14.07.2020

Arka Gdynia - Górnik Zabrze 1:2

Górnik Zabrze wygrał z Arką 2:1 w ostatnim meczu w Gdyni w tym sezonie. Goście zdobywali bramki po efektownych uderzeniach zza pola karnego. Trzecie trafienie w sezonie dla Arki zanotował Marcus da Silva.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 36. kolejka

Arka Gdynia - Górnik Zabrze 1:2 (0:1)

Bramki: da Silva 48' - Koj 13', Manneh 82'

Arka: Steinbors - Zbozień, Danch, Helstrup (64' Marić), Marciniak - Kopczyński, Nalepa - da Silva, Markiewicz (46' Siemaszko), Wawszczyk (46' Antonik) - Jankowski

Górnik Zabrze:  Chudy- Vasil, Paluszek, Bochniewicz, Koj - Jirka, Manneh, Ściślak (79' Janża), Ryczkowski (51' Jimenez), Giakoumakis, Krawczyk (65' Prochazka)

Żółte kartki: Paluszek (dwie) - Zbozień

Czerwona kartka: Paluszek (86' za dwie żółte)

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

VAR: Piotr Lasyk

Widzów: 1872

0 min. - za kartki pauzuje dzisiaj Mateusz Młyński. W kadrze meczowej debiutuje niespełna 17-letni Patryk Soboczyński, który wczoraj podpisał swój pierwszy kontrakt.

0 min - kibice w Gdyni liczą, że ten nieudany sezon Arka zakończy w dobrym stylu i pokona Górnika Zabrze. Aby tak się stało trzeba znów wykazać się skutecznością, jaką Arkowcy zademonstrowali w pierwszej połowie spotkania z ŁKS-em.

0 min - wygrana z Górnikiem zagwarantuje Arce 14. miejsce w tabeli PKO Ekstraklasy na koniec sezonu, bez względu na wynik w ostatnim meczu w Krakowie z Wisłą.

0 min - dla kilku piłkarzy starcie z Górnikiem może być ostatnim meczem sezonu. Aby tak się nie stało, żółtych kartek unikać muszą Zbozień, Nalepa i Jankowski.

0 min - obie drużyny przy dźwiękach Roty wybiegły na boisko. Goście zagrają w czarnych kompletach strojów.

1 min - Arkowcy rozpoczęli spotkanie.

1 min - Danch zablokował podanie w nasze pole karne i goście będą mieli rzut rożny.

2 min - piłkę trącił głową Bochniewicz, ale szczęśliwie ta skierowana była wprost w ręce Steinborsa i Pavel notuje pierwszą skuteczną interwencję.

3 min - po wrzutce z autu Marciniaka w pole karne Górnika, teraz to żółto-niebiescy mają korner.

4 min - zabrzanie wybili piłkę posłaną w szesnastkę z narożnika boiska przez Nalepę.

8 min - Paluszek otrzymuje żółtą kartkę za faul na Jankowskim, który chwilę wcześniej efektownym zwodem minął środkowego obrońcę Górnika.

9 min - Danch był bardzo bliski strzelenia bramki swojemu macierzystemu klubowi! Świetne dośrodkowanie z lewej strony Marciniaka spadł wprost na głowę naszego stopera, ale Chudy ofiarnie odbił to uderzenie!

11 min - nieźle wyglądała akcja Arki, lecz długo ciężko było wypracować sobie pozycję do strzału na bramkę. Ostatecznie o próbę uderzenie pokusił się Nalepa, lecz został zablokowany.

12 min - w odpowiedzi strzał z dystansu oddał Jirka - Steinbors broni.

13 min - Koj strzela bramkę! Nie do obrony strzał z dystansu oddał lewy obrońca Górnika!

15 min - po rzucie rożnym dla Górnika, wyczyn Koja chciał powtórzyć Jirka, ale to nie była udana dla niego próba.

19 min - po akcji Wawszczyka będzie rzut rożny dla Arki.

20 min - znów goście dobrze sobie radzą ze stałym fragmentem Arki.

25 min - było niebezpiecznie w naszym polu karnym, gdy w jego obrębie z piłką znalazł się Jirka. Na szczęście Dobrze spisał się pod linią końcową Marciniak, który wygarnął rywalowi piłkę i posłał w aut.

27 min - na czystej pozycji był Waszczyk, lecz zabrakło mu zimnej krwi, bo posłał piłkę w miejsce, gdzie nie było żadnego zawodnika Arki.

33 min - Chudy efektownie wypiąstkował piłkę zacentrowaną z prawego skrzydła w pole karne Górnika przez Zbozienia. Wcześniej dobrze atak Arki zainicjował Jankowski.

36 min - Helstrup był szybszy od Krawczyka w naszym polu karnym i wybił piłkę poza linię boczną.

42 min - pomoc udzielana jest Helstrupowi.

44 min - Nalepa dobrym podaniem uruchomił Jankowskiego, który po wejściu z piłką w pole karne oddał z dość ostrego kąta niecelny płaski strzał.

45+1 min - efektowne podanie piętą da Silvy dało okazję Zbozieniowi na dośrodkowanie z prawej strony. Zagranie Damiana zostało zablokowane i będzie rzut rożny.

45+2 min - po zagraniu Nalepy z narożnika boiska, da Silva sięgnął piłkę głową, lecz nie zdołał oddać celnego strzału.

