21.12.2019

PKO Ekstraklasa: 20. kolejka za nami

Za nami ostatnia w tym roku kolejka PKO Ekstraklasy. Przerwę zimową na podium spędzą Legia, Cracovia i Pogoń. W 20. serii spotkań Arka zremisowała na wyjeździe z Lechem Poznań 1:1 i przedłużyła do 4 passę spotkań bez porażki.

Żółto-niebiescy od 25 min. spotkania w Poznaniu grali w "10", ale jeszcze przed przerwą wyszli na prowadzenie. Z prawej strony dośrodkował Młyński, na bramkę uderzył Serrarens, a po interwencji bramkarza, skutecznie dobił piłkę Jankowski. Grający w przewadze Lech walczył o odrobienie strat, ale w bramce świetnie spisywał się Steinbors. Nasz bramkarz skapitulował tylko raz, gdy w 74 min. piłkę do siatki z najbliższej odległości skierował Satka. Ogółem, końcówka roku była udana w wykonaniu Arki, która w ostatnich 6 meczach zdobyła 11 pkt.

Przed meczem w Poznaniu, o punkty rywalizowały w Łodzi dwa zespoły, które zamykają ligową tabelę. ŁKS grał od 10 minuty w osłabieniu i przegrał u siebie z Wisłą Kraków 2:4. Bramki dla zwycięzców zdobyli Sadlok, Błaszczykowski, Rozwandowicz (sam.) i Basha. Dla pokonanych dwukrotnie z rzutów karnych trafił Ramirez.

W piątek rozegrano trzy spotkania. Korona Kielce ponownie musiała grać w "10" i po raz drugi w takiej sytuacji sięgnęła po 3 punkty. Kielczan w 45 min. osłabił Gnjatić, ale w 50 min. zdobyli oni zwycięską bramkę w meczu z Pogonią w Szczecinie po strzale Pućki. Na pozycji wicelidera spędzi zimę Cracovia, która pokonała Śląsk Wrocław 2:0. Prowadzenie "Pasom" dał Vestenicky, a wynik meczu ustalił strzałem głową Lopes. Dorobku punktowego nie powiększył natomiast lider Legia Warszawa. Podopieczni trenera Vukovicia wyszli w meczu z Zagłebiem Lubin na prowadzenie po golu Niezgody, ale w drugiej połowie trafienia Białka i Bohara dały "Miedziowym" wygraną 2:1.

W sobotę drugiej z rzędu porażki w wymiarze 0:3 doznała Lechia Gdańsk. Zespół trenera Piotra przegrał u siebie z Rakowem Częstochowa. 3 punkty beniaminkowi zapewniły bramki Bartla z karnego, Musiolika i Skórasia. Dwie bramki, których autorem był Merebaszwili, pozwoliły natomiast Wisłę Płock przerwać passę spotkań bez zwycięstwa. "Nafciarze" wygrali z Piastem Gliwice 2:1. Honorową bramkę dla przegranych zdobył Badia.

Ligowe zmagania w Ekstraklasie zakończyło spotkanie Górnika Zabrze z Jagiellonią Białystok. Zabrzanie wygrali 3:0, a strzelcami goli byli Hiszpanie - Angulo (2) i Jimenez. Jagiellonia nie zdołała trafić do siatki nawet z rzutów karnych, które wykonywała dwa razy. W pierwszej połowie spudłował Imaz, a po przerwie Chudy powstrzymał Romańczuka.

Po 20. kolejkach sezonu 2019/20 w tabeli prowadzi Legia (38 pkt.), przed Cracovią (36 pkt.) i Pogonią (35 pkt.). Arka zajmuje 13. miejsce z dorobkiem 21 punktów. Teraz piłkarze Ekstraklasy udadzą się na świąteczno-noworoczne urlopy, a w styczniu rozpoczną przygotowania do wiosennej rywalizacji. W 2020 roku czeka nas 10 kolejek sezonu zasadniczego i 7 kolejek w rundzie dodatkowej. Pierwszy mecz w Ekstraklasie w nowym roku zostanie rozegrany właśnie w Gdyni. W piątek (7 lutego) o godz. 18.00 Arka zmierzy się na własnym boisku z Cracovią.

