28.11.2020

Widzew Łódź. Historia spotkań

Po raz ostatni Arka grała w lidze z Widzewem przeszło pięć lat temu. W niedzielę dojdzie do 25 meczu ligowego między obiema drużynami, choć precyzja wymaga zaznaczyć, że jeden z wyników w historii został ustalony przez regulamin, bo… do meczu nie doszło.

Mowa o spotkaniu z maja 2007 roku, na którym łodzianie się nie stawili. W tej sytuacji Arce został przyznany walkower i wynik meczu został ustalony na 3:0 dla żółto-niebieskich.

Przypadek tamtego spotkania to tylko jeden z elementów barwnej historii rywalizacji Arki i Widzewa. Wiele gier było naprawdę dramatycznych i na długo zapisało się w pamięci kibiców. Już pierwszy historyczny mecz dostarczył wielu emocji – dla łodzian, którzy powrócili na poziom drugiej ligi po 20 latach, inauguracyjny mecz sezonu 1972/73 z Arką ułożył się w wymarzony sposób. Po pierwszej połowie zasłużenie prowadzili 2:0, ale po zmianie stron gdynianie wzięli się za odrabianie strat i sztuki dokonali w 70 minucie po golach Szybalskiego i Chodakowskiego. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się podziałem punktów, wychowanek Widzewa Stanisław Kaczmarek w doliczonym czasie gry dał gospodarzom upragnione zwycięstwo.

Widzew wygrał pierwszy mecz z Arką, ale w kolejnych ośmiu już nie potrafił tej sztuki dokonać. Kolejną rywalizację, którą warto przypomnieć to mecz z lipca 1977 roku, tym razem na poziomie ekstraklasy. Znów los wskazał, że zagraliśmy z Widzewem na inaugurację sezonu, tym razem jednak łodzianie przystępowali do niego w roli wicemistrza Polski, a kilka dni później mieli rozegrać pierwsze spotkanie z dwumeczu w europejskich pucharach przeciwko Machesterowi City. Jakże wielkim zaskoczeniem w tej sytuacji było zwycięstwo Arki na boisku w Łodzi aż 3:1, co zakończyło ponad 13-miesięczną passę Widzewa bez porażki na własnym stadionie. Po golu Błachno gospodarze do przerwy prowadzili, ale między 63 a 69 minutą Arka rozstrzygnęła losy meczu na swoją korzyść. Sprawy w swoje ręce i nogi wzięli debiutujący w naszym zespole w tym meczu Krzysztof Adamczyk oraz Tomasz Korynt. Adamczyk zdobył wyrównanie, a Korynt pięknym strzałem w okienko zdobył premierowego gola w barwach Arki i dał naszej drużynie prowadzenie. Kilka minut później Kwiatkowski został sfaulowany w polu karnym przez Janasa i z jedenastu metrów prowadzenie Arki na 3:1 podwyższył Kliński. Tamto spotkanie zaszokowało całą piłkarską Polskę.

Serię meczów bez zwycięstwa nad Arką Widzew zakończył dopiero w maju 1979 roku, ogrywając gdynian na własnym boisku 4:0. Nikt w Gdyni już nie przywiązywał jednak wtedy wagi do wyników ligowych, bo przypomnijmy, że 9 maja Arka po raz pierwszy w historii sięgnęła po Puchar Polski i tym żył cały nasz klub i miasto. Samo spotkanie w Widzewem rozstrzygnęło się dopiero w ostatnim kwadransie, gdy worek z bramkami rozwiązał Zbigniew Boniek.

Młodsi kibice mogą pamiętać inaugurację sezonu 2004/05, gdy znów w pierwszym meczu sezonu Arka grała z Widzewem. Tamte rozgrywki były bardzo pamiętne, bo zakończone awansem Arki do ekstraklasy. Przysłużyły się do tego trzy punkty wywalczone w meczu ze spadkowiczem z Łodzi, o czym zadecydował efektowny szczupak Łukasza Kowalskiego w 88 minucie meczu, a asystę zanotował Pudysiak. Jak się miało okazać, było to ostatnie zwycięstwo Arki nad Widzewem, jeśli nie liczyć wspomnianego walkowera przyznanego żółto-niebieskim. W kolejnych sześciu meczach aż pięciokrotnie nie doszło do rozstrzygnięcia, a raz zwycięzcami byli piłkarze Widzewa.