18.07.2016

Bruk-Bet Termalica - Arka 2:0. Pierwsze koty za płoty.

Klasyczne frycowe zapłaciła Arka w premierowym po pięciu latach meczu w Lotto Ekstraklasie. Mimo wyraźniej optycznej przewagi naszego zespołu sposób na zdobywanie bramek znaleźli gospodarze z Niecieczy. Tym samym Arka przegrywa pierwszy mecz o punkty w tym roku. Szansy na pierwsze punkty trzeba będzie poszukać już w piątek z Wisłą Kraków.

1. kolejka Lotto Ekstraklasy

Bruk-Bet Termalika Nieciecza - Arka Gdynia 2:0 (1:0)
Bramki: Gutkovskis 9', Stefanik 79'

Bruk-Bet Termalika: Trela - Fryc, Osyra, Putiwcew, Pleva, Babiarz, Jovanović, Guba (74' Kędziora), Juhar (46' Ziajka), Misak (46' Stefanik), Gutkovskis

Arka: Jałocha - Socha, Sołdecki, Marcjanik, Warcholak - da Silva, Łukasiewicz, Sambea (76' Yussuff), Bożok (69' Błąd) - Szwoch - Zjawiński (62' Siemaszko)

Żółte kartki: Juhar, Osyra, Jovanović - Bożok, Szwoch

Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)

0 min - o tym meczu powiedziano i napisano już niemal wszystko, więc nie będziemy wszystkiego powtarzać. Pięć lat czekania dziś dobiega końca, Gdynia i kibice Arki z całego świata wreszcie mają upragnioną Lotto Ekstraklasę!

0 min - skład Arki raczej bez zaskoczeń. Przyglądając się wyborom trenera Nicińskiego w meczach sparingowych, właśnie takiego zestawienia pierwszej jedenastki można było się spodziewać. Na ławce zasiedli m. in. Adam Marciniak i Adrian Błąd. Z powodu kontuzji o wyjeździe do Niecieczy mogli zapomnieć Michał Nalepa i Paweł Abbott.

0 min - w roli trenera Bruk-Bet Termaliki zadebiutuje dziś Czesław Michniewicz. Dla niego, jako mieszkańca Gdyni, Arka z pewnością nie będzie miała większych tajemnic. Michniewicz narzekał jednak, że wciąż jeszcze poznaje swój zespół, więc także on ma swoje problemy przed dzisiejszym spotkaniem.

0 min - pierwszy mecz rundy to zwykle mecz debiutów. Tych w Arce jest dwa: Sołdecki i Zjawiński. Na ławce debiutu wyczekują Błąd i Steinbors.

0 min - obie drużyny już na boisku, a Miro Bożok w debiucie w roli kapitana wygrał rzut monetą. Oby to był dobry omen dla Arki!

1 min - zaczęli gospodarze!

3 min - pierwsza próba Arki. Szybko wyprowadzona piłka przez Szwocha, który zdecydował się na strzał z ok. 20 metrów. Po rykoszecie piłka wpada w ręce Treli!

6 min - tym razem piłka w naszym polu karnym. Długo trwała walka w powietrzu po dwukrotnym dośrodkowaniu Babiarza, ale ostatecznie górą nasi zawodnicy.

9 min - gol dla Termaliki! Dość przypadkowe dośrodkowanie Guby w pole karne, bo zawodnik gospodarzy składał się do strzału, ale piłka spada na głowę Gutkovskisa, a ten nie daje szans Jałosze!

13 min - chyba debiutancka trema dopadła gdynian, ale trudno się dziwić. Tym razem dalekim wyjściem przed pole karne Jałocha uprzedził Misaka!

15 min - bardzo ładna akcja Arki! da Silva posłał piłkę z prawej strony na piąty metr przed bramkę Treli, a tam w ostatniej chwili Osyra uprzedził Zjawińskiego!

16 min - niewiele korzyści mieliśmy z pierwszego rzutu rożnego, który uzyskaliśmy po zablokowanym dośrodkowaniu Szwocha przez Jovanovića.

19 min - potężny strzał z 20 metrów Łukasiewicza poszybował wysoko nad bramką gospodarzy

24 min - Juhar faulem przerywa szybką akcję Warcholaka i otrzymuje zasłużoną żółtą kartkę.

27 min - Marcus da Silva przebiegł kilkadziesiąt metrów z piłką przy nodze i uderzył zza pola karnego. W światło bramki, ale też wprost w bramkarza z Niecieczy.

31 min - miał swoją szanse na strzał z dystansu Yannick Sambea. Uderzył jak zwykle mocno, ale tym razem niecelnie.

33 min - nasz zespół od dłuższego czasu wyraźnie przeważa. Na razie nasze akcje zatrzymują się na dwudziestym metrze, gdzie błędów wystrzegają się zawodnicy gospodarzy.

34 min - dośrodkowanie z rzutu wolnego Warcholaka, piąstkuje jednak poza pole karne Trela.

35 min - tym razem z lewej strony w szesnastkę Termaliki posłał piłkę Warcholak, ta dostarła do Marcusa da Silvy, a Brazylijczyk strzela na bramkę! Trela jednak popisuje się kapitalnym refleksem i odbija futbolówkę!

40 min - kolejna centra w pole karne gospodarzy i znów piłka pada łupem bramkarza.