Komplet wyników 20. kolejki PKO Ekstraklasy:

19 grudnia 2019, 20:30 - Poznań (Stadion Miejski)
Lech Poznań 1-1 Arka Gdynia
Ľubomír Šatka 74 - Maciej Jankowski 45

Lech: 1. Mickey van der Hart - 37. Ľubomír Šatka, 13. Tomasz Dejewski, 5. Đorđe Crnomarković, 22. Wołodymyr Kostewycz - 7. Kamil Jóźwiak, 15. Jakub Moder (77, 8. Paweł Tomczyk), 6. Karlo Muhar (55, 24. João Amaral), 10. Darko Jevtić, 27. Tymoteusz Puchacz (82, 38. Jakub Kamiński) - 9. Christian Gytkjær.

Arka: 1. Pavels Šteinbors - 33. Damian Zbozień, 23. Luka Marić, 6. Frederik Helstrup, 17. Adam Marciniak - 35. Mateusz Młyński (69, 46. Jakub Wawszczyk), 10. Marko Vejinović, 27. Marcin Budziński (29, 26. Adam Danch), 14. Michał Nalepa (90, 22. Azer Bušuladžić), 7. Maciej Jankowski - 91. Fabian Serrarens.

żółte kartki: Puchacz, Crnomarković - Helstrup.
czerwona kartka: Damian Zbozień (24. minuta, Arka, za faul taktyczny).
sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce).
widzów: 7641.
---------------------------------------------------------------------------

19 grudnia 2019, 18:00 - Łódź (Stadion Miejski)
ŁKS Łódź 2-4 Wisła Kraków
Dani Ramírez 33 (k), 90 (k) - Maciej Sadlok 14, Jakub Błaszczykowski 43 (k), Maksymilian Rozwandowicz 45 (s), Vullnet Basha 77

ŁKS: 1. Arkadiusz Malarz - 21. Jan Grzesik, 24. Kamil Juraszek, 2. Jan Sobociński, 8. Kamil Rozmus - 6. Maciej Wolski (16, 29. Maksymilian Rozwandowicz), 28. Łukasz Piątek, 23. Bartłomiej Kalinkowski (67, 22. Łukasz Sekulski), 11. Dani Ramírez, 19. Michał Trąbka (46, 14. Ricardo Guima) - 20. Pirulo.

Wisła: 22. Michał Buchalik - 8. Łukasz Burliga, 5. Lukas Klemenz (19, 27. Marcin Wasilewski), 2. Rafał Janicki, 4. Maciej Sadlok - 16. Jakub Błaszczykowski, 10. Vullnet Basha, 18. Chuca (53, 9. Rafał Boguski), 99. Damian Pawłowski, 7. Michał Mak - 23. Paweł Brożek (72, 44. Aleksander Buksa).

żółte kartki: Wolski, Sobociński, Ricardo Guima, Ramírez, Rozwandowicz - Chuca, Pawłowski, Wasilewski.
czerwona kartka: Kamil Juraszek (12. minuta, ŁKS, za faul taktyczny).
sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa).
widzów: 4852.

20 grudnia 2019, 18:00 - Kraków (stadion Cracovii)
Cracovia 2-0 Śląsk Wrocław
Tomáš Vestenický 57, Rafael Lopes 73

Cracovia: 40. Michal Peškovič - 2. Cornel Râpă, 39. Michał Helik, 34. Ołeksij Dytiatjew, 33. Kamil Pestka - 4. Sergiu Hanca, 5. Janusz Gol, 6. Sylwester Lusiusz (71, 21. Rafael Lopes), 3. Michal Sipľak (70, 11. Mateusz Wdowiak) - 99. Tomáš Vestenický (85, 26. Filip Piszczek), 10. Pelle van Amersfoort.

