10.12.2019

Podsumowanie jesieni w CLJ U17

Nasi juniorzy młodsi (rocznik 2003) po raz kolejny rywalizowali w Centralnej Lidze Juniorów U17. W jesiennej części sezonu 2019/20 Arkowcy spisali się świetnie i zajęli 2. miejsce.

Formuła Centralnej Ligi Juniorów U17 nie zmieniła się w stosunku do ubiegłego sezonu. W grupie B tych rozgrywek występuje osiem zespołów z czterech województw: wielkopolskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz zachodniopomorskiego. Rywalizacja jest podzielona na dwie odrębne części: jesienną i wiosenną. Jesienią Arka w końcowej tabeli ustąpiła miejsca tylko Lechowi Poznań, który zgromadził o 5 punktów więcej, a wyprzedziła 6 innych drużyn, m.in. Lechię Gdańsk i Pogoń Szczecin. Z ligą pożegnały się zaś: SI Arka Gdynia 2004 oraz Chemik Bydgoszcz.

Arka U17 w liczbach:

• Wiosną 2019 Arkowcy zajęli 5. miejsce w lidze. Teraz udało się znacznie poprawić ten rezultat i zająć 2. pozycję.

• W 14 meczach Arka zdobyła 25 pkt. Zanotowała 7 zwycięstw, 4 remisy i 3 porażki, a bilans bramkowy wyniósł 42-35.

• Arka była niepokonana w meczach w roli gospodarza, w których zgromadziła 17 pkt. (bilans 5-2-0, bramki 22-11).

• W meczach wyjazdowych dołożyła 8 pkt. (bilans 2-2-3, bramki 20-24).

• 42 zdobyte bramki dały naszej drużynie ex aequo z Lechem 1. miejsce w lidze pod względem skuteczności, ze średnią 3 goli na mecz.

• 33 gole padły z akcji, 3 po rzutach rożnych, 2 po rzutach wolnych, a pozostałe 4 po uderzeniach z 11 metrów.

• Arkowcy byli bardziej skuteczni po przerwie - zdobyli 16 bramek w pierwszej, a 26 bramek w drugiej połowie.

• Najwyższe zwycięstwo Arka odniosła w 3. kolejce w meczu z Chemikiem Bydgoszcz – 6:1.

• W trzech meczach żółto-niebiescy zdobyli 5 lub więcej bramek.

Statystyki indywidualne:

Jesienią 2019 w Centralnej Lidze Juniorów U17 w barwach Arki wystąpiło 24 zawodników. Granicę 1000 minut udało się przekroczyć dwóm z nich - Adamowi Tandeckiemu (1125 minut) oraz Kasjanowi Lipkowskiemu (1112 minut).

Najwięcej minut rozegrali:
Adam Tandecki - 1178 minut/13 meczów
Kasjan Lipkowski - 1069 minut/13 meczów
Filip Mirończuk - 934 minut/13 meczów
Oskar Zaryczański - 915 minut/14 meczów
Mario Zamarripa - 854 minuty/11 meczów

Dorobkiem strzeleckim podzieliło się 13 zawodników. Najlepszymi snajperami w naszym zespole byli Patryk Soboczyński i Mateusz Trela, którzy zdobyli po 8 bramek.

1 - Dawid Król, Mateusz Lipiak, Kacper Lis, Adam Tandecki

Najczęściej swoim kolegom drogę do bramki otwierał Kacper Hebel, który zanotował 6 asyst. Po 4 asysty mieli natomiast Krzysztof Babś i Kacper Skóra.

Klasyfikacja asyst:
6 - Kacper Hebel
4 - Krzysztof Babś, Kacper Skóra

3 - Patryk Soboczyński, Jakub Szynkielewski
2 - Mateusz Trela, Borys Karbowiak, Oskar Zaryczański, Mario Zamarripa
1 - Kasjan Lipkowski, Kacper Lis, Mateusz Lipiak, Oskar Bondara, Kacper Matusiak, Maciej Pyrek

W 14 meczach sędziowie pokazali naszym zawodnikom 29 żółtych i 3 czerwone kartki. Najwięcej "żółtek" obejrzał Jakub Szynkielewski, który 6 razy ukarany został w ten sposób. Czerwone kartki otrzymali natomiast: Kasjan Lipkowski (za dwie żółte), Szymon Wolny i Mario Zamarippa.

Klasyfikacja żółtych kartek:

6 - Jakub Szynkielewski
4 - Adam Tandecki
3 - Kasjan Lipkowski
2 - Oskar Bondara, Kacper Skóra, Michał Formella, Kacper Matusiak
1 - Krzysztof Babś, Mario Zamarripa, Maciej Zelewski, Mateusz Lipiak, Filip Mirończuk, Oskar Zaryczański, Wojciech Miłaszewski, Patryk Soboczyński

Trener Krzysztof Janczak krótko podsumował jesienne występy swojego zespołu:

- Jesienną część sezonu kończymy na 2. miejscu z dorobkiem 25 pkt. i myślę, że możemy być zadowoleni z tego wyniku. W meczach u siebie byliśmy niepokonani, w Gdyni wygraliśmy m.in. z Lechem Poznań, czyli zwycięzcą naszej grupy, który jak zawsze jest bardzo mocny w tej kategorii wiekowej. Nasza zdobycz strzelecka wyniosła 42 bramki, tyle samo co "Kolejorz". Cieszę się, że praca nad grą ofensywną przynosi efekty. Punktów mogliśmy mieć jeszcze trochę więcej, ale w niektórych meczach zabrakło nam koncentracji, "zimnej głowy" albo też popełniliśmy błędy, które wykorzystał przeciwnik. Taka jest jednak specyfika piłki juniorskiej, zawodnikom zdarzają się wahania formy. Trzeba cały czas pracować nad poszczególnymi elementami, by zawodnicy wypracowali mechanizmy zachowań, które będą stanowić podstawę ich dalszego rozwoju.

To jest bowiem nasze zadanie długofalowe jako trenerów pionu młodzieżowego - przygotować młodych chłopaków, by mieli szansę zaistnieć w piłce seniorskiej. Jestem zadowolony z postawy moich zawodników na treningach. To bardzo ambitna grupa. Widać, że pracują, chcą się rozwijać i walczą o swoją szansę. Rywalizacja na treningach pozwala im podnosić swoje umiejętności. W styczniu rozpoczniemy przygotowania do wiosennych rozgrywek CLJ, mamy w planie zgrupowanie i sparingi. Chcemy wykorzystać ten czas, zbudować jak najlepszą formę i wiosną osiągnąć przynajmniej takie same wyniki jak jesienią.