25.09.2016

Lech - Arka 0:0. Bez bramek przy rekordowej publiczności

Blisko 40 tysięcy ludzi było świadkami meczu Arki z Lechem przy Bułgarskiej w Poznaniu. Niestety nie zobaczyło bramek, ale na pewno nie martwi to żółto-niebieskich, którzy po raz drugi w tym sezonie wracają z wyjazdu ze zdobyczą punktową.

10  kolejka Lotto Ekstraklasy

Lech Poznań - Arka Gdynia 0:0

Lech: Putnocky - Kędziora - Bednarek, L. Nielsen, Kadar - Tetteh, Majewski - Jevtić (64' Makuszewski), Gajos, Pawłowski (79' Formella) - Robak (75' Kownacki).

Arka: Jałocha - Zbozień, Marcjanik, Sołdecki, Warcholak - da Silva (59' Yussuff), Łukasiewicz, Marciniak, Bożok (84' Hofbauer) - Szwoch - Abbott (88' Siemaszko).

Żółte kartki: Pawłowski - Abbott, Warcholak.

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Widzów: 39539

0 min - przed nami mecz budzący ogromne zainteresowanie w całej Wielkopolsce i na Wybrzeżu. Arka przyjeżdża na Bułgarską, aby utrzymać bezpośredni kontakt ze ścisłą czołówką tabeli. Lech tą czołówkę goni i chce na punkty przekuć nową jakość prezentowaną po zmianie trenera.

0 min - już od soboty na każdym kroku w Poznaniu dało się poczuć atmosferę nadchodzacego święta kibiców. Wszędzie barwy obu klubów, wszędzie kibice świętujący 20 lat przyjaźni poznaniaków i gdynian!

0 min - Arka w tym sezonie na wyjeździe punktowała tylko raz - w Warszawie po wygranej nad Legią. Z pozostałych meczów wracała na tarczy. Z drugiej strony w ostatnich 5 spotkaniach w Poznaniu z Lechem, aż czterokrotnie wywoziła jeden punkt.

0 min - dzisiejszy mecz będzie wyjątkowy dla Mateusza Szwocha, który dziś po raz setny reprezentować będzie żółto-niebieskie barwy. Także dla trenera Nicnińskiego mecz bedzie okazją do świętowania - mijają właśnie dwa lata od przejęcia samodzielnych sterów w Arce.

0 min - z pewnością nie będzie to obojętny mecz także dla Dariusza Formelli, dziś zawodnika Lecha Poznań, a jeszcze kilka miesięcy temu świętującego razem z Arką powrót do Lotto Ekstraklasy!

0 min - w składzie Lecha dostrzegamy kilka zmian. Brakuje m.in. Trałki, Arajuuriego, Makuszewskiego i Gumnego. Trzech ostatnich ostatnio narzekało na urazy i pewnie to jest główna przyczyna ich absencji, przynajmniej w wyjściowym składzie. Nieobecność Trałki tłumaczymy ofensywnymi zapędami Kolejorza, który dziś za wszelką cenę będzie chciał sięgnąć po trzy punkty.

0 min - już wcześniej wiadomo było, że na boisku niepojawią się Dariusz Dudka i Nicki Bille Nielsen.

0 min - w Arce za niespodziankę można uznać obecność w pierwszym składzie Pawła Abbotta. Do pierwszego składu wraca też bohater meczu z Cracovią - Marcus da Silva.

0 min - wrzawa na stadionie. Na murawie pojawili się zawodnicy Lecha Poznań, którzy rozpoczynają rozgrzewkę.

0 min - stadion w Poznaniu powoli się zapełnia. Organizatorzy przewidują, że dziś może tu paść frekwencyjny rekord!

0 min - obie drużyny już na murawie. Niektórzy przyczynę wyjazdowych porażek upatrują w niebieskich kompletach strojów Arki. Uspokajamy - dziś jesteśmy na żółto-niebiesko!

1 min - rozpoczął Lech!

4 min - pierwszy korner dla gospodarzy. Wykonał go Gajos, piłka trafia na głowę Bednarka, a ten strzela bardzo niecelnie.

6 min - było groźnie bo centra z prawej strony zmierzała wprost do Robaka, ale ten na szczęście spalił pozycję.