PRZERWA - obie drużyny z trudem kreują akcje pod polem karnym rywala, a największe zagrożenie jest po stałych fragmentach gry. Jedyna bramka w pierwszej padła jednak z gry, po przepięknym strzale z dystansu Koja. Być może zmiany, które szykuje trener Mamrot, pozwolą Arce stworzyć więcej sytuacji pod bramką Chudego. W przerwie intensywnie rozgrzewają się Siemaszko i Antonik.

46 min - gra wznowiona. W Arce podwójna zmiana - Siemaszko za Markiewicza i Antonik za Wawszczyka.

46 min - Chudy chwycił piłkę posłaną przez Marciniaka z lewego skrzydła na 7. metr.

47 min - zablokowane dośrodkowanie Antonika daje nam rzut rożny.

48 min - gooolll dla Arki! Dośrodkował z narożnika jak zwykle Nalepa, a najwyżej wyskoczył w górę da Silva i strzałem przy słupku wyrównał wynik!

49 min - szybko mógł odpowiedzieć zespół Górnika! Jirka, będąc w polu karnym, uderzył ponad poprzeczką!

51 min - Jimenez zmienia Ryczkowskiego w zespole Górnika Zabrze.

53 min - Arka znów będzie miała rzut rożny. Tym razem wypracował go da Silva.

54 min - i było blisko! Tym razem główkował Danch, ale piłka odbiła się od pleców obrońcy i będzie powtórka stałego fragmentu.

55 min - Nalepa po raz czwarty z rzędu wykonywał rzut rożny i ponownie było o włos od bramki! Tym razem centymetry nad poprzeczką posłał piłkę głową Siemaszko!

60 min - tuz przy narożniku naszego pola karnego Nalepa sfaulował Vasila i będzie okazja dla gości.

61 min - Manneh posłał piłkę w pole karne, a tam najlepiej odnalazł się Giakoumakis i z bliska skierował piłkę do siatki. 2:1 dla Górnika. Poczekamy jeszcze na decyzję VAR, bo tam mogło być zagranie ręką lub pozycja spalona!

64 min - Luka Marić zmienia Helstrupa.

64 min - trzy minuty czekaliśmy na orzeczenie sędziów, ale ostatecznie nie uznano bramki! Wciąż remis w Gdyni!

65 min - Krawczyk jest zmieniony przez Prochazkę.

67 min - Nalepa najpierw sam wywalczył rzut rożny, a chwilę później go wykonał. I ponownie było niebezpiecznie w polu karnym Górnika, bo do strzału głową doszedł Jankowski, lecz nieznacznie chybił!

68 min - po akcji Greków Górnicy byli blisko trafienia. Mocno wstrzelił piłkę w naszą szesnastkę Vasil, a Giakoumakis na wślizgu był bliski sięgnięcia futbolówki!

69 min - Zbozień wrzucil piłkę z autu w pole karne, gdzie o piłkę walczyli da Silva i Siemaszko, lecz ostatecznie Marcus znalazł się na pozycji spalonej.

71 min - Gaikoumakis tym razem popisał się strzałem z powietrza z 16 metrów, ale piłka poszybowała pod dach nad trybunami.

72 min - Chudy wypiąstkował piłkę posłaną na siódmy metr przez Zbozienia, czym uprzedził Jankowskiego

73 min - Steinbors wyszedł przed swoją szesnastkę i głową wybijał piłkę, którą gonił Giakoumakis.

74 min - niecelny strzał z dystansu oddał Jirka.

76 min - żółta kartka dla Zbozienia. To oznacza koniec sezonu dla Damiana, bo w kolejnym spotkaniu nie będzie mógł zagrać.

78 min - niepewne zagranie w obronie Bochniewicza przynosi nam rzut rożny.

78 min - po serii udanych dośrodkowań, tym razem Nalepie nie wyszło zagranie z narożnika boiska - piłka opuściła plac gry.

79 min - ostatnia zmiana trenera Brosza. Janża za Ściślaka.

82 min - świetne zagranie Jankowskiego pomiedzy obrońcami do wchodzącego w pole karne Antonika, a ten strzelił płasko i celnie, lecz w Chudego!

82 min - gol dla Górnika! Zbozień wybił piłkę głową na 18 metr po zagraniu rywala z rzutu rożnego, a tam był Manneh, który uderzył precyzyjnie przy samym słupku! Drugi efektowny gol gości w tym meczu.

86 min - indywidualna szarża da Silvy kończy się faulem Paluszka, co oznacza drugą żółtą kartkę dla tego zawodnika! Górnik w osłabieniu!

87 min - Nalepa uderzył z rzutu wolnego z 25 metrów, ale piłka po murze przechodzi nad bramką!

88 min - da Silva znów bliski trafienia po rzucie rożnym! Tym razem uderzenie głową zatrzymane tuż przed linią bramkową!

90 min - 5 minut doliczonych. Część tego czasu goście będą spędzać na murawie, tak teraz Giakoumakis...

90+3 min - Gornik straszy kontrami. Giuakoumakis sfinalizował jeden z nich niecelnym strzałem z 16 metrów.

KONIEC - druga połowa okazała się zdecydowanie ciekawsza od pierwszej odsłony w tym meczu. Arka ruszyła ambitnie do odrabiania strat i cel osiągnęła po trafieniu Marcusa. Ataki podopiecznych Ireneusza Mamrota nie słabły, ale Górnik również chciał ten mecz wygrać i niestety to jemu udało się sięgnąć po trzy punkty. Przesądziło o tym trafienie zza pola karnego Manneha. W sobotę Arka zakończy sezon spotkaniem w Krakowie z Wisłą, a potem, po krótkiej przerwie, rozpocznie przygotowania do zmagań w 1. lidze, aby już za rok powrócić w szeregi Ekstraklasy.