06.08.2018

3.kolejka Lotto Ekstraklasy: Remis Arki z Cracovią

Arka po raz drugi walczyła o ligowe punkty w Krakowie. Podobnie jak na inaugurację sezonu z Wisłą, także spotkanie z Cracovią zakończyło się remisem 0:0. Do Gdyni żółto-niebiescy wracają z 1 pkt.

Lotto Ekstraklasa - 3. kolejka

Cracovia - Arka Gdynia 0:0

Cracovia: Gostomski - Rapa, Dytiatiev, Helik, Diego -  Dimun - Strózik (84' Wdowiak), Hernandez, Budziński, Zorrilla - Oliva (30' Piszczek)

Arka: Steinbors - Zbozień, Marić, Helstrup, Marciniak - Sołdecki, Bogdanov (84' Cvijanović) - Zarandia (60' Jankowski), Janota, Aankour (70' Siemaszko) - Kolev

Żółte kartki: Rapa - Sołdecki, Zarandia
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa)
Widzów: 5283

0 - po raz drugi w tym sezonie Arka będzie walczyć o ligowe punkty w Krakowie. W starciu z Wisłą żółto-niebiescy zanotowali cenny remis. Teraz przed naszą drużyną mecz z Cracovią.

0 - zespół z Krakowa przegrał dwa swoje pierwsze mecze ligowe w tym sezonie - ze Śląskiem 1:3 i z Lechem 0:2.

0 - na trybunach będzie to mecz przyjaźni, gdyż kibice Arki i Cracovii od lat żyją w dobrych relacjach. Na boisku sentymentów jednak nie będzie, gdyż obie drużyny chcą sięgnąć po pierwsze zwycięstwo w lidze w tym sezonie.

0 - mecze Arki z Cracovią to dwie odrębne historie uzależnione od tego, na czyim obiekcie były rozgrywane. Na 28 spotkań tylko raz wygrał zespół przyjezdny, a było to niespełna 48 lat temu, gdy Arka wygrała w Krakowie 2:1. Liczymy, że żółto-niebiescy powtórzą dziś ten wyczyn, odniosą zwycięstwo i powrócą do Gdyni z kompletem punktów.

0 - w składzie Arki dwie zmiany. Do pierwszej "11" powrócił Michał Janota, który nie mógł zagrać z Jagiellonią z powodu choroby. Druga roszada także w linii pomocy - Dawid Sołdecki zastąpił Michała Nalepę.

0 - do kadry meczowej Arki wraca też Maciej Jankowski.

0 - w drużynie Cracovii mamy natomiast debiutanta. Jest nim rumuński obrońca Cornel Rapa. W pierwszym składzie gospodarzy wystąpi też były zawodnik Arki - Marcin Budziński.

0 - w Krakowie dziś słoneczna pogoda i 25 stopni. Nie jest więc tak upalnie, jak w poprzednich dniach.

0 - obie drużyny wychodzą już na murawę stadionu przy ul. Józefa Kałuży w Krakowie. Arka tradycyjnie na żółto-niebiesko, Cracovia w koszulkach w biało-czerwone pasy.

0 - od środka rozpoczęli gdynianie!

1 - pierwsza próba ataku w wykonaniu Cracovii. Długie zagranie Helika na lewe skrzydło, ale tam jeden z zawodników gospodarzy niedokładnie zgrywał piłkę do środka. Sytuację wyjaśnili nasi obrońcy.

3 - przechwyt Aankoura w środkowej strefie, ale zbyt mocne zagranie do Koleva i spokojnie łapie piłkę Gostomski.

5 - w odpowiedzi rajd Strózika prawą stroną i zagranie w pole karne. Ostatecznie wszystko kończy się wybiciem piłki na rzut rożny. Po tym stałym fragmencie gry Helik próbował uderzenia przewrotką, ale piłka przeleciała wysoko nad poprzeczką.

7 - pierwszy celny strzał Arki w tym meczu! Z prawej strony dośrodkował Kolev, a Bogdanov próbował zaskoczyć Gostomskiego uderzeniem bez przyjęcia. Bramkarz gospodarzy był czujny i złapał piłkę.

10 - piłkę przed polem karnym Arki otrzymał Oliva, obrócił się i oddał strzał lewą nogą. To uderzenie było jednak niecelne i Steinbors nie musiał interweniować.

13 - walcząc o piłkę Oliva upadł na murawę i sygnalizuje uraz kolana. Hiszpański napastnik opatrywany przez masażystów poza boiskiem. Cracovia przez moment gra w "10".

16 - Oliva wraca na plac gry. Cracovia w komplecie, a tymczasem po kolejnym starciu pomocy medycznej potrzebował tym razem Bogdanov.