Śląsk: 1. Matúš Putnocký - 30. Kamil Dankowski, 5. Israel Puerto, 14. Wojciech Golla, 4. Dino Štiglec - 7. Róbert Pich (65, 18. Lubambo Musonda), 29. Krzysztof Mączyński, 23. Diego Živulić (79, 19. Filip Marković), 6. Michał Chrapek (14, 21. Jakub Łabojko), 8. Przemysław Płacheta - 11. Mateusz Cholewiak.

żółte kartki: Lusiusz, Sipľak, Pestka, Dytiatjew - Cholewiak, Golla, Puerto, Živulić.
czerwona kartka: Filip Marković (90. minuta, Śląsk, za brutalny faul).
sędziował: Szymon Marciniak (Płock).
widzów: 7836.

20 grudnia 2019, 18:00 - Szczecin (Stadion im. Floriana Krygiera)
Pogoń Szczecin 0-1 Korona Kielce
Matej Pučko 50

Pogoń: 1. Dante Stipica - 22. David Stec, 13. Kóstas Triantafyllópoulos, 55. Igor Łasicki, 15. Hubert Matynia - 16. Santeri Hostikka (61, 9. Adam Frączczak), 27. Sebastian Kowalczyk, 28. Tomás Podstawski (54, 71. Marcel Wędrychowski), 29. Marcin Listkowski (67, 8. Damian Dąbrowski), 10. Srđan Spiridonović - 7. Michális Maniás.

Korona: 88. Marek Kozioł - 25. Grzegorz Szymusik, 4. Themistoklís Tzimópoulos, 5. Adnan Kovačević, 31. Nemanja Miletić - 11. Michael Gardawski, 6. Ognjen Gnjatić, 14. Jakub Żubrowski, 19. Andrés Lioi (46, 8. Milan Radin) - 39. Erik Pačinda (90, 10. Ivan Jukić), 27. Matej Pučko.

żółte kartki: Triantafyllópoulos - Jukić, Pučko.
czerwona kartka: Ognjen Gnjatić (45. minuta, Korona, za brutalny faul).
sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).
widzów: 3656.

20 grudnia 2019, 20:30 - Lubin (Stadion Zagłębia)
Zagłębie Lubin 2-1 Legia Warszawa
Bartosz Białek 56, Damjan Bohar 82 - Jarosław Niezgoda 32

Zagłębie: 12. Konrad Forenc - 44. Alan Czerwiński, 2. Bartosz Kopacz, 33. Ľubomír Guldan, 24. Jakub Tosik - 7. Saša Živec, 99. Bartosz Slisz, 8. Łukasz Poręba (76, 17. Patryk Szysz), 18. Filip Starzyński, 39. Damjan Bohar - 21. Bartosz Białek.

Legia: 1. Radosław Majecki - 29. Marko Vešović, 34. Iñaki Astiz, 4. Mateusz Wieteska, 14. Michał Karbownik - 22. Paweł Wszołek, 7. Domagoj Antolić, 24. André Martins (85, 39. Maciej Rosołek), 20. José Kanté (60, 8. Walerian Gwilia), 82. Luquinhas - 11. Jarosław Niezgoda (71, 30. Kacper Kostorz).

żółte kartki: Czerwiński, Poręba, Guldan - André Martins, Wieteska, Kostorz.
sędziował: Tomasz Musiał (Kraków).
widzów: 6063.

21 grudnia 2019, 15:00 - Gdańsk (Stadion Energa Gdańsk)
Lechia Gdańsk 0-3 Raków Częstochowa
Daniel Bartl 59 (k), Sebastian Musiolik 63, Michał Skóraś 82

Lechia: 1. Zlatan Alomerović - 19. Karol Fila, 25. Michał Nalepa, 23. Mario Maloča, 22. Filip Mladenović - 21. Sławomir Peszko (72, 11. Jaroslav Mihalík), 9. Patryk Lipski (86, 32. Kacper Urbański), 36. Tomasz Makowski, 7. Maciej Gajos (71, 18. Jakub Arak), 17. Lukáš Haraslín - 28. Flávio Paixão.

