03.08.2017

Midtjylland - Arka.

Tylko raz zdarzyło się – na pięć przypadków – że polski klub, który wygrał u siebie w pierwszym meczu 3:2, zdołał obronić przewagę w rewanżu.

A więc ujmując rzecz statystycznie - Arka ma 20 procent szans na awans. Na dodatek ten jedyny zwycięski dwumecz przytrafił się w starciu z drużyną z Liechtensteinu i aż dziwne, że Ruch Chorzów tak się męczył z niżej notowanym rywalem.

Gdy jednak przeciwnikiem polskiej drużyny był Inter Mediolan, Olympique Marsylia czy Saint-Etienne, awans uciekał, czasem w brutalnych okolicznościach. Tak się stało w starciu Lecha z mistrzem Francji. Marsylczycy mogli przegrać w Poznaniu znacznie wyżej niż 2:3, a minimalna porażka nie okazała się dla nich żadną znaczącą stratą. Klub finansowany przez kontrowersyjnego Bernarda Tapie do rewanżu przygotował się perfekcyjnie, a zdaniem lechitów nie chodziło tylko o względy sportowe.

O przyczynach kiepskiej dyspozycji poznaniaków do dziś krążą legendy. Uczestnicy tamtego spotkania podejrzewają, że przed rewanżem zostali przez francuskich gospodarzy... podtruci. W każdym razie efekt był dramatyczny. Lech na boisku został doszczętnie rozbity 1:6.

Inaczej wyglądał dwumecz Legii z Interem Mediolan w 1986 roku. Drużyna Jerzego Engela zagrała przy Łazienkowskiej kapitalną drugą połowę, strzelając dwa gole w ciągu trzech minut. A rewanżu też toczyła twardy bój, w którym była minimalnie gorsza - właśnie o gola na wagę awansu.

Piłkarze Arki pod lupę powinni oczywiście wziąć historię swojego klubu. Wygrana 3:2 z Beroe Stara Zagora w 1979 roku nie wystarczyła. W Bułgarii łatwo wygrali gospodarze, a Polakom pozostało narzekanie na stronniczych greckich sędziów.

TAK POLSKIE DRUŻYNY BRONIŁY SIĘ PO DOMOWYM 3:2