TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

chignahuapan
Arka-Facebook Arka-Instagram Arka-Twitter Arka-YouTube Arka-TikTok Arka LinkedIn NO10 Nocny Bieg Świętojański Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Betclic


Aktualności

img

17.10.2019

Kto grał najczęściej, zdobywał bramki, dostał najwięcej kartek

Zbliżają się 43 wielkie derby Trójmiasta, czyli spotkanie Arki Gdynia i Lechii Gdańsk. Spójrzmy na nie przez pryzmat liczb. Najczęściej w derbach występował Grzegorz Niciński, który w barwach Arki zagrał aż 10 meczów przeciwko Lechii, tuż za nim z 9 spotkaniami są: Stanisław Gadecki (Arka) i Zbigniew Żemojtel (Lechia), a po 8 razy wystąpili: Łukasz Kowalski (Arka), Czesław Przybylski (Arka) i Hubert Wołąkiewicz (Lechia).

 

Zdarzyło się również tak, że w historii potyczek Arki z Lechią zawodnicy reprezentowali oba te kluby. Takich piłkarzy było trzech, a mianowicie: Stanisław Burzyński (pięciokrotnie grał w barwach Arki i raz w barwach Lechii), Zbigniew Kupcewicz (dwa razy w Arce, raz w Lechii) i Mirosław Tłokiński, który podobnie jak Zbigniew Kupcewicz dwa razy reprezentował Arkę i raz Lechię.

 

A jak rzecz się ma z trenerami? Najczęściej prowadzili drużyny w wielkich derbach: Grzegorz Polakow siedmiokrotnie i Tomasz Kafarski pięciokrotnie. Również jak wśród zawodników zdarzało się, że trenerzy reprezentowali w derbach to Lechię, to Arkę. Takich trenerów było, podobnie jak graczy, również trzech. Byli to: Edward Brzozowski (dwukrotnie prowadził Arkę i raz Lechię), Grzegorz Polakow (6 razy zasiadał na ławce Arki i raz na ławce Lechii) oraz Stanisław Stachura, który po razie prowadził oba zespoły w wielkich derbach.


Dwa słowa teraz o rozjemcach derbowych meczów. Najczęściej sędzią derbów był Marcin Borski z Warszawy. Trzykrotnie jako główny arbiter prowadził te zawody z czego w dwóch meczach wygrała Lechia, raz Arka.

 

Po dwa razy gwizdali: Alojzy Jarguz z Olsztyna (remis i zwycięstwo Arki), Marian Kustoń z Poznania (remis i zwycięstwo Arki), Dawid Piasecki ze Słupska (obie drużyny zanotowały wówczas po wygranej) oraz Tomasz Kwiatkowski z Warszawy (remis i zwycięstwo Lechii). Ten ostatni w niedzielę będzie arbitrem w derbach Trójmiasta po raz trzeci.

 

Rozjemcy podczas derbów pokazali 132 żółte kartki, z czego 70 zawodnikom w biało-zielonych strojach.

 

Przypomnijmy tylko, że pierwsze żółte kartki w derbach pokazano dopiero w 1976 roku. Najwięcej żółtych kartek w meczach derbowych, bo po trzy otrzymali: Maciej Kalkowski (Lechia), Robert Mądrzak (Arka), Sławomir Peszko (Lechia) i Marcus Vinicius (Arka).

 

Czerwonych kartek było osiem, solidarnie po cztery na drużynę, a obejrzeli je: Miroslav Bożok (Arka), Paweł Kapsa (Lechia), Bartosz Ława (Arka), Janusz Makowski (Lechia), Stanisław Musiał (Lechia), Flavio Paixao (Lechia), Wasilij Smirnych (Arka), Tadeusz Socha (Arka).

 

Na koniec spójrzmy na najważniejszą statystykę, czyli na zdobywców goli. Tych w sumie padło 73 z czego 43 zdobyła Lechia i 30 Arka. Najczęściej do bramki przeciwników trafiali: Jerzy Kruszczyński (Lechia) i Flavio Paixao (Lechia) po sześć razy. Trzykrotnie pokonał bramkarza Lechii Marcin Wachowicz (Arka). Po dwa trafienia zaliczyli: Paweł Buzała (Lechia), Mirosław Chodakowski (Arka), Zygmunt Gadecki (Arka), Mirosław Giruć (Lechia), Marcin Kaczmarek (Lechia), Grzegorz Niciński (Arka), Marco Paixao (Lechia), Sławomir Peszko (Lechia), Karol Piątek (Lechia) i Piotr Wiśniewski (Lechia).

 

 Krzysztof Juras








Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia