29.07.2019

Pogoń Szczecin - Arka 2:0. Zabrakło skuteczności

Mimo dobrego meczu, który Arka rozegrała w Szczecinie, komplet punktów zgarnęła Pogoń. Chwilę po tym, gdy górą w pojedynku Antonik - Stipica okazał się bramkarz gospodarzy, skuteczne rozegranie rzutu wolnego dało Pogoni prowadzenie. W doliczonym czasie gry decyzję o rzucie karnym dla Arkisędzia zmienił po analizie VAR, a kilka minut później wynik ustalił Spiridonović.

PKO Bank Polski Ekstraklasa - 2. kolejka

Pogoń Szczecin - Arka Gdynia 2:0 (0:0)

Bramki: Kozulj 76', Spiridonović 90+7'

Pogoń: Stipica - Stec, Zech, Kostas, Nunes - Podstawski (63' Listkowski) - Kozulj, Drygas, Hostikka (56' Frączczak), Kowalczyk - Buksa (73' Spiridonović)

Arka: Steinbors - Zbozień, Danch, Helstrup, Marciniak - Deja, Busuladzić - Antonik (70' Młyński), Nalepa, Aankour (81' Skhirtladze) - Serrarens (91' Kolev)

Żółte kartki: Marciniak, Deja, Antonik

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Widzów: 3897

0 min - przed nami pierwsze spotkanie poza Gdynią. Wyzwanie przed podopiecznymi trenera Jacka Zielińskiego niełatwe, bo walczyć będziemy z Pogonią Szczecin, która imponująco rozpoczęła sezon w Warszawie.

0 min - jest kilka zmian w składzie żółto-niebieskich. Do wyjściowej jedenastki powrócił Nabil Aankour, a na szpicy zadebiutuje dziś Fabian