18.03.2011

Arka w Młodej Ekstraklasie gra z czołówką.

Kolejny trudny pojedynek czeka Arkę w Młodej Ekstraklasie. Tym razem w sobotę o godzinie 15:00 przyjdzie się zmierzyć na wyjeździe z trzecim Zagłębiem Lubin.  Zawirowania na ławce trenerskiej seniorskiej drużyny miedziowych spowodowały także zmiany w sztabie szkoleniowym w Młodej Ekstraklasie. Asystentem trenera Jana Urbana został Adam Buczek, pełniący dotychczas rolę pierwszego trenera drużyny ME.

Bilans 18 spotkań Zagłębia ME: 10 zwycięstw – 3 remisy – 5 porażek
U siebie:  6 zwycięstw – 1 remis – 1 porażka
Na wyjeździe:  4 zwycięstwa – 2 remisy – 4 porażki

Zagłębie Lubin ME może uznać ten sezon za udany, po 18. Kolejkach rozgrywek zajmuje 3 miejsce z 33 punktami na koncie. Ciężkie zadanie czeka żółto- niebieskich w sobotnie popołudnie, trudno będzie zepsuć imponujący bilans  6 zwycięskich meczów lubinian.  Dobry bilans na własnym stadionie psuje im  porażka  0:2 z Górnikiem Zabrze oraz remis 1:1 z Jagiellonią. Postawa miedziowych na wyjazdach pozwoliła Zagłębiu zadomowić się w czołówce,  tylko Legia i Górnik mogą się pochwalić większą wyjazdową zdobyczą punktową. Jedna z czterech porażek w meczach wyjazdowych przyszła w meczu z żółto- niebieskimi. W 4. kolejce lubinianie przegrali z arkowcami 1:0, bramkę samobójczą w tamtym spotkaniu strzelił Krzysztof Danielewicz.

Bilans bramek:  25 strzelonych – 18 straconych,
U siebie:  13 strzelonych – 7 straconych,
Na wyjeździe:  12 strzelonych – 11 straconych.

Bramki strzelone w 1. połowie:  13
Bramki strzelone w 2. Połowie:  12

Najwyższe zwycięstwo: Zagłębie Lubin ME 4:1 Widzew Łódź ME (13. kolejka).

Najwyższa porażka:  Polonia Warszawa ME 3:0 Zagłębie Lubin ME (18. Kolejka).

Pod względem skuteczności z 25 bramkami strzelonymi, lubinianie są ligowym średniakiem.  Jednak niewiele gorzej miedziowym wychodzi strzelanie na obcych boiskach, tylko jedna bramka strzelona mniej. Podobna zależność występuje w przypadku strzelonych bramek w poszczególnych połowach, w pierwszych częściach Zagłębie zdobyło jedna bramkę więcej. Pod względem bramek straconych Zagłębie może pochwalić się solidną defensywą, tylko 3 zespoły Młodej Ekstraklasy straciły mniej bramek.

Najwyższe zwycięstwo Zagłębie wywalczyło u siebie w 13. Kolejce z Widzewem Łódź, bramkę w tamtym spotkaniu zdobył m.in. Mouhamadou Traoré który w piątkowy wieczór może wystąpić w meczu pierwszych zespołów. Najwyższe porażki przyszły na wiosnę, wcześniej miedziowi nie przegrali spotkania więcej niż jedną bramką. Pierwsze spotkanie ligowe w 2011 roku lubinianie przegrali na własnym stadionie z Górnikiem, kolejny przegrany aż 3:0 z Polonią Warszawa stał się najwyższą porażką w tym sezonie. Wyniki te pokazują że na początku tego roku Zagłębie ma problemy z formą, dodatkowo zamieszanie z sztabem szkoleniowym jest szansą na pozytywny wynik dla arkowców.

Krzysztof Danielewicz – 3 żółte kartki.

Wśród statystyk indywidualnych najczęściej pojawia się Patryk Bryła, najwięcej minut na boiskach Młodej Ekstraklasy, najwięcej strzelonych bramek, oraz najwięcej kartek. 21 letni pomocnik Zagłębia pauzował w ostatniej kolejce z Polonią Warszawa z powodu czterech żółtych kartoników, jednak w meczu z Arką będzie mógł zagrać. Wśród najskuteczniejszych pojawia się Dusan Dokić, który popisał się skutecznością w ME, w trzech występach zdobył trzy bramki. Serbskiemu napastnikowi dal szansę nowy szkoleniowiec- Jan Urban. W ostatnim spotkaniu seniorów Zagłębia z Polonią Warszawa Dusan Dokić wszedł na boisko w 70. minucie spotkania.