19 - obie drużyny grają uważnie w obronie i uniemożliwiają rywalom przedostanie się w pobliże bramki.

20 - tym razem przed szansą Cracovia. Dośrodkowanie Rapy z prawej strony, do którego doszedł Zorrilla, ale nie trafił czysto w piłkę i ta przeleciała daleko obok prawego słupka bramki Arki.

22 - po faulu Helika mieliśmy rzut wolny z lewej strony pola karnego. Dośrodkował Bogdanov, ale najwyżej w polu karnym wyskoczył obrońca Cracovii i wybił piłkę na rzut rożny.

23 - Sołdecki faulował Olivę w strefie środkowej i otrzymał za to zagranie żółtą kartkę.

25 - w krótkim odstępie czasu drugi z piłkarzy Arki ukarany żółtą kartką przez sędziego. Tym razem był to Zarandia, który nieprzepisowo powstrzymał w kontrze Diego. Po chwili z rzutu wolnego dośrodkował Budziński, a Helik uderzył głową ponad bramką.

26 - akcja Arki lewą stroną i zagranie Aankoura w pole karne. Piłkę łapie Gostomski, który uprzedził zamykającego akcję Zarandię.

30 - po raz kolejny Oliva ma problem z kolanem. Tym razem sztab medyczny Cracovii sygnalizuje konieczność dokonania zmiany. Za hiszpańskiego zawodnika wchodzi na murawę Filip Piszczek.

31 - ależ było blisko pierwszej bramki dla Arki! Świetne dośrodkowanie Zbozienia, ale Aankour niedokładnie strącił piłkę głową i ta minęła słupek bramki gospodarzy. Gdyby nasz zawodnik uderzył czysto to Gostomski byłby w sporych opałach.

33 - próbował indywidualnej akcji Budziński, ale zakończył ją nieudanym zagraniem i piłkę spokojnie przejęli żółto-niebiescy.

36 - rzut wolny dla Cracovii po faulu Koleva na Rapie. Miękka wrzutka Hernandeza lewą nogą, a w polu karnym Marciniak uprzedził w ostatniej chwili składającego się do strzału Dytiatieva.

39 - Budziński zdecydował się na strzał z dystansu. Pomocnik Cracovii znany jest z tego elementu gry, ale tym razem nie jego próba nie sprawiła problemów Steinborsowi, który pewnie złapał piłkę.

41 - przed polem karnym składał się do uderzenia Kolev, ale został zablokowany przez jednego z rywali.

42 - Helik chciał zaskoczyć Steinborsa bezpośrednim strzałem z własnej połowy, ale nasz bramkarz kontrolował lot piłki, która i tak minęła bramkę Arki.

45 - daleki wrzut piłki z autu przez Zbozienia i po interwencji zawodnika Cracovii będziemy mieli rzut rożny. Do pierwszej połowy doliczone dwie minuty.

45+1 - bliski szczęścia Kolev! Bułgar doszedł do strzału głową po dośrodkowaniu Bogdanova z rzutu rożnego i gospodarzy po tym uderzeniu uratowała poprzeczka! Dobijać próbował jeszcze Zbozień, ale przestrzelił.

PRZERWA - w pierwszej połowie meczu Cracovii z Arką nie padła żadna bramka. Groźniejszą drużyną byli żółto-niebiescy, którzy najlepszą okazję stworzyli sobie tuż przed przerwą, gdy strzał Koleva zatrzymał się na poprzeczce. Liczymy, że Arka w drugiej połowie będzie miała więcej szczęścia niż w końcówce pierwszej połowy i przechyli szalę zwycięstwa na swoją stronę.

46 - wracamy do gry po przerwie. Drugą połowę rozpoczęli gospodarze.

46 - Arka bez zmian w składzie, natomiast drugą roszadę przeprowadził trener Cracovii. Za Eladio Zorrillę wszedł Jakub Serafin.

48 - ładna akcja Arki po prawej stronie. Nasi zawodnicy wymienili kilka podań z pierwszej piłki, a całość próbował zakończył strzałem Kolev. Trafił jednak w plecy rywala.

50 - szybka akcja Cracovii, ale bez większego zagrożenia. Budziński zagrał do Piszczka, a ten dośrodkował wprost w ręce naszego bramkarza.

52 - dośrodkowanie w nasze pole karne. Czujność zachowali jednak stoperzy Arki, którzy uprzedzili zawodnika Cracovii i zażegnali niebezpieczeństwo. Po chwili gra przeniesiona na połowę gospodarzy.

