Aktualności
29.12.2016
Alfabet 2016: Awans, Awans, Awans!
A - jak awans. Rok 2016 to wyczekiwany rok awansu do Ekstraklasy po 5 latach. Po raz trzeci Arka uczyniła to jako mistrz 1 ligi. Przewaga Arki nad trzecim zespołem była druzgocąca. Wyniosła aż 17 punktów.
Po awansie na stadionie i na ulicach Gdyni mieliśmy prawdziwe święto!
B – jak bilans: Podopieczni Grzegorza Nicińskiego rozegrali w 2016 roku w lidze i pucharze 40 spotkań (w tym wygrana walkowerem z Dolcanem Ząbki). Bilans tych 40 spotkań: 20 zwycięstw, 11 remisów, 9 porażek, bramki 59 – 37.
C – jak celne trafienie. W historii spotkań na poziomie Ekstraklasy Arka zdobyła do tej pory 368 bramek. W meczu 1 rundy z Ruchem wygranym przez Arkę 3:0, 50-ty mecz w barwach Arki rozegrał Rafał Siemaszko.
Strzelił wówczas swoją 10 bramkę w barwach Arki, a gol ten był jednocześnie 350 w historii występów Arki na najwyższym poziomie rozgrywkowym. W całym roku nasz zespół trafiał do siatki rywali 56 razy. Najładniejsze nominowaliśmy do bramki roku.
D – jak derby. Wyczekiwane przez kibiców w Trójmieście od 5 lat i zakończone remisem 1:1. Największy wybuch radości na stadionie miał miejsce po wyrównującej bramce Adriana Błąda.
E – jak Ekstraklasa. Arka jako beniaminek po 20 kolejkach jest na 8 miejscu. Przed nami jeszcze 10 kolejek przed podziałem tabeli. Najwyższe w historii miejsce – 7, Arka zajęła w sezonie 1977/78.
F – jak fani. Kibice Arki nie zawodzili w 1 lidze, gdzie mieliśmy najwyższą frekwencję, a mecze wiosną biły kolejne 1 –ligowe rekordy (z Olimpią Grudziądz 9415, z Chrobrym Głogów 11 503!).
Wreszcie przyszły derby z Lechią, gdzie ustanowiony został rekord Stadionu Miejskiego w Gdyni – 14029 widzów.
G – jak „Górka” i spotkania pokoleniowe. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Kibiców Gdyńskiej Arki w mijającym roku na słynnej "Górce" przy Ejsmonda odbyło się V Spotkanie Międzypokoleniowe Kibiców Arki Gdynia.
Obok prezentacji zespołu, specjalną tablicą pamiątkową w tym roku uhonorowano śp. Zbigniewa Bielińskiego - byłego kapitana, drugiego po Dariuszu Ulanowskim pod względem liczby spotkań w żółto-niebieskich barwach (397 spotkań).
H – jak hasło (hasthtag) #ArkaRazem. Razem byliśmy wiosną, razem awansowaliśmy, razem byliśmy jesienią i razem powalczymy o pierwszą ósemkę i Puchar Polski w 2017 roku!
I – jak Inicjatywa Arka. Na początku roku odbyła się XVII edycja turnieju Arka Gdynia Cup, której organizatorem jest szkolące młodzież Stowarzyszenie Inicjatywa Arka. Już niedługo w dniach 28-29.01.2017 XVIII edycja.
W Stowarzyszeniu trenuje 300 dzieci, w 13 grupach. Ich szkoleniem zajmuje się 29 trenerów. Najmłodszym ogniwem szkolenia przyszłych „Arkowców” są Szkółki Arka Gdynia Fundacji Rafała Murawskiego. Tutaj w 8 ośrodkach trenuje około 700 dzieci, szkolonych przez 20 trenerów.
J – jak juniorzy. W rozgrywkach po jesieni juniorzy starsi zajmują 3 miejsce , natomiast juniorzy młodsi po zajęciu 1 lokaty w rozgrywkach jesiennych awansowali do wiosennych rozgrywek centralnych. Wielu z nich zadebiutowało już także na poziomie 4 ligi i zdobyło kolejne doświadczenie.
K – jak Krzysztof Sobieraj. Najwięcej spotkań z obecnie grających w Arce 241. Daje mu to 10-te miejsce w tabeli wszech czasów. Krzysztof Sobieraj zagrał w Arce na poziomie ekstraklasy po 3434 dniach w meczu z Górnikiem Łęczna (0:0).
Nie powiedział ostatniego słowa. Do 9-tego miejsca 4 występy, a do 8-go 10..
L – jak Legia. W sierpniu Arka odczarowała wreszcie Łazienkowską! Wygrała 3:1, a bramki zdobywali: Marcus da Silva 6', Adam Marciniak – 2 (19', 58'). Szeroko opisały ten wyczyn media.
