16.03.2011

Nasi rywale w liczbach: Zagłębie Lubin.

Trzeci mecz w tym sezonie rozgrywany w piątek czeka arkowców w najbliższej kolejce. Rywalem żółto – niebieskich będzie  tym rzem Zagłębie Lubin, zespół który w ostatniej kolejce zanotował zwycięstwo pod wodzą nowego trenera – Jana Urbana. Po 18. kolejkach lubinianie zajmują 10 miejsce z 23 punktami na koncie.

Bilans spotkań Zagłębia: 6 zwycięstw – 5 remisy – 7 porażek
U siebie: 5 zwycięstw – 4 remis – 1 porażki
Na wyjeździe: 1 zwycięstwa – 1 remis – 6 porażek

Dorobek punktowy Zagłębia stanowią głównie punkty zdobyte na własnym stadionie (19 punktów), jedynie 4 oczka zespół zdobył na wyjeździe.  Jedynym zespołem który musiał na własnym stadionie uznać wyższość miedziowych był Mistrz Polski - Lech Poznań. Co ciekawe piękną bramkę w tamtym meczu zdobył, nie grający już w Lubinie, Mateusz Bartczak. W lutym zawodnik ten rozmawiał na temat transferu z Arką Gdynia, ostatecznie jednak podpisał kontrakt z Cracovią. Słabą postawę w meczach wyjazdowych Zagłębia ma zmienić „nowa miotła” w postaci trenera Jana Urbana. W piątek po raz pierwszy nowy trener poprowadzi swój zespół w meczu wyjazdowym.

Mecz Arki z Zagłębiem będzie trzecim meczem granym w piątek dla żółto niebieskich i czwartym dla miedziowych.  Obie drużyny dobrze nie wspominają tych pojedynków. Arka w pierwszym „piątkowym” pojedynku przegrała z Legią 0:3. Kolejne dwa mecze żółto- niebiescy rozegrali już w roku 2011. Porażka z Wisłą 0:1 na własnym stadionie, oraz remis z Górnikiem Zabrze w ostatniej kolejce. Na bilans Zagłębia składają się do tej pory trzy mecze, porażka  z Polonią Warszawa 1:2 na wyjeździe, porażka 0:2:z Polonią Bytom także na wyjeździe oraz zwycięstwo 1:0  z Widzewem Łódź na własnym stadionie.

Bilans bramek: 16 strzelonych - 22 straconych,

U siebie: 11 strzelonych – 6 straconych,

Na wyjeździe: 5 strzelonych – 16 straconych

Statystyki bramek:

Bramki zdobyte z akcji: 16                                    Bramki stracone z akcji: 20
Bramki zdobyte z rzutów karnych:  0                   Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte- samobójcze: 0                            Bramki stracone samobójcze: 0
Bramki strzelone w 1. połowie: 6                          Bramki stracone w 1. połowie: 6
Bramki strzelone w 2. połowie: 10                        Bramki stracone w 2. połowie: 16

Mecze w których Górnik jako pierwszy strzelał bramkę: 25 %
Mecze w których Górnik jako pierwszy tracił bramkę: 75 %

Bilans bramkowy Zagłębia pokazuje że jest to drużyna która mimo że nie strzela dużo bramek to skutecznie punktuje. Konto z bramkami straconymi powiększyło się znacznie po porażce 1:5 z Górnikiem Zabrze. Podobnie jak punkty, większość bramek lubinianie zdobywają na własnym stadionie. Tylko 5 bramek zdobytych na obcych boiskach stawia Zagłębie w końcówce ligi pod tym względem. Statystycznie drugie połowy spotkań w wykonaniu miedziowych obfitują w bramki, 10 na 16 bramek strzelonych i aż 16 na 22 bramki stracone padły po przerwie. Tylko  w co czwartym meczu lubinianie strzelali bramkę jako pierwsi.