16.05.2023

Raport: Grała młodzież

Przełamanie rezerw i duet remisów w Centralnej Lidze Juniorów – oto bilans gdyńskiej młodzieży po ostatniej kolejce ligowych zmagań.

4. liga RWS INVESTMENT GROUP – 31. kolejka

Arka II Gdynia – Jaguar Gdańsk 6:3 (3:2)

Bramki:
Kukuruza 3 (3’, 23’, 50’), Klimczuk 44’, Tomal 82’, Abbott 87’ – Pawlak 25’, Kula 38’, Brzeski 76’

Arka II: Molenda – Tomal, Camara, Rymaniak, Skręta (86’ Buczyło) – Pieńczykowski (80’ Branicki), Sanocki (70’ Abbott) – Pyrek (29’ Klimczuk), Marcus da Silva, Żebrowski – Kukuruza (80’ Maczkowski).

Po trzech spotkaniach bez zdobyczy punktowej drugi zespół Arki przystępował do meczu na własnym boisku z silnym postanowieniem wygranej. Tym bardziej, że żółto-niebiescy wzmocnieni byli zawodnikami z pierwszego składu – Molendą, Camarą, Rymaniakiem, Tomalem, Żebrowskim i da Silvą.

Obydwa zespoły od początku grały ofensywnie, co było zapowiedzią emocjonujących zawodów. Z kolei skuteczność w ataku przełożyła się w efekcie na wynik spotykany częściej w hokeju niż na boiskach piłkarskich. Już w trzeciej minucie po uderzeniu z 20 m piłkę dobił Kukuruza szybko otwierając mecz. Arkowcy zaprezentowali kilka dobrych akcji, w których brylował Marcus stwarzając dobre sytuacje i prowadząc grę zespołu. W ich efekcie kolejne trafienia padły łupem Kukuruzy i Klimczuka.

Co prawda Jaguar odpowiedział dwoma golami w pierwszej połowie, lecz podopieczni Macieja Cieślika dobrze reagowali i kontrolowali mecz zarówno w trakcie pierwszej, jak i drugiej połowy. Odpowiedzialna gra w obronie skutecznie rozbijała ofensywne aspiracje gości, co pozwalało do minimum ograniczyć ataki gości.

W drugiej połowie swoje kolejne gole zdobyli Kukuruza, Tomal i Abbott, na które przeciwnicy odpowiedzieli trafieniem Brzeskiego. Efektowne i wysokie zwycięstwo stało się faktem.

TABELA

Trener Maciej Cieślik:

– Wzmocnienia z pierwszego zespołu dały pozytywny bodziec. Bardzo dobra i skuteczna gra oraz wsparcie doświadczeniem Bartka Rymaniaka i Marcusa pozwoliło pewnie pokonać solidny IV ligowy zespół. Kolejne 3 punkty zbliżają nas do utrzymania się naszej młodej drużyny na poziomie IV ligi.

Centralna Liga Juniorów U19 – 26. kolejka

Arka Gdynia U19 – Escola Varsovia Warszawa 1:1 (0:1)

Bramki:  Mikulski 51' - 35’

Arka U19: Łukowicz – Jasiński (46' Siekierski), Górecki, Mikulski, Capar, Marek (60' Jurkiewicz), Zieliński (46' Tuliszka (80' Galiński)), Romanik (75' Karczewski), Predenkiewicz, Gnabasik (72’ Łyszkiewicz-Dustet), Szymański (46' Abbott)

Już w 4 min. meczu z Escolą Varsovią Arkowcy wywalczyli rzut rożny, pod którym po wycofaniu do Mikulskiego i zgraniu na drugi słupek z 5 metra wolejem nie trafił do siatki Szymański. Goście chcieli odpowiedzieć w 10 min. i niemal bliźniaczej sytuacji w 15 min. – po akcji lewą stroną. W obydwu przypadkach bronił Łukowicz. Escola Varsovia otworzyła wynik w 35 min. i do przerwy prowadziła jedną bramką.

