26.02.2011

Arka Gdynia - Wisła Kraków 0:1. (sports.pl)

Wisła Kraków pokonała Arkę Gdynia 1:0 (0:0) w meczu inaugurującym 16.kolejkę piłkarskiej Ekstraklasy. Gola na wagę 3 punktów zdobył tuż przed końcem spotkania Patryk Małecki.

Gdynianie ponieśli pierwszą w tym sezonie porażkę na własnym stadionie. Był to równocześnie ich czwarty kolejny mecz bez zwycięstwa.

Początek spotkania zdecydowanie należał do gospodarzy. W pierwszej minucie groźnie uderzył Michał Płotka, a za chwilę piłkę tuż obok słupka posłał Joseph Mawaye. Z kolei w 12. minucie po dośrodkowaniu Roberta Bednarka Cezary Wilk w ostatniej chwili uprzedził Pawła Zawistowskiego. Poza tym Arka tradycyjnie groźna była po stałych fragmentach gry, a zwłaszcza po rzutach rożnych, kiedy na pole karne Wisły zapędzali się rośli obrońcy gdyńskiego zespołu.

Krakowianie dość szybko otrząsnęli się jednak z przewagi rywali i sami starali się, głównie za sprawą akcji skrzydłami, absorbować defensywę Arki. W 22. minucie po uderzeniu Małeckiego debiutujący w Arce brazylijski bramkarz Marcelo Moretto odbił piłkę do boku, a dobijający z najbliższej odległości Andraz Kirm trafił w słupek.

Tuż przed przerwą dogodnych sytuacji nie wykorzystali Mawaye w ekipie gospodarzy oraz Erik Cikos w Wiśle.

W drugiej połowie borykający się z problemami kadrowymi gospodarze nadal byli równorzędnym przeciwnikiem dla faworyzowanej krakowskiej drużyny. Dopiero w 60. minucie goście zdołali wypracować sobie pierwszą dogodną okazję, ale po centrze Kirma Małecki główkował tuż obok słupka.

I kiedy wszyscy spodziewali się, że to spotkanie, które rozgrywane było w temperaturze minut 14 stopni Celsjusza (odczuwalna temperatura wynosiła minus 20) zakończy się sprawiedliwym remisem, Małecki po indywidualnej akcji zapewnił zwycięstwo Wiśle.

Spotkanie z Wisłą było inauguracyjnym występem Arki na nowym stadionie, zbudowanym w ciągu 14 miesięcy z budżetu miasta. Inwestycja kosztowała 84 miliony złotych, ale 13 milionów zostanie zwróconych jako podatek VAT. Trybuny mają pojemność 15139 miejsc, a oświetlenie moc 2400 luksów. W 2010 roku gdynianie rozgrywali ligowe mecze na sztucznej nawierzchni Narodowego Stadionu Rugby, który miał pojemność zaledwie trzech tysięcy widzów.