09.05.2014

Nasi rywale w liczbach: Dolcan Ząbki.

W poprzedniej kolejce z czołowych drużyn tylko Bełchatów zgarnął komplet punktów. Remisu Arki z Energetykiem nie wykorzystał Górnik Łęczna który zremisował 2:2 z Dolcanem Ząbki… najbliższym rywalem żółto – niebieskich. Oba zespoły zmierzą się już w najbliższą sobotę. Dolcan po 28 kolejkach ma na koncie 45 punktów .

W przerwie zimowej w drużynie prowadzonej przez Roberta Podolińskiego doszło do kilku zmian, zespół opuścili: Marcin Figiel, Marcin Hirsz, Adrian Kubicki, Andrzej Niewulis, Dawid Ryndak, Kacper Tatara oraz Nikola Todorović. W ich miejsce kontrakty podpisali: Szymon Lewicki, Adrian Łuszkiewicz, Łukasz Sierpina oraz Rafał Wiśniowski.

Bilans spotkań Dolcana Ząbki w sezonie 2013/2014: 12 zwycięstw – 9  remisów – 7 porażek

U siebie: 9 zwycięstw – 4 remisy – 1 porażka

Na wyjeździe: 3 zwycięstwa – 5 remisów – 6 porażek

Dolcan to drużyna własnego stadionu, gracze z Ząbek na własnym stadionie zdobyli ponad dwa razy więcej punktów niż na wyjeździe. W obcych boisk przywieźli zaledwie trzy zwycięstwa, co jak na drużynę czołówki tabeli jest wynikiem przeciętnym. Odwrotnie jest na własnym stadionie gdzie podopieczni Roberta Podolińskiego mają najwięcej zwycięstw w lidze.

Drużyna z Ząbek sezon rozpoczęła od dwóch zwycięstw z Olimpią Grudziądz 5:0 a następnie z Termalicą 2:1. Pierwsza strata punktów przyszła w 3 kolejce kiedy to zremisowali na wyjeździe ze Stomilem 1:1. W 7. Kolejce Dolcan przegrał swój pierwszy mecz z Sandecją na wyjeździe 0:1. Po tym spotkaniu była jednak wygrana z Okocimskim 3:2. W tym meczu serię 5 goli w 5 kolejnych meczach zaliczył Dariusz Zjawiński, a bramki te dały 7 punktów. Byly to wygrana z Brzeskiem oraz… z Arką 1:0, a także remis 1:1 z Górnikiem Łęczna. Po wygranej z Arką, drużyna Roberta Podolińskiego nie potrafiła odnieść zwycięstwa w 5 kolejnych spotkaniach. Przełamanie nastąpiło w ostatnim meczu ubiegłego roku z Olimpią Grudziądz (2:1), był to mecz rundy wiosennej grany awansem.

Rok 2014 dla ząbczan rozpoczął się od porażki w Niecieczy 0:1. W kolejnych trzech meczach zdobyli 7 punktów wygrywając ze Stomilem oraz Wisłą Płock i remisując z GKS –em Tychy. Później była porażka w Świnoujściu 1:2. W kolejnych 5 spotkaniach Dolcan nie przegrał wygrywając z Sandecją 2:0, Okocimskim 6:0 oraz Miedzią 3:0 i remisując z Katowicami oraz Łęczną.

Bilans bramek: 51 strzelonych – 31 straconych

U siebie: 27 strzelonych – 15 straconych

Na wyjeździe: 24 strzelone – 17 straconych

Statystyki bramek:

Bramki strzelone w 1. połowie: 21                       Bramki stracone w 1. połowie: 17

Dolcan jest drużyną która zdobyła najwięcej bramek w I lidze, jednak w porównaniu z pierwszymi trzema drużynami ma jednocześnie dużo bramek straconych. Ponadto podopieczni mają najwięcej bramek zdobytych na własnym boisku jak i na wyjazdach, chociaż te drugie nie przyniosły tylu punktów. Więcej bramek strzelonych pada w drugich częściach spotkań, natomiast straconych w pierwszych połowach.

10

W statystyce czasów zdobywanych bramek, najwięcej pada ich w końcówkach spotkań 13 goli. Natomiast tylko 5 bramek padło w pierwszych minutach spotkań. Jeżeli chodzi o bramki tracone to także najwięcej pada ich w końcówkach spotkań – 10 bramek, a tylko 1 bramka padał w pierwszym kwadransie drugiej połowy.

Statystyki zawodników:

Najwięcej minut na boisku:

Piotr Klepczarek – 2430 minut (27 spotkań),

Szymon Matuszek - 2379 minut (27 spotkań),

Bartosz Wiśniewski - 2270 minut (27 spotkań).

Najlepszy strzelec:

Dariusz Zjawiński - 17 bramek,

Grzegorz Piesio - 11 bramek,

Bartosz Wiśniewski, Paweł Tarnowski –po 5 bramek.

Najostrzej grający:

Damian Jakubiak - 8 żółtych kartek i 1 czerwona kartka,

Rafał Grzelak, Piotr Klepczarek, Bartosz Wiśniewski – po 7 żółtych kartek.

Wśród statystyk indywidualnych, pod względem ilości spędzonych minut na boisku najwięcej rozegrał Piotr Klepczarek 2430 minut. Drugi w tej klasyfikacji jest Szymon Matuszek, a trzeci Bartosz Wiśniewski. Dolcan Ząbki ma w swoich szeregach lidera klasyfikacji Dariusza Zjawińskiego, zdobywcę 17 bramek. Drugim strzelcem drużyny jest Grzegorz Piesio z 11 bramkami na koncie. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Damian Jakubik który otrzymał 8 żółtych kartek i 1 czerwoną. Po 7 żółtych kartek na koncie ma trzech zawodników Dolcana.

Dolcan Ząbki dalej liczy się w walce o awans. Do Górnika traci 3, a do Arki 2 punkty. Sobotni mecz będzie bardzo ważny dla układu tabeli. Podopieczni Roberta Podolińskiego grają dużo lepiej na własnym stadionie, jednak drużyny która zdobyła 45 punktów i aż 51 bramek  lekceważyć nie można.

Opracował: Sebastian Jędrzejewski