56 - kilka minut gry głównie w środkowej strefie boiska, bez groźnych sytuacji podbramkowych. Obrońcy Arki i Cracovii skutecznie radzą sobie z powstrzymywaniem ataków rywali.

58 - Sołdecki próbował zagrać na lewą stronę do Aankoura. Rapa "przeczytał" jednak jego zamiary i przejął piłkę. W odpowiedzi wszedł w pole karne z piłką Hernandez, ale jego strzał został zablokowany i piłką wyszła poza linię końcową.

60 - pierwsza zmiana w Arce. Maciej Jankowski zmienia Lukę Zarandię.

61 - zza pola karnego mocno uderzył Janota. Dobrą interwencją popisał się Gostomski.

62 - tym razem celny strzał Rapy na naszą bramkę. Rumuński obrońca miał sporo miejsca i uderzył po ziemi z ok. 25 metrów. Nie sprawił jednak zbyt wielkich problemów Steinborsowi.

64 - kolejny strzał z dystansu. Próbował szczęścia Dimun, ale zdecydowanie zbyt mocno się odchylił i piłka poszybowała bardzo wysoko ponad bramką.

68 - Arka przez dłuższą chwilę utrzymywała się przy piłce na połowie Cracovii. Dośrodkowanie Bogdanova z lewej strony było jednak zbyt głębokie i na 5 metrze złapał piłkę Gostomski.

70 - trener Smółka przeprowadził drugą zmianę w naszym zespole. Na boisku pojawił się Rafał Siemaszko, a opuścił je Nabil Aankour.

72 - szybka akcja Cracovii. Dosyć szczęśliwie wyprowadził piłkę z własnej połowy Serafin, odegrał do Strózika, który dośrodkował w pole karne. Uczynił to jednak zbyt mocno i Piszczek nie miał szans na oddanie strzału.

73 - w odpowiedzi indywidualna akcja Siemaszki, który nie zdecydował się na zagranie do będących przed bramką kolegów, tylko próbował ułożyć sobie piłkę na strzał lewą nogą. Ten drybling nie był jednak udany i skutecznie interweniowali obrońcy.

76 - po raz kolejny Arka próbowała kombinacyjnie rozegrać piłkę przed polem karnym rywali, ale naszym zawodnikom nie udało się zakończyć akcji strzałem. Po chwili Siemaszko przerwał faulem akcję Cracovii.

80 - Arka miała rzut wolny z bocznego sektora boiska po faulu Diego na Bogdanovie. Dośrodkowanie Janoty wybili obrońcy Cracovii.

81 - fenomenalna parada Steinborsa! Rapa dośrodkował wprost na głowę Hernandeza, który uderzył pod poprzeczkę. Pavels wyciągnął się jednak jak struna i wybił piłkę na rzut rożny!

83 - groźnie znowu pod naszą bramkę. Najpierw uderzał Dytiatiev, a piłka po rykoszecie wyszła poza linię końcową. Z rzutu rożnego dośrodkował Budziński, a Piszczek minimalnie pomylił się przy strzale głową.

84 - zmiany w obu zespołach. W Arce Cvijanović wchodzi za Bogdanova, a w Cracovii Wdowiak za Strózika. Limit zmian wykorzystany przez trenerów Smółkę i Probierza.

86 - Marciniak zagrał prostopadłą piłkę do Koleva, ale bułgarski napastnik został na lewej stronie powstrzymany przez Dytiatieva.

88 - drugi z rzędu rzut rożny dla Arki. Dośrodkowanie Janoty było jednak zbyt wysokie i żaden z zawodników naszego zespołu nie zdołał sięgnąć piłki głową.

89 - Rapa fauluje Siemaszkę i ogląda za to zagranie żółtą kartkę. Przed Arką szansa na dobre dośrodkowanie z rzutu wolnego.

90 - ależ było blisko! Dobre dośrodkowanie Cvijanovicia z rzutu wolnego, zgranie piłki wzdłuż bramki przez Zbozienia i uderzenie głową Koleva. Piłka trafia w słupek! Podobnie jak w końcówce pierwszej połowy, szczęście znów przy graczach Cracovii.

90 - trzy minuty doliczone do regulaminowego czasu gry.

KONIEC MECZU - Arka podzieliła się punktami z Cracovią. Żółto-niebiescy stworzyli sobie kilka okazji m.in. po strzałach Koleva gospodarzy ratowały poprzeczka i słupek. Podopieczni trenera Zbigniewa Smółki wracają do Gdyni z 1 pkt., a o pierwsze w sezonie zwycięstwo będą walczyć już w najbliższą sobotę w starciu z Górnikiem Zabrze.