M – jak Marcus da Silva. Najlepszy strzelec zespołu. W klasyfikacji wszech czasów strzelców ósmy już Marcus przegonił Tomasza Korynta i zmierza ku Januszowi Kupcewiczowi.
Traci do niego już tylko 2 bramki, a od 4 miejsca dzieli go 6 trafień. Marcus jest samodzielnym liderem strzelców Arki na zapleczu Ekstraklasy (35 bramek, Stanisław Gadecki- 33).
N – jak Niciński. Ponad 2 lata temu (23.09.2014) po raz pierwszy w roli szkoleniowca trening Arki poprowadził Grzegorz Niciński.
Obecny szkoleniowiec zaliczył z żółto-niebieskimi 86 meczów ligowych (wliczamy w to walkower z Dolcanem Ząbki 3:0). Bilans: 86 spotkań, 40 zwycięstw, 27 remisów. 19 porażek, bramki: 124:84.
Sam gra jeszcze w zespole Nadmorskiej Ligi Szóstek.
O – jak organizacja. Po raz kolejny Arka znalazła się wysoko w ocenie organizacji spotkań. Na gali „Bezpieczny stadion” za rozgrywki w sezonie 1-ligowym wyróżniono naszego Kierownika ds. Bezpieczeństwa Ryszarda Żaka, nagrodzono Klub, a więc także naszych Kibiców, za najwyższą średnią w lidze, doceniono nasz system stewardingu i jego funkcjonowanie oraz politykę informacyjną Klubu.
P – jak Puchar Polski. Arka po raz piąty awansowała do półfinału (wcześniej 1979, 1982, 2012, 2014) i ma chrapkę na występ na Stadionie Narodowym. Na drodze czekają Wigry Suwałki. Oba mecze półfinałowe odbędą się wiosną, a ewentualny finał 2 maja. W historii Arki po meczu pucharowym zapisał się Dominik Hofbauer. Zdobył pierwszą bramkę w jej barwach, Arka odniosła pierwsze zwycięstwo w historii nad Drutex Bytovią.
R – jak rekordy. Nasz zespół wiosną w 1 lidze nie przegrał spotkania. Ta seria trwała (wliczając w to 5 meczów w listopadzie 2015 ) aż 20 spotkań! Arka pobiła ten rekord po 42 latach! Obecny rekord: 20 spotkań (13 zwycięstw i 7 remisów) - sezon 2015/16 (15-34 kolejka), poprzedni: 16 spotkań (12 zwycięstw i 4 remisy) - sezon 1973/74 (12-27 kolejka).
S – jak sponsorzy. Niezmiennie firmy wspierające nasz zespół od lat oraz nowi partnerzy zasługują na szczególne podziękowania za rok 2016.
Awans to także zasługa naszego partnera strategicznego Miasta Gdynia oraz pozostałych partnerów! Dziękujemy!
T – jak trenerzy. Podkreśla się, że tercet „Arkowców” Niciński-Witt-Krupski rozumie się bardzo dobrze. Podział kompetencji i wzajemne wsparcie buduje odpowiednią atmosferę i daje efekty, na które wszyscy kibice czekają.
U – jak 'Ulubieniec gdyńskiej publiczności'. W naszym tradycyjnych pomeczowych sondach na stronie internetowej zwyciężali: Mateusz Szwoch (wiosna) i Marcus Da Silva (jesień).
W – jak występy. W czołówce zawodników pod względem liczby rozegranych spotkań w 1 lidze byli: Konrad Jałocha, Antoni Łukasiewicz, Marcin Warcholak, Marcus da Silva i Michał Marcjanik.
W tym sezonie ekstraklasowym czołowa piątka to Jałocha, Łukasiewicz, da Silva, Szwoch i Sołdecki.
Z – jak zgrupowanie. Najmniej ulubiony okres przez piłkarzy, ale jakże istotny. Arka przed wiosną przygotowywała się w Gniewinie oraz na obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu w Gdyni.
Po awansie trzeba było grać niemal „z marszu”. Warto przypomnieć, że na zgrupowaniu kadry Adama Nawałki przed Euro 2016 pojawili się Konrad Jałocha i Jakub Miszczuk.
Teraz wznowienie ligi przed nami 11 lutego. Arka ma w planach wyjazd do Władysławowa (Ośrodek w Cetniewie) oraz na Cypr.
Ż – jak Żółto-Niebieski Mikołaj. Po raz kolejny kibice nie zawiedli małych pacjentów szpitali w Gdyni oraz regionie. Uśmiech dziecka to największa nagroda.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W 2017 ROKU!
tr
Copyright Arka Gdynia |