31.07.2021

Fortuna 1 liga: Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 1:1

W sobotni wieczór Arka zainaugurowała sezon 2021/22 w Fortuna 1 Lidze. W 1. kolejce żółto-niebiescy zremisowali z Zagłębiem Sosnowiec 1:1. Bramkę dla podopiecznych trenera Dariusza Marca zdobył Michał Bednarski, który w ten sposób uczcił debiut w pierwszym zespole.

Fortuna 1 liga - 1 kolejka sezon 2021/22

Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)

Bramki: Bednarski 63' - Tanque 72' (k.)

Arka: Kajzer - Kasperkiewicz, Marcjanik, Dobrotka - Stępień (75' Skóra), Bednarski (85' da Silva), Deja, Valcarce - Gordillo (58' Adamczyk),  Aleman - Żebrowski

Zagłębie Sosnowiec: Bielikow - Machała (90' Duriska), Dalić, Jończy, Gojny - Szumilas (84' Seedorf), Ambrosiewicz, Oliveira (64' Kamiński) - Bryła, Sobczak (64' Tanque), Banaszewski (84' Korzeniecki)

Żółte kartki: Stępień, Dobrotka - Oliveira, Jończy, Korzeniecki

Sędzia: Radosław Trochimiuk (Ciechanów)

Widzów: 3507

Po ponad miesięcznej przerwie w Gdyni znów zagościły rozgrywki Fortuna 1 Ligi. W wyjściowym składzie Arki na mecz z Zagłębiem trener Marzec znalazł miejsce dla trzech debiutantów. Byli to: Nestor Gordillo, Martin Dobrotka i Michał Bednarski. Na ławce znalazł się zaś Hubert Adamczyk. Z kolei w ekipie gości mieliśmy jeszcze więcej, bo aż sześć debiutów od pierwszej minuty.

W pierwszych fragmentach meczu groźniejszą drużyną była Arka. W 5. minucie gry Dobrotka "uruchomił" prostopadłym podaniem Valcarce, ten dośrodkował spod linii końcowej, ale w polu karnym interweniował Gojny, który wybił piłkę na rzut rożny. Po tym stałym fragmencie gry głową uderzał Marcjanik i minimalnie się pomylił. Kilka minut później ponownie zagrywał z boku Valcarce, jednak tym razem Jończy zdążył z interwencją. W 15. minucie obronę Arki próbował sforsować Banaszewski, ale skrzydłowego Zagłębia w polu karnym powstrzymał Kasperkiewicz.

Cztery minuty później zrobiło się groźnie pod naszą bramką. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Szumilas, a piłka o centymetry minęła słupek bramki Kajzera. W odpowiedzi kolejny raz dośrodkował Valcarce, piłkę strącił w polu karnym Marcjanik, ale ostatecznie bramkarz Zagłębia ubiegł naszych napastników. W 29. minucie szczęście było przy Arce. Potężny strzał z powietrza z około 18 metrów w wykonaniu Szumilasa zatrzymał się na poprzeczce.

W 36. minucie ponownie szczęścia spróbowali Arkowcy. Stępień dośrodkował do Gordillo, który sprytnie uderzył prawą nogą, jednak przeniósł piłkę nad poprzeczką. Podobnie było w kolejnej akcji gości, którą niecelnym strzałem kończył Sobczak. Trzy minuty potem zrobiło się 1:1 w statystyce uderzeń w poprzeczkę. W obramowanie bramki gości trafił z rzutu wolnego Deja. Arkowcy atakowali nadal i w tuż przed przerwą Zagłębie od utraty gola uratował Bielikow. Stępień zagrał do Żebrowskiego, który wpadł w pole karne i uderzył po ziemi. Wydawało się, że musi paść gol, jednak bramkarz gości końcami placów odbił piłkę. Do przerwy obie drużyny zeszły przy wyniku 0:0.

Druga połowa rozpoczęła się od akcji gości. Najpierw zablokowany został Bryła, a po chwili uderzenie innego z zawodników Zagłębia było niecelne. Kilka minut później Stępień dośrodkował do Żebrowskiego, który przyjęciem piłki starał się oszukać obrońcę. Uczynił to jednak niedokładnie i futbolówkę złapał bramkarz. W 57. minucie oglądaliśmy kolejne uderzenie zza pola karnego. Tym razem próbował Aleman, jednak piłka poszybowała dosyć wyraźnie nad poprzeczką.

Minutę później mieliśmy kolejny debiut w Arce - Adamczyk wszedł w miejsce Gordillo. W 62. minucie ten zawodnik mógł wpisać się na listę strzelców po strzale z dystansu, jednak Bielikow zdołał odbić piłkę na rzut rożny. Po chwili było już 1:0 dla Arki. Po krótko rozegranym rzucie rożnym Adamczyk podał w polu karnym do Bednarskiego, a ten sytuacyjnym uderzeniem pod poprzeczkę wyprowadził żółto-niebieskich na prowadzenie. Młody pomocnik uczcił golem swój debiut w pierwszym zespole.

Zdobyta bramka "napędziła" Arkowców do dalszych ataków. W 70 min. szybką kontrę niecelnym strzałem zakończył Stępień. Także goście nie rezygnowali. Kolejny raz uderzał Szumilas, jednak Kajzer świetnie interweniował. W następnej akcji Stępień przekroczył przepisy w polu karnym i sędzia podyktował "jedenastkę" dla Zagłębia. Skutecznym wykonawcą był Tanque i na tablicy wyników znów pojawił się remis.

Niespełna kwadrans przed końcem rzut wolny z boku boiska wykonywał Aleman. Zdecydował się na strzał bezpośrednio na bramkę, jednak czujnie zachował się bramkarz gości i odbił piłkę. Pięć minut później zewnętrzną częścią stopy uderzał Bryła, jednak uczynił to niedokładnie. Ostatnie minuty upłynęły pod znakiem przewagi Arki, która ambitnie walczyła o zwycięską bramkę. Zagłębie wydawało się zaś zadowolone z remisu, starało się opóźniać grę i "wybijać" Arkowców z rytmu. Już w doliczonym czasie gry strzał głową da Silvy obronił Bielikow. Tuż przed końcem bramkarz Zagłębia popełnił błąd przy dośrodkowaniu Skóry, ale zdołał go naprawić i złapać piłkę.

Ostatecznie naszej drużynie nie udało się drugi raz trafić do siatki i mecz zakończył się podziałem punktów. Szansa na pierwsze zwycięstwo Arki w sezonie już za tydzień w starciu z Chrobrym Głogów.