 3/4 ?
Nie, zawodnik może posiadać dowolny numer od 1 do 99. (Ciekawostka - w obecnym sezonie z najwyższym numerem występują Michał Misiewicz - bramkarz Polonii Bytom oraz Mouhamadou Traore - napastnik Zagłębia Lubin i jest to numer 99).
Czy na koszulce zawodnika w miejscu nazwiska może być umieszczony pseudonim?
Tak, zawodnik może mieć na koszulce pseudonim lub imię. Bardzo często z takiego rozwiązania korzystają Brazylijczycy grający w polskiej Ekstraklasie (np. zawodnik Legii - Bruno Ferreira Mombra Rosa ma na koszulce napisane Mezenga).
Czy zawodnicy muszą być w stroju meczowym już podczas rozgrzewki?
Nie ma obowiązku wychodzenia na rozgrzewkę w stroju meczowym, natomiast od momentu w którym sędzia wyprowadza zawodników z tunelu na przedmeczową prezentację, każdy zawodnik musi być w kompletnym stroju meczowym.
Czy zawodnik musi mieć koszulkę w spodenkach?
Tak, zawodnik musi mieć koszulkę w spodenkach, podciągnięte getry i musi posiadać ochraniacze na piszczelach. Nie może także posiadać żadnej biżuterii (łańcuszki, kolczyki czy obrączki). Niespełnienie, któregokolwiek z tych warunków może równać się z niedopuszczeniem do zawodów.
Czy można grać w porwanej koszulce?
W przypadku poważnego uszkodzenia koszulki sędzia może nakazać jej wymianę.
Czy piłkarz może zdjąć koszulkę podczas meczu?
Zawodnik występujący w meczu nie może zdejmować koszulki w trakcie zawodów. Każdorazowe zdjęcie koszulki musi zakończyć się interwencją sędziego w postaci żółtej kartki.
Jakie są wytyczne odnośnie stroju sędziego?
Strój sędziego składa się z koszulki, spodenek i getrów. Nie ma wytycznych odnośnie koloru koszulek sędziów, ale wszyscy trzej sędziowie muszą mieć koszulki jednakowego koloru oraz rękawy takiej samej długości. Sędziowie na mecz zabierają więcej niż jeden komplet strojów, tak by kontrastował on z zatwierdzonymi na odprawie przedmeczowej strojami obu zespołów.
Czy wszyscy zawodnicy muszą być w koszulkach z jednakową długością rękawa?
Nie ma takiego obowiązku. Zależy to tylko i wyłącznie od preferencji zawodników. Długość rękawa nie wpływa na zwiększenie powierzchni przewidzianej dla sponsorów.
***
Poniżej prezentujemy raz jeszcze fragment FAQ „Standardowa procedura organizacji zawodów w Ekstraklasie” dot. zatwierdzania strojów przez sędziów na przedmeczowym spotkaniu organizacyjnym:
Załóżmy, że obydwa zespoły będą chciały zagrać w czerwonych strojach, twierdząc, że są to ich tradycyjne stroje i nikt nie będzie chciał ustąpić? Komu sędzia nakaże zmianę kolorystyki strojów i grę w innym komplecie?
Pierwszeństwo wyboru kolorów należy do gospodarza. Regulamin strojów meczowych mówi, iż gospodarze powinni występować w strojach pierwszego wyboru, którym są tradycyjne barwy klubowe. W przypadku, gdy kolor strojów gospodarzy będzie kolidować z kolorem strojów gości, to goście muszą użyć drugiego kompletu.
Czy jest możliwe, aby gospodarze zagrali w strojach drugiego wyboru?
Tak, ale wyłącznie w sytuacji, gdy obydwa komplety strojów gości kolidują kolorystycznie z podstawowym kompletem strojów gospodarzy. Trzeba pamiętać, iż goście zobowiązani są przywozić dwa odmienne kolorystycznie komplety strojów na zawody; niedopełnienie tego obowiązku stanowi poważne naruszenie regulaminu i podlega karze dyscyplinarnej.
Ekstraklasa.org
Copyright Arka Gdynia |