Raków: 29. Jakub Szumski - 4. Kamil Piątkowski, 2. Tomáš Petrášek, 14. Kamil Kościelny - 22. Michał Skóraś, 18. Rusłan Babenko, 8. Andrija Luković, 7. Maciej Domański (80, 39. Jakub Apolinarski), 30. Miłosz Szczepański, 27. Daniel Bartl (68, 77. Dawid Szymonowicz) - 9. Sebastian Musiolik (87, 5. Emir Azemović).

żółte kartki: Peszko, Mladenović, Makowski, Haraslín.
sędziował: Piotr Lasyk (Bytom).
widzów: 7843.

21 grudnia 2019, 17:30 - Płock (Stadion im. Kazimierza Górskiego)
Wisła Płock 2-1 Piast Gliwice
Giorgi Merebaszwili 16, 57 - Gerard Badía 35

Wisła: 30. Thomas Dähne - 20. Cezary Stefańczyk, 2. Damian Michalski, 18. Alan Uryga, 7. Piotr Tomasik - 9. Mateusz Szwoch, 6. Damian Rasak, 8. Dominik Furman, 28. Maciej Ambrosiewicz (85, 24. Ángel García), 10. Giorgi Merebaszwili (90, 44. Suad Sahiti) - 21. Ricardinho (79, 88. Olaf Nowak).

Piast: 26. František Plach - 5. Marcin Pietrowski, 88. Uroš Korun, 34. Piotr Malarczyk, 2. Mikkel Kirkeskov - 19. Sebastian Milewski, 18. Patryk Sokołowski (61, 3. Tomasz Jodłowiec), 6. Tom Hateley, 11. Jorge Félix, 21. Gerard Badía (80, 28. Bartosz Rymaniak) - 9. Piotr Parzyszek (73, 89. Patryk Tuszyński).

żółte kartki: Ricardinho - Malarczyk, Pietrowski.
sędziował: Paweł Gil (Lublin).
widzów: 2318.

21 grudnia 2019, 20:00 - Zabrze (Arena Zabrze)
Górnik Zabrze 3-0 Jagiellonia Białystok
Igor Angulo 4, 86, Jesús Jiménez 59

Górnik: 84. Martin Chudý - 3. Boris Sekulić, 2. Przemysław Wiśniewski, 5. Paweł Bochniewicz, 64. Erik Janža - 19. Kamil Zapolnik (80, 8. Alasana Manneh), 22. Szymon Matuszek, 44. Filip Bainović (56, 20. Daniel Ściślak), 10. Łukasz Wolsztyński (70, 23. Mateusz Matras), 9. Jesús Jiménez - 17. Igor Angulo.

Jagiellonia: 29. Grzegorz Sandomierski - 2. Andrej Kadlec, 99. Bartosz Kwiecień (46, 17. Ivan Runje), 15. Zoran Arsenić, 12. Guilherme - 4. Tomáš Přikryl (71, 13. Mile Savković), 26. Martin Pospíšil, 6. Taras Romanczuk, 11. Jesús Imaz, 10. Juan Cámara (82, 44. Krzysztof Toporkiewicz) - 31. Bartosz Bida.

żółte kartki: Sekulić, Zapolnik, Matras - Kwiecień, Přikryl, Kadlec, Pospíšil.
czerwona kartka: Andrej Kadlec (83. minuta, Jagiellonia, za drugą żółtą).
sędziował: Bartosz Frankowski (Toruń).
widzów: 10 025.

W 22. minucie Jesús Imaz (Jagiellonia) nie wykorzystał rzutu karnego (strzelił obok bramki).
W 69. minucie Taras Romanczuk (Jagiellonia) nie wykorzystał rzutu karnego (Martin Chudý obronił).

kk, składy: 90minut.pl