Sześć minut po przerwie Tuliszka został sfaulowany, a z 21-metrów w okienko uderzył Mikulski i doprowadził do wyrównania. Im bliżej do końca, tym emocje zaczynały wzrastać. W 74 min. podanie za linię obrony wyłapał bramkarz, lecz przekroczył linię 16 m. Arbiter sięgnął po czerwoną kartkę i podyktował rzut wolny. Do bramki powędrował Karczewski, a uderzenie pofrunęło nad poprzeczką. W 81 min. goście mieli idealną sytuację do wyjścia na prowadzenie. Z prawej strony pod dośrodkowaniu głową z 5 m przeciwnicy uderzali głową, lecz Karczewski obronił ten strzał. Zaledwie 3 min. później ponownie Karczewski bronił uderzenie z prawej strony. Piłka wpadła do siatki przy dobitce, jednak arbiter boczny podniósł chorągiewkę sygnalizując pozycję spaloną. Piłki meczowe mieli żółto-niebiescy. Najpierw w 90 min. po podaniu z prawej strony Predenkiewicza, Abbott z 3 m uderzał nad poprzeczką. W 4 min. doliczonego czasu gry ponownie atakował Abbott po pięknym podaniu Łyszkiewicza-Dusteta lecz lob z 16 m był minimalnie niecelny.

TABELA

Trener Robert Wilczyński:

– Mecz miał swoje fazy – przy dobrym początku spotkania zbyt szybko oddaliśmy inicjatywę rywalowi. Dobrze zaczęliśmy drugą połowę, co skutkowało bramką wyrównującą. Wydawało się, że pójdziemy za ciosem, lecz czerwona kartka zmusiła nas do skupienia większej uwagi na defensywie. Wynik meczu mógł się jednak zmienić – dwie idealnej okazje gości wybronił w bramce Karczewski wykazując się przy tym dobrymi interwencjami. W końcówce zaś Abbott mógł zadać decydujący cios. Dopisujemy ostatecznie 1 punkt, który trzeba docenić.

***

Centralna Liga Juniorów U17 – 28. kolejka

Arka Gdynia – Warta Poznań 3:3 (1:2)

Bramki: Ozimek 41', Raczyński 53', Barbugli 89' –  21', 28', 55'

Arka U17: Chyb – Ozimek, Elwart, Wereshchak, Barbugli, Bełz (75' Gozdecki), Artur Łyszkiewicz-Dustet, Laszczyk (85' Wałdowski), Kolasa (55' Stępień), Raczyński (80' Piotrowski), Sawicki

Spotkanie rozegrane w Gdyni pomiędzy Arką i Wartą Poznań dostarczyło wielu emocji i wahań nastrojów, a obydwa zespoły ostatecznie musiały podzielić się punktami. W pierwszej połowie Warta była zespołem lepiej grającym i skuteczniejszym w grze ofensywnej. W 21 min.goście objęli prowadzenie, a już siedem minut później po szybkiej kontrze podwyższyli rezultat na 0:2. Arkowcy pomimo stworzenia sobie kilku dobrych sytuacji na bramkę musieli czekać aż do 41 min. Po rzucie rożnym kontaktowe trafienie zaliczył Ozimek.

Do remisu doprowadził w 53 min. Raczyński. Wyrównujący gol był efektem ciekawie rozegranego rzutu rożnego. Niestety dwie minuty później po rzucie wolnym Warta ponownie wyszła na prowadzenie. Podopieczni Krzysztofa Janczaka nie załamali się i ambitnie walczyli do końca meczu. W 89 min. na strzał zdecydował się Barbugli, piłka ugrzęzła w siatce rywali, a zawodnicy żółto-niebieskich mogli podnieść ręce w geście radości. W doliczonym czasie wynik nie uległ już zmianie.

TABELA

Trener Krzysztof Janczak:

–– Uważam, że mecz z Wartą stał na wysokim poziomie. Na pewno za łatwo daliśmy przeciwnikom zdobyć dwie pierwsze bramki, chociaż obie padły po uderzeniach w samo okienko bramki. Pomimo, że przegrywaliśmy 0:2, to potrafiliśmy doprowadzić do remisu. Stracona trzecia bramka z rzutu wolnego nie podłamała chłopaków i dzięki determinacji oraz grze do końca zdobyliśmy bramkę na wagę dającą nam 1 punkt. W tym meczu mieliśmy kilka dobrych sytuacji z akcji, ale nie wykorzystaliśmy żadnej. Na szczęście byliśmy bardzo skuteczni ze stałych fragmentów gry, po których padły wszystkie nasze bramki.