Kliknij, aby wyświetlić pełną wersję strony

2025-03-26  - Autor: tr  - Źródło: własne

Arka Gdynia otrzyma od miasta w dzierżawę grunt o powierzchni 4,4 ha przy ul. Augustyna Krauzego, na którym ma powstać kompleks pełnowymiarowych boisk piłkarskich wraz z zapleczem. Skorzysta z nich nie tylko Akademia Arki Gdynia, ale także zostaną udostępnione  innym niezrzeszonym w klubach adeptom futbolu.
 
Zgoda Rady Miasta Gdyni na wydzierżawienie Arce Gdynia gruntu była tematem konferencji zorganizowanej 26 marca 2025 r. w gdyńskim magistracie.
 
Temat ten przybliżyli przewodniczący Rady Miasta Gdyni Tadeusz Szemiot oraz prezes zarządu Arki Gdynia Wojciech Pertkiewicz.
 
Głos zabrali również wiceprezydent Gdyni Maciej Zielonka oraz dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców Mariusz Bzdęga. W konferencji uczestniczyli także radni miasta: Teresa Bysewska, przewodnicząca Komisji Sportu RMG; członkowie Komisji Sportu Dawid Biernacik i Marcus da Silva, były zawodnik Arki Gdynia oraz niezasiadający w niej radni Beata Zastawna i Łukasz Strzałkowski.
 
https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/2026-06-23_dzierz%CC%87awa_gruntu_pod_boisko_fot._Jakub_Winiewski_6f2ea35bcfc6200e259d9fb48a7d8c64.jpg


 
Na mniej więcej 6 tysięcy gdyńskich dzieci, które uprawiają sport, przeszło 2 tysiące uprawia piłkę nożną. Liczymy na to, że ta grupa będzie większa, kiedy stworzymy doskonałe warunki do uprawiania tego sportu  – mówił Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.
 
Choć za inwestycję bedzie odpowiadać Arka Gdynia, nie będzie ona jedynym użytkownikiem boisk. Będą one dostępne nie tylko dla zawodników Arki, ale także dla innych chętnych grup mlodzieżowych.  Wstępne plany zakładają stworzenie jednego boiska z murawą trawiastą oraz dwóch z nawierzchnią sztuczną, ale to będzie jeszcze ustalane szczegółowo, na etapie projektowania i kosztorysów. 
 
 https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/2026-06-23_dzierz%CC%87awa_gruntu_pod_boisko_fot._Jakub_Winiewski_2_13fc8993e0a824196060cd7868a0e861.jpg

 
Gdynia potrzebuje boisk i dzieci potrzebują tej przestrzeni sportowej nie tylko w kontekście selekcji i rozwoju zawodowego, ale czysto przygody z piłką na najmłodszym poziomie. Nawet jeżeli my będziemy operatorem tych boisk, to jest to dla nas oczywiste, że mamy funkcję nie tylko stricte sportową, ale i społeczną, czyli będziemy otwierać drzwi dla wszystkich osób, które będą chciały grać w piłkę i ta przestrzeń będzie dla nich dostępna – podkreślał Wojciech Pertkiewicz, prezes zarządu Arki Gdynia.

Budowa kompleksu umożliwi dalsze szkolenie piłkarskie także młodym adeptom futbolu, którzy z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury nie mogą brać udziału w rozgrywkach w swoich grupach wiekowych.
 
https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/2026-06-23_dzierz%CC%87awa_gruntu_pod_boisko_fot._Jakub_Winiewski_3_67bad6268b4593d56abd9f6bbad88983.jpg


 
Przepisy PZPN przewidują, że boisko zgłoszone do rozgrywek wymaga zaplecza, szatni i parkingu. Dzisiaj żadne z tych 30 boisk przy szkołach nie spełnia warunków dla rozgrywek młodzików U-13 i U-12. To powoduje, że w części UKS-ów 12-latki nie kontynuują szkoleń z powodu braku boisk  – wyjaśniał Marcus da Silva, radny  Miasta Gdyni, były zawodnik Arki Gdynia.
 
Kompleks zlokalizowany będzie przy ul. Augustyna Krauzego, pomiędzy obwodnicą Trójmiasta a ul. Chwarznieńską.
 
 https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/2026-06-23_dzierz%CC%87awa_gruntu_pod_boisko_fot._Jakub_Winiewski_4_6f3060a96b1e04b15b468fa2513ad409.jpg

 
Ten obszar jest zabezpieczony w planie miejscowym pod funkcje sportowe. Dochodzą do nas informacje, że w niektórych rejonach miasta takie obiekty powodują hałas, natomiast proszę zwrócić uwagę, że te boiska będą zlokalizowane z dala od zabudowy mieszkaniowej – przekonywał Maciej Zielonka, wiceprezydent Gdyni.

Dzisiejsza decyzja otwiera przed Arką drogę to podjęcia kroków w celu rozpoczęcia działań. Dotyczyć one będą pozyskania funduszy na realizacje tej inwestycji, a także zaprojektowania całego kompleksu oraz uzyskania wszystkich niezbędnych pozwoleń i decyzji administracyjnych. Według wstępnych szacunków  jest szansa, że już w 2027 r. mogłyby się tam odbyć pierwsze treningi i mecze.
 
https://arka.gdynia.pl/images/galeria_zdjecie/big/2026-06-23_dzierz%CC%87awa_gruntu_pod_boisko_fot._Jakub_Winiewski_5_d7840005148b78672ad1f2ce7f3cfff6.jpg


 
Dzisiaj to pierwszy krok w kierunku realizacji tej inwestycji. W sytuacji, w której podpiszemy umowę dzierżawy, Arka Gdynia będzie mogła starać się o finansowanie zewnętrzne, np. z programów ministerialnych i to po stronie inwestora, czyli Arki Gdynia, będzie zrealizowanie tej inwestycji. Będzie to z pewnością wyzwanie finansowe, natomiast inwestycja może być też etapowana – wyjaśniał Mariusz Bzdęga, dyrektor zarządzający ds. kultury i aktywności mieszkańców.

 
Głos zabrali również gdyńscy radni, którzy podkreślali, że budowa kompleksu stanowić będzie bodziec do rozwoju tej dzielnicy i przyczyni się do poprawy warunków, w jakich młodzi gdynianie rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Wskazywali także na pozytywny wpływ sportu na zdrowie.

 

Do przekazania należącego do miasta gruntu w dzierżawę konieczna była zgoda Rady Miasta. Dotycząca tego uchwała została podjęta 26 marca 2025 r. podczas XVI sesji Rady Miasta Gdyni.

 

tr, gdynia.pl

 

foto: Jakub Winiewski