TA STRONA UŻYWA COOKIE.
Dowiedz się więcej o celu ich używania. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
statystyki
chignahuapan

Aktualności

img

13.10.2022

Raport Deloitte: Arka Gdynia trzecia w lidze pod względem przychodów

W sezonie 2021/2022 całkowita suma wpływów finansowych drużyn Fortuna 1 Ligi wyniosła 153,56 mln zł. 11,9 mln zł wygenerowała Arka Gdynia, co dało naszemu Klubowi trzeci rezultat spośród wszystkich uczestników.
 
Przychody klubów piłkarskich grających w Fortuna 1 Lidze z roku na rok są coraz wyższe – wynika z piątej edycji raportu firmy doradczej Deloitte 1 Liga Finansowa, przygotowanego we współpracy z Pierwszą Ligą Piłkarską oraz klubami Fortuna 1 Ligi.
 
Raport prezentuje przychody klubów piłkarskich biorących udział w rozgrywkach w sezonie 2021/2022. Tak jak w przypadku poprzedniej edycji, w tym roku sprawdzano wpływy klubów w okresie sezonu ligowego, czyli od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2022 roku.
 
Całkowite przychody wszystkich pierwszoligowych klubów bez uwzględnienia wpływów z transferów wyniosły 153,56 mln zł. Arka uplasowała się na trzecim miejscu z wynikiem 11,9 mln zł.
 
– Jednym z ważniejszych czynników wzrostu przychodów klubów Fortuna 1 Ligi było znoszenie ograniczeń frekwencyjnych wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Spragnieni futbolowych wrażeń kibice pomogli swoim ulubionym zespołom w wypracowaniu wpływów, które ostatecznie przebiły psychologiczną barierę 150 mln zł. Co więcej, powiększyło się grono klubów z przychodami przekraczającymi 10 mln zł, co wskazuje na rosnący potencjał zespołów drugiej najwyższej ligi piłkarskiej w Polsce – mówi Przemysław Zawadzki, partner, lider Sport Business Group w Deloitte.
 
 
Podobnie, jak w przypadku zdecydowanej większości klubów, największy procent przychodów żółto-niebieskich pochodził ze źródeł komercyjnych. Wyniosły one 7,79 mln zł, co dało 65 procent
 
Arka otrzymała 3,98 mln zł ze środków samorządowych z tytułu promocji Miasta Gdynia, a także po 1,1 mln zł: od sponsorów klubowych (w tym od głównego sponsora forBet Zakłady Bukmacherskie) oraz z tytułu działalności sklepu klubowego, co było drugim najlepszym wynikiem wśród zespołów 1 Ligi. Po zakończeniu sezonu w lipcu 2022 roku przedłużeniu o kolejne dwa lata uległa umowa z forBet. W sezonie 2021/22 Arka Gdynia posiadała drugą największą liczbę sponsorów w lidze – 41
 
Przychody z dnia meczowego wyniosły natomiast 1,6 mln zł. Ponadto, 3. miejsce w klasyfikacji Pro Junior System przełożyło się na premię w wysokości 1,34 mln zł. Tak dobry rezultat przyniosły punkty przede wszystkim za występy Mateusza Stępnia, Olafa Kobackiego i wypożyczonego z Legii Warszawa Macieja Rosołka.
 
W minionym sezonie nasz Klub umorzył także część subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju, co dało dodatkowy przychód na poziomie 1,4 mln zł.
 
Pełny raport dostępny jest TUTAJ.Poprzedni Następny

 

 

 

 

 

 

SPONSORZY MŁODEJ ARKI

 

 

     

 

 

 

 

 

 

PARTNERZY MEDIALNI

 

 

Arka Gdynia Copyright Arka Gdynia