41 min - kompletnie nieudany strzał Babiarza z dystansu

42 min - Bożok akcję lewym skrzydłem zakończył centrą na 15 metr, gdzie Zjawiński nie trafia w piłkę! Do futbolówki doszedł jeszcze Szwoch, który bez zastanowienia uderzył, ale niecelnie!

44 min - kolejny atak gdynian, po którym najpierw dośrodkowywał da Silva, po chwili z drugiej strony Warcholak, ale nie udało się tego sfinalizować strzałem

PRZERWA - Arka zdecydowanie przeważa, ale nie ustrzegła się błędu, po którym w dość przypadkowych okolicznościach Bruk-Bet Termalika objęła prowadzenie i nie oddała go do przerwy. 8 strzałów, w tym 4 celne przy zaledwie jednej celnej próbie gospodarzy w pełni oddaje rozkład sił. Potrzeba tylko udokumentować swoją przewagę bramkami, na co oczywiście liczymy!

46 min - aż dwie zmiany w zespole gospdarzy. Stefanik za Misaka i Ziajka za Juhara. Trener Michniewicz postanowił odmienić oblicze swojego zespołu.

47 min - i od razu mamy groźną akcję Arki zakończona strzałem Sambei z 25 metrów, minimalnie niecelnym!

49 min - akcja Bożoka lewa stroną zakończyła się fiaskiem. Od bramki wznowi grę Trela.

52 min - Zjawiński faulowany na 20m przed bramką niecieczan. Będzie szansa na strzał bezpośredni!

53 min - uderzył Warcholak lewą nogą! Piłka od muru wychodzi na rzut rożny.

54 min - z narożnika boiska zacentrował Szwoch w kierunku dalszego słupka, tam wyskoczył do piłki Zjawiński, ale nie był już w stanie skierować futbolówki w światło bramki.

57 min - Stefanik spróbował akcji prawym skrzydłem, ale jego próba centry wpadła w ręce naszego golkipera.

60 min - tym razem nieco mniej zgrabna akcja naszej drużyny. Trzy próby dosrodkowań i za każdym piłka nie potrafiła dotrzeć do żadnego z naszych zawodników w polu karnym.

62 min - pierwsza korekta w zespole Nicińskiego. Siemaszko za Zjawińskiego.

65 min - kolejna bardzo dobra akcja Arki zakończona celnym strzałem na bramkę! Z prawej strony do da Silvy podał Socha, a Brazylijczyk posłał piłkę niestety w środek bramki!

66 min - Osyra ogląda żółta kartkę za faul w środku pola.

68 min - pierwsza żółta kartka dla Arkowca. Ukarany nią Bożok.

69 min - Błąd zmienia Bożoka. Opaskę kapitana przejmuje Marcus da Silva.

70 min - Gutkovskis faulowany przez Sołdeckiego tuż przy narożnika naszego pola karnego.

71 min - centruje Stefanik, ale piłka odbiła się od muru i będzie rzut rożny dla Bruk-Bet Termaliki.

72 min - Znów dośrodkowuje Stefanik, ale bardzo niecelnie główkował Fryc.

73 min - wciąż czekamy na premierowe w sezonie trafienie gdynian. Trafienie, które dałoby zasłużony z przebiegu meczu  remis.

74 min - Kędziora zmienia Gubę. To już ostatnia, trzecia zmiana w zespole Czesława Michniewicza.

76 min - i ostatnia zmiana w naszym zespole. Yussuff wchodzi za Sambeę.

78 min - Kędziora sprytnym strzałem chciał zaskoczyć Jałochę, po dośrodkowaniu z kornera Stefanika.

79 min - gol dla Bruk-Bet Termaliki. Jovanović zagrywa na prawą stronę do Gutkovskisa, który na wślizgu zagrywa pod bramkę, a tam z najbliższej odległości trafia Stefanik!

81 min - Jovanović sprzed pola karnego uderzył ponad bramką!

82 min - Szwoch fauluje Jovanovića i ogląda żółtą kartkę.

85 min - atakują gospodarze. Widać, że ta ofensywna gra przez 75 minut kosztowała nas sporo sił, a zespół Michniewicza teraz już jest bardziej spokojny.

88 min - znów rzut wolny z okolic naroznika naszej szesnastki. Putiwcew chciał wstrzelić piłkę w pole karne, ale szczelny mur ustawili nasi zawodnicy i piłka odbija się ich nóg.

90 min - Jovanović fauluje Łukasiewicza i otrzymuje żółtą kartkę.

90+3 min - Gospodarze blisko trzeciego gola! Arka odkryła się już zupełnie z czego mógł skorzystać Stefanik, ale przegrał pojedynek ze świetnie interweniującym Jałochą! Dobijał jeszcze Pleva, ale niecelnie!

KONIEC - inaczej wyobrażaliśmy sobie początek sezonu, bo z Niecieczy nie wywozimy choćby jednego punktu, ale w postawie zespołu Nicińskiego są powody do optymizmu. Arka potrafiła zdominować rywala, prowadzić grę, ale brakuje jeszcze łatwości w stwarzaniu sytuacjipod bramką przeciwnika. Trzeba też docenić grę obronną Bruk-Bet Termaliki, która ustrzegła się błędów i bezwzględnie wykorzystała swoja okazje w ofensywie.