7 min - bład lechitów w rozegraniu piłki od swojej bramki! Szkoda, że Szwoch nie zdołał go wykorzystać, tracąc piłkę na rzecz rywali.

9 min - Miro Bożok chyba oddawał strzał sprzed pola karnego, ale zrobiło się z tego podanie, które o mało nie padło łupem Abbotta tuż przed bramką Putnocky'ego!

11 min - groźny strzał Pawłowskiego z 18 metrów! Piłka mija naszą bramkę, ale będzie jeszcze korner dla Lecha.

12 min - poznaniacy nie zdołali stałego fragmentu gry przekuc na celny strzał, od bramki Jałocha.

13 min - mocno powalczył w polu karnym Lecha Abbott, umożliwił podanie Marciniakowi w szesnastkę, ale wybiciem w aut ratują się gospodarze.

14 min - strzału z 22-23 metrów spróbował Marcus da Silva. Decyzja bardzo dobra, ale wykonanie już gorsze.

17 min - lewą stroną pomknął z piłką Pawłowski, zagrał na 16-ty metr do Robaka, ale tam bezbłędnie zachował się Marcjanik kasując tą akcję Lecha.

18 min - znów Marcjanik przerywa akcję gospodarzy, znów dobrze odczytał zamiary podającego Pawłowskiego.

20 min – Paweł Abbott fauluje na środku boiska i otrzymuje żółtą kartkę.

23 min - centra Warcholaka w pole karne twafia w ręce bramkarza Lecha.

23 min - poprzeczka ratuje Jałochę! Szybka akcję przeprowadzili lechici, którą sfinalizował strzałem z linii pola karnego Pawłowski. Na szczęście piłka tylko obija poprzeczkę!

26 min - strzał z dystansu Majewskiego mija naszą bramkę. Najgroźniejsze w tym uderzeniu było ryzyko rykoszetu, które mogłoby sprawić problem Jałosze.

27 min - i znów bardzo groźnie! Znów uerza Majewski, ale tym razem piłkę tuż przed naszą bramką mógł odbić Gajos, jednak ponownie futbolówka wychodzi na aut bramkowy.

30 min - to mogło przynieść Arce gola! Szybka akcja Arki. Lewym skrzydłem pomknął Szwoch i zagrał sprytnie w pole karne do Bożoka, który jednak w ostatniej chwili został wyprzedzony przez wychodzacego z bramki Putnocky'ego.

34 min - który to już raz Marcjanik wybija piłkę z naszego pola karnego po podaniu Pawłowskiego?

35 min - pierwszy celny strzał Arki, a konkretnie Marciniaka, spokojnie wyłapany przez golkipera Lecha.

35 min - będzie rzut wolny przy linii bocznej naszego pola karnego po zagraniu ręką Warcholaka.

36 min - Jevtić zdecydował się na strzał! Piłka szybuje tuż nad naszą bramką!

38 min - dwukrotna próba strzału Bożoka sprzed pola karnego, była za każdym razem skutecznie blokowana przez Gajosa.

39 min - odnosimy wrażenie, że z każdą minutą intensywność gry ofensywnej Lecha spada, co oczywiście nie oznacza, że gospodarze stają się mało groźni w tym spotkaniu.

44 min - mieliśmy najlepszą okazję w tym meczu na bramkę! Znów dobra akcja Arki lewą stroną, gdzie Szwoch oddał piłkę do Warcholaka, a ten zagrał wzdłuż bramki do Abbotta! Paweł zdołał trącić piłkę, która bardzo nieszczęśliwie dla nas minęła słupek o kilka centymetrów!

PRZERWA - Arka mogła mocnym akcentem zakończyć pierwszą połowę, ale szczęście było przy Lechu. Tego szczęścia zabrakło gospodarzom wcześniej, gdy kilka razy zagotowało się pod bramką Jałochy, a głównie Pawłowskiemu, który trafił w poprzeczkę. Mecz ze wskazaniem na Lecha, ale Arka pokazała, że potrafi również zagrozić bramce gospodarzy.

46 min - już gramy!

47 min - da Silva faulowany w strefie bocznej boiska, Bożok będzie dośrodkowywał

48 min - no i było groźnie w polu karnym Lecha po tym stałym fragmencie gry, ale sędzia przerwał wszystko swoim gwizdkiem, dostrzegając pozycję spaloną jednego z Arkowców.

51 min - Bożok chciał podać do Abbotta w pole karne, ale przeciął to Tetteh i będzie korner dla Arki.

51 min - rzut rożny bez zagrożenia bramki Putnocky'ego

52 min - szybka odpowiedź Lecha! Kontra gospodarzy, Pawłowski dostrzega osamotnionego Majewskiego na 16-tym metrze przed naszą bramką, ale pomocnik Lecha fatalnie strzela!

54 min - tym razem już strzał gospodarzy był celny mocny i groźny! Uderzał z 15 metrów Kędziora, a w bramce świetnie spisuje się Konrad Jałocha!

59 min - Lech potrafi być groźny, ale w jego akcjach jest dużo niedokładności, co ułatwia zadanie naszym obrońcom.

59 min - pierwsza zmiana w Arce. Yussuff zastępuje da Silvę, który dopiero wraca do gry po kontuzji.

61 min - faul na Bożoku przy narożniku pola karnego Lecha. Dośrodkowuje Szwoch, dobra piłka od Mateusza, ale najlepiej spisuje się Putnocky, który piąstkuje i uruchamia kontrę swojego zespołu!

61 min - ależ powrót Bożoka! To on przerwał kontrę Lecha tuż przed naszym polem karnym! "Znaczy kapitan!"

64 min - pierwsza korekta w składzie trenera Nenada Bjelicy. Makuszewski za Jevtića

65 min - rzut rożny wykonany tym razem przez Bożoka, zakotłowało sie w polu karnym Lecha! Wydawało się, że faulowany był Łukasiewicz, ale gwizdek sedziego milczy!

66 min - przyśpeiszył grę Lech, lecz obrońcy Arki wciąz spisują się na medal.

67 min – przy linii bocznej Makuszewskiego fauluje Warcholak i ogląda żółtą kartkę.

68 min - Gajos podaje do Pawłowskiego na 12 metr, ale zawodnik Lecha nieczysto trafia w piłkę i ta trafia w posiadanie Jałochy.

70 min - organizator poinformował, że na dzisiejszym meczu Arki z Lechem pojawiło się blisko 40 tys. widzów! Brawo!

74 min - dobrepodanie Bożoka do Marciniaka w pole karne gospodarzy i tylko pozostaje żałować, że Adam nie opanował piłki!

75 min - za Marcina Robaka pojawia się na boisku Dawid Kownacki.

76 min - Kadar centruje spod linii końcowej przed naszą bramkę, ale tam znów kapitalnie spisują się nasi defensorzy!

77 min – Pawłowski fauluje Łukasiewicza i otrzymuje żółtą kartkę.

79 min - kolejne dośrodkowania kierowane są w nasze pole karne, ale tam panują Arkowcy.

79 min - Dariusz Formella pojawia się na boisku. Niestety w barwach w Lecha, a zastępuje na placu gry Pawłowskiego.

80 min - dużo szczęścia przy Arce! Piłka przeleciała przez całe nasze pole karne, aż dotarła na jego prawej stronie do Makuszewskiego, a strzał tego zawodnika z ostrego kąta niecelny!

82 min - skurcze łapią naszego kapitana. Można się zatem spodziewać na boisku Dominika Hofbauera.

83 min - na noszach opuszcza boisko Bożok. Miejmy nadzieję, że to rzeczywiście tylko skurcze...

84 min - Hofbauer już na boisku.

88 min - i ostatnia zmiana w Arce. Siemaszko za Abbotta.

89 min - świetnie w obronie Yussuff, wygarnął piłkę spod nóg Formelli na wysokości naszego pola karnego.

90 min - 4 minuty doliczy arbiter

90+2 min - zagranie ręką Marcjanika przy linii bocznej, będzie dośrodkowanie w nasze pole karne

90+2 min - Gajos centruje wprost na Szwocha.

KONIEC – piąty remis w ostatnich pięciu bojach przy Bułgarskiej Lecha i Arki. Ten wynik można określić jako sprawiedliwy, bo Lech co prawda dłużej utrzymywał się przy piłce, częściej posyłał ją w nasze pole karne, ale Arka grała bezbłędnie w obronie, a od czasu do czasu sama próbowała zagrozić bramce gospodarzy. Gratulacje dla trenera Nicińskiego i jego piłkarzy, gratulacje dla fantastycznych kibiców obu drużyn!