TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

02.04.2016

Arka liderem po ... latach!

Od rozpoczęcia tej rundy Arka "wskakiwała" na fotel lidera, ale po rozegraniu pełnej kolejki Wisła Płock wracała na 1 miejsce. Tym razem Arka po wygranej w piątek z Pogonią Siedlce i remisie dzisiaj Wisły Płock z Sandecją 0:0 pozostanie liderem po 24 kolejce!
 
W związku z tym nasz niezawodny dokumentalista klubowy Maciej Witczak (przy okazji 100 lat dla córki- naszej fanki- Magdy z okazji 18-tych urodzin!)  poszperał w archiwach i odnalazł kiedy Arka po raz ostatni prowadziła w tabeli po rozegraniu pełnej kolejki!
 
A kiedy to było? 18 czerwca 1976 roku! Czyli niemal 40 lat temu!
 
Gorące, sobotnie popołudnie. Po rozgromieniu 6:1 Dębu Dębno (6 czerwca) cała Gdynia świętowała drugi w historii klubu awans do ekstraklasy. Niespełna dwa tygodnie później - Arka prowadzona przez Stefana Żywotkę bezbramkowo zremisowała z Avią Świdnik i zakończyła rozgrywki na pierwszym miejscu. To wprost niewiarygodne, ale pomimo, że od tego momentu żółto-niebiescy rozegrali na zapleczu ekstraklasy aż 18 sezonów nigdy nie byli już liderem! - wspomina Maciej Witczak.
 
Aż do dzisiaj. Remis Wisły Płock z Sandecją oznacza, że Arka wróciła na fotel lidera drugiego frontu po prawie czterdziestu latach!
 
Warto zauważyć, że kiedy Arka poprzednio prowadziła w tabeli z aktualnej kadry naszego zespołu nie było na świecie nikogo, a trenerzy Witt i Krupski szykowali się ...do lekcji w pierwszej klasie! Teraz wzorowo z jeszcze młodszym trenerem Nicińskim  odrabiają kolejne zadania w 1 lidze!
 
Wracając do wspomnianego na wstępie sezonu 1975/76  warto zauważyć analogie z bieżącą edycja rozgrywek. Początkowo niewiele wskazywało, iż zakończy się on happy-endem.
 
Przez niemal całą jesień Arka goniła prowadzącą w tabeli Lechię. Udało się dopiero w ostatniej kolejce rundy. Pogrom Avii 6:0 przy jednoczesnym remisie Lechii z Zawiszą oznaczał pozycję lidera po 15 kolejkach.
 
Niestety, po drugiej kolejce rundy wiosennej Arka ponownie ustąpiła Lechii, ale nie na długo. Zwycięstwo nad Jagiellonią 2:0 pozwoliło odzyskać prowadzenie w tabeli, którego "Arkowcy" nie oddali już do końca!
 
Wszyscy liczymy, że w bieżącym sezonie będzie podobnie i już wkrótce będziemy mogli świętować awans do ekstraklasy.
 
 http://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/1975-76_06_b2d225a2e19c0aaff66ef3217c84e021.jpg
 
Lider sprzed 40 lat po wygranym 6:1 meczu z Dębem Dębno.
 
Od lewej, górny rząd: Szybalski, Kwiatkowski, Tandecki, Kliński, J. Kupcewicz, Pietrzykowski,
dolny rząd: Żemojtel, Mikulski, Bieliński, Dybicz, Wiśniewski.
 
tr, Maciej Witczak
foto ze zbiorów Macieja WitczakaPoprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia