24.03.2021

Złote Żagle rozdane

Rzeczywistość pandemiczna zmieniła reguły gry. Dotknęło to także corocznej Gali Gdyńskiego Sportu, podczas której, w ubiegłych latach, w Teatrze Muzycznym nagradzani byli najlepsi w swoim fachu. Życie przeniosło się na dobre do internetu, więc w tym roku w wirtualnej rzeczywistości rozdane zostały nagrody we wszystkich klasyfikacjach.

Nadziejami Gdyńskiego Sportu 2020 zostało siedmiu utalentowanych sportowców.

Kamila Borkowska koszykarka GTK Gdynia, która w wieku 17  lat została  złotą medalistką Mistrzostw Polski U 22 z zespołem, a w listopadzie minionego roku została powołana przez trenera Marosa Kovacika do reprezentacji Polski seniorek, jako najmłodsza zawodniczka kadry narodowej.

Dmitrij Janczylik, judoka reprezentujący barwy UKS Galeon, zdobywca złotego medalu podczas Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w kategorii do 90 kg.

Olga Skolasińska, lekkoatletka KL Gdynia, mistrzyni Polski do lat 16 w biegu na 200 m przez płotki.

Patryk Soboczyński, piłkarz gdyńskiej Arki, w której zadebiutował barwach w seniorskim zespole podczas ekstraklasowych rozgrywek oraz w Pucharze Polski.

Jakub Sordyl, zawodnik UKS Galeon, Mistrz Polski juniorów młodszych w kategorii powyżej 90 kg oraz złoty i brązowy medalista Pucharu Europy Kadetów.

Karolina Wejman
, brązowa medalistka Mistrzostw Polski do lat 20 w skoku o tyczce, który zdobyła reprezentując barwy Klubu Lekkoatletycznego Gdynia.

Adam Zdybel, pływak z KS Delfin Gdynia, Mistrz Polski Juniorów 15 – letnich na 100 m, 200 m, oraz 400 m stylem dowolnym.

To właśnie ci młodzi ludzie, mamy nadzieję, że w przyszłości będą stanowić o sile sportu
w naszym mieście i z dumą je reprezentować również na arenie międzynarodowej.

Szkolni mistrzowie

Współzawodnictwo sportowe na poziomie szkół podstawowych i licealnych wiąże się z kolejną kategorią, czyli Liderem Sportu Szkolnego 2020. W tym roku nagrody powędrowały do czterech gdyńskich szkół podstawowych oraz trzech liceów.

W klasyfikacji Igrzysk Dzieci na pierwszym miejscu zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 28, na drugim miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 6, a najniższe miejsce na podium przypadło dla Szkoły Podstawowej nr 31.

W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej podium prezentowało się następująco: 1. miejsce Szkoła Podstawowa nr 48, 2. miejsce Szkoła Podstawowa nr 28 i 3. miejsce Szkoła Podstawowa nr 31.

Wśród szkół na poziomie licealnym najlepsze okazało się VI Liceum Ogólnokształcące wyprzedzając II Liceum Ogólnokształcące oraz I Akademickie Liceum Ogólnokształcące.

Mistrzowskiego skład się nie zmienia

Mistrzowski team koszykarek VBW Arki i ich lidera okazał się bezkonkurencyjny po raz drugi z rzędu. Trenerem Roku 2020 został szkoleniowiec VBW Arki Gdynia Gundars Vetra.

Łotysz z gdyńskimi koszykarkami, które zdobyły również tytuł Drużyny Roku 2020, zdobył mistrzostwo Polski, Puchar Polski i Superpuchar. Uzyskał tym samym awans do rozgrywek Euroligi. Razem od poand 40 ligowych spotkań podopieczne Gundarsa Vetry pozostają niepokonane w lidze, co doskonale pokazuje kompletność i doskonałość drużyny.

Bieganie na topie

Rok pandemiczny nie obfitował w imprezy sportowe. Wynikało to oczywiście z obowiązujących obostrzeń, jednak 17 października odbyły się długo wyczekiwane Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Gdynia 2020. Choć impreza nabrała innego kształtu niż pierwotnie zakładano, to z pewnością i tak stała się świętem biegania. Było to największe wydarzenie sportowe na świecie z tak wysoką rangą, jaką są Mistrzostwa Świata. W Gdyni wystartowało 225 sportowców reprezentujących 55 nacji. Podczas Mistrzostw udało się ustanowić niesamowite wyniki. Nic dziwnego, że właśnie to Mistrzostwa Świata w Półmaratonie Gdynia 2020 zostały Sportową Imprezą Roku 2020. Podczas gdyńskiej imprezy padł rekord świata kobiet w wykonaniu Kenijki Peres Jepchirchir (1.05:16), rekord mistrzostw ustanowiony przez Ugandyjczyka Jacoba Kiplimo (58:49) oraz rekord Polski pobity po 20 latach przez Krystiana Zalewskiego (1.01:32). Nasz reprezentant zajął też 34. miejsce w biegu elity mężczyzn, co jest najlepszym rezultatem polskiego biegacza w historii mistrzostw świata w półmaratonie. Dodatkowo polska drużyna kobiet uplasowała się na 7. miejscu – najlepszym dla naszych biegaczy w historii tych zawodów.

Najlepsi z najlepszych – Agnieszka Kaszuba i Filip Ciszkiewicz

Sportowcem Roku 2020 została Agnieszka Kaszuba z Klubu Lekkoatletycznego Gdynia. Lista sukcesów, za sprawą których uhonorowano młodą „tyczkarkę” jest imponująca. Podczas Halowych Mistrzostw Polski Seniorów Agnieszka zdobyła złoty medal z wynikiem 4,30 metra. Po „krążek” z najcenniejszego kruszcu sięgała również między innymi na Mistrzostwach Polski U23 (zarówno w hali, jak i na stadionie) oraz podczas Akademickich Mistrzostw Polski. Z kolei
w zawodach „Tyczka na molo” zajęła drugie miejsce.

Skok o tyczce w Gdyni ma się fantastycznie, co potwierdza nie tylko lista sukcesów Agnieszki Kaszuby, ale również wyniki Karoliny Wejman (także zawodniczki KL Gdynia), która w tym roku po raz kolejny odebrała statuetkę dla Nadziei Gdyńskiego Sportu.

Drugim z najlepszych sportowców Gdyni w 2020 roku wybrano Filipa Ciszkiewicza z Miejskiego Klubu Żeglarskiego Arka - wicemistrza Europy w klasie Laser Radial w 2020 roku. Przypomnijmy, że rok wcześniej Filip zdobył w tej samej klasie Mistrzostwo Europy Juniorów. W 2013 i 2014 roku Filip odbierał statuetkę dla Nadziei Gdyńskiego Sportu. Dziś jest najlepszym sportowcem Gdyni i udowodnił, że ciężką pracą można osiągnąć wiele.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i wierzymy, że już za niespełna rok wrócimy do Teatru Muzycznego w Gdyni, by na jego deskach - podobnie jak w latach ubiegłych - celebrować osiągnięcia gdyńskich zawodniczek i zawodników.