28.08.2020

GKS Jastrzębie - Arka Gdynia 0:4! Wymarzony początek!

Tak jak efektownie rozpoczęliśmy w Fortuna Pucharze Polski, tak samo efektownie rozpoczynamy w Fortuna 1 Lidze! Arka w Wodzisławiu Śląskim rozbiła GKS Jastrzębie 4:0, a bramkami podzielili się Mazek, Drewniak i Letniowski, który pokonał bramkarza dwukrotnie. Ozdobami meczu były piękne trafienia z dystansu Letniowskiego i Drewniaka.

Fortuna 1 Liga - 1 kolejka

GKS Jastrzębie - Arka Gdynia 0:4 (0:3)

Bramki: Letniowski 26', Mazek 29', Letniowski 39' Drewniak 48'

GKS Jastrzębie: Pawełek - Słodowy, Wolniewicz, Rutkowski, Zalewski, Feruga, Skórecki (73' Szczęch), Jadach (60' Zejdler), Mróz, Ali, Rumin (56' Szczepan)

Arka: Kajzer - Kasperkiewicz, Kwiecień (75' Deja), Danch, Marciniak - Letniowski (75' Ślesicki), Drewniak - Mazek (68' Żebrowski), Młyński, da Silva (68' Siemaszko) - Jankowski (71' Wolsztyński)

Żółte kartki: Słodowy, Rutkowski

Sędzia: Sylwester Rasmus (Toruń).

0 min - efektowne zwycięstwo w 1/32 finału Pucharu Polski w Polkowicach nad Górnikiem wszystkich optymistycznie nastroiło przed inauguracją sezonu ligowego. "Liga to nie puchar" - mówił po tamtym meczu Marcus da Silva i trudno odmówić mu racji. Tu tak łatwo nie będzie i dziś w Wodzisławiu spodziewamy się trudnej przeprawy.

0 min - w poprzednim sezonie zespół GKS-u uplasował się na 14. miejscu w tabeli i tylko o jeden punkt wyprzedził 16-tą, zdegradowaną Olimpię Grudziądz. W tym sezonie w Jastrzębiu nie chcą doprowadzić do tak nerwowej końcówki sezonu i zdecydowanie poprawić swoją lokatę, dlatego dokonano zmian zarówno w sztabie szkoleniowym, jak i kadrze zawodniczej.

0 min - stery w GKS-ie Jastrzębie przejął Paweł Ściebura, wcześniej z powodzeniem trenujący Skrę Częstochowa. Co ciekawe trenerem bramkarzy został doskonale w Gdyni znany Andrzej Bledzewski.

0 min - w kadrze naszego rywala jest kliku zawodników znanych z boisk Ekstraklasy. Najbardziej rozpoznawalny z nich to Mariusz Pawełek, niegdyś bramkarz Odry Wodzisław, Wisły Kraków czy Śląska Wrocław. Piłkarzami GKS-u są także Mateusz Słodowy i Adam Wolniewicz (wcześniej Górnik Zabrze), Łukasz Zejdler (Cracovia) oraz Daniel Szczepan (Śląsk).

0 min - nasi zawodnicy powinni zwrócić uwagę także na innego wyróżniającego się piłkarza gospodarzy. Farid Ali to najskuteczniejszy zawodnik GKS-u Jastrzębie w poprzednim sezonie (zdobył 9 bramek) oraz bohater meczu pucharowego sprzed kilku dni. GKS wygrał w Olsztynie ze Stomilem 3:2, a legitymujący się ukraińskim paszportem Jemeńczyk zdobył w ostatnim kwadransie spotkania dwie bramki, przesądzające o awansie drużyny ze Śląska.

0 min - trener Ireneusz Mamrot przeprowadził kilka zmian w wyjściowej jedenastce Arki w porównaniu do zestawienia, które rozpoczynało mecz w Polkowicach. W bramce żółto-niebieskich pojawił się Daniel Kajzer, a w polu zagrają m.in. Bartosz Kwiecień, Kamil Mazek i Mateusz Młyński. Dla Kajzera i Kwietnia to będą debiuty w naszym zespole.

0 min - wykluczony był występ Dawida Markiewicza, który w Polkowicach nabawił się urazu. W tej sytuacji rolę młodzieżowca przejął Mateusz Młyński.

0 min - spotkanie rozpocznie przy typowo letniej pogodzie. W Wodzisławiu temperatura powietrza oscyluje wokół 25st. C.

0 min - na murawie jako pierwsi pojawili się Arkowcy, którzy zagrają dziś w nowych efektownych żółto-niebieskich kompletach strojów.

0 min - są także gospodarze. GKS zagra w strojach zielono-czarno-żółtych.

1 min - od środka mecz rozpoczęli zawodnicy z Jastrzębia.

3 min - Jankowski bliski skorzystania z prezentu od obrońców GKS-u! Piłka była lekko zagrana do Pawełka, więc pognał za nią Jankowski. Pawełek był o włos szybszy, ale przy próbie wybicia o mało nie nastrzelił "Jankesa"!

7 min - Mazek spróbował wykorzystać swoją szybkość i w akcji indywidualnej wpadł z piłką w pole karne. Niestety nieWolniewicz nie dał się oszukać i przejął piłkę.

8 min - niecelna próba strzału z dystansu Ferugi.

13 min - Mazek zszedł z piłką prawej strony do środka i spróbował uderzenia z 23 metrów. Niestety dość wyraźnie chybił, ale akcja mogła się podobać.

14 min - znów ciekawa akcja Mazka, który poszukał tym razem podaniem prostopadłym Jankowskiego, lecz nasz napastnik znajdował się na pozycji spalonej.

16 min - składną akcję Arki rozpoczął dokładnym podaniem Drewniak. Adresatem był Marciniak, który zacentrował z lewej strony, ale niestety nikt z Arkowców nie sięgnął piłki.

18 min - najlepsza okazja Arki! Szybka akcja ze środka, skąd Marcus zagrał do wchodzącego w pole karne Mazka. Ten oddał strzał z dość ostrego kąta, lecz Pawełek nie dał się oszukać!

19 min - ależ odpowiedź gospodarzy! Feruga wykonał rzut rożny, a przy dalszym słupku do uderzenia głową doszedł Wolniewicz, ale szczęśliwie dla nas chybił!

21 min - Mazek chciał dograć z lewego skrzydła do Jankowskiego, który czekał na piłkę 12 metrów od bramki Pawełka, ale to nie było udane zagranie Kamila.

24 min - tym razem podanie od Mazka na środek pola karnego było bardzo precyzyjne! Maciek Jankowski uderzył bez przyjęcia, a piłka niemal prześlizgnęła się nad poprzeczką!

25 min - dośrodkowanie Farugi z rzutu wolnego wpadło wprost w ręce Kajzera.

26 min - gooooll dla Arki! Z prawej strony precyzyjnie dośrodkował Kasperkiewicz, a 12 metrów głową uderzył Letniowski! Piłka po drodze odbiła się od jednego z rywal, co nie ułatwiło interwencji Pawełkowi.

29 min - 2:0 dla Arki! Fatalny błąd Wolniewicza, który podał piłkę pod nogi Mazkowi na 14 metrze, a ten spokojnie uderzył przy słupku!

32 min - nieudana próba dośrodkowania Zalewskiego z lewej strony boiska. Piłka wyszła poza pole gry.

36 min - Jankowski faulowany przy linii bocznej i będzie okazja na zagranie piłki z pole karne ze stałego fragmentu.

37 min - Kwiecień był bliski siegnięcia piłki zagranej przez Drewniaka, ale jednak uprzedził go Wolniewicz. Korner dla Arki.

39 min - gooollll dla Arki! Rzut rożny wykonał Drewniak, piłka została wybita na 25 metr, a Letniowski z tej odległości uderzył nie do obrony! Tak jak w Polkowicach - piłka w okienku bramki!

43 min - szybka kontra gospodarzy o mało nie przyniosła im bramki! Rumin popędził z piłką od połowy boiska, udało mu się minąć Dancha i oddać strzał w kierunku dalszego słupka, ale świetnie spisał się Kajzer, który odbił to uderzenie!

44 min - przy ogrodzeniu stadionu pojawili się kibice gospodarzy, którzy starają się z tej odległości wspierać swoją drużynę dopingiem.

45 min - Kajzer wybił piłkę zacentrowaną z prawej strony boiska, ale ta padła łupem Alego, który z ostrego kąta chciał uderzyć technicznie, lecz nez skutku.

PRZERWA - nikt nie może mieć wątpliwości, kto w tym meczu dyktuje warunki gry. Arka od samego początku przeważała i z każdą minutą była coraz bliższa bramki gospodarzy. W 26. minucie po raz pierwszy trafił Letniowski, a później zaczęły padać kolejne bramki autorstwa podopiecznych Ireneusza Mamrota. Na 2:0 podwyższył Mazek, a potem "petardę" odpalił znów Letniowski i podobnie jak w niedzielę w Polkowicach umieścił piłkę w okienku bramki. Jeśli Arkowcy utrzymają ten poziom koncentracji, to może nie być koniec ich strzeleckich popisów w tym spotkaniu.

46 min - mecz wznowiony.

46 min - Młyński faulowany przed polem karnym GKS-u. będzie okazja dla Arki.

48 min - 4:0 dla Arki!!! Kapitalnie przymierzył Drewniak z rzutu wolnego z 23 metrów i podwyższył prowadzenie gdynian!

52 min - żółta kartka dla Słodowego za zagranie ręką.

53 min - Letniowski pokusił się o strzał z 35 metrów, ale tym razem Pawełek nie dał się zaskoczyć.

54 min - indywidualną akcją popisał się Rumin który oddał efektowny i groxny strzał z 18 metrów, ale równie świetnie w bramce spisał się Kajzer!

54 min - wychodzimy obronną ręką z rzutu rożnego gospodarzy.

55 min - kolejny korner wykonał Feruga, a przy blizszym słupku strzelał Mróz.

56 min - schodzi z boiska Rumin, w jego miejsce Szczepan.

60 min - kolejna zmiana w GKS-ie. Wchodzi Zejdler, który zmienia Jadacha.

61 min - piłka w bramce GKS-u, ale tym razem trafienie nieuznane! Mazek uderzył lewą nogą z dystansu, ale piłka obiła nogi Młyńskiego, który był na pozycji spalonej.

64 min - Arka nieco oddała inicjatywę, ale nie pozwala na zbyt wiele. W ostatniej akcji Kwiecień spokojnie wybił piłkę zacentrowaną z prawego skrzydła.

65 min - Szczepan oddał strzał z 16 metrów w środek bramki. Bez problemów interweniuje Kajzer.

68 min - zmienia trener Mamrot. Schodzą Mazek i da Silva, wchodzą Żebrowski i Siemaszko.

70 min - ależ wejście mógł mieć Siemaszko, który na wślizgu skierował piłkę tuż obok słupka! Wzdłuż bramki zagrał do niego Jankowski.

71 min - Wolsztyński za Jankowskiego - kolejna zmiana w Arce, kolejny debiut!

73 min - mieli okazję zawodnicy GKS-u, ale Mróz nie trafił czysto w piłkę z 12 metrów.

73 min - Szczęch za Skóreckiego w zespole GKS-u

75 min - Deja i Ślesicki pojawiają się w zespole Arki. Zeszli Letniowski i Kwiecień.

76 min - Mróz oddał groźny strzał z 20 metrów, lecz piłka nieznacznie jednak minęła słupek naszej bramki.

78 min - kolejna nieudana próba z dystansu gospodarzy. Niecelnie uderzał tym razem Słodowy.

81 min - odrobinę zbyt mocne podanie Ślesickiego w kierunku Wolsztyńskiego, Pawełek był szybszy.

82 min - Mróz chciał dośrodkować w pole karne, ale wyszedł mu strzał. Kajzer jednak kontrolował sytuację i wybił piłkę.

83 min - kolejny krótko rozegrany rzut rożny przez GKS nie przynosi im powodzenia.

84 min - Rutkowski przecina podanie Siemaszki i będziemy mieli rzut rożny. Wcześniej ładnie akcję rozprowadził Żebrowski.

84 min - zawodnicy z Jastrzębia wybili piłkę zagraną z narożnika przez Drewniaka.

88 min - żółta kartka dla Rutkowskiego.

90 min - kolejna świetna akcja Arki, ale szkoda że przy strzale z 14 metrów precyzji zabrakło Wolsztyńskiemu!

90+1 min - indywidualna akcja Siemaszki i niecelny strzał naszego napastnika!

90+2 min - Żebrowski pokusił się o strzał zza pola karnego, lecz ta próba była zbyt lekka i nie miał problemów z obroną Pawełek.

90+3 min - pomoc medyczna udzielana jest Zalewskiemu.

KONIEC - po kapitalnej pierwszej połowie, w której Arka trzy razy posłała piłkę do siatki gospodarzy, na początku drugiej części meczu

żółto-niebiescy dorzucili jeszcze jedno trafienie. Później nieco oddaliśmy inicjatywę, ale nie pozwoliliśmy gospodarzom na zbyt wiele i nie dopuściliśmy do straty choćby jednego gola. To był wymarzony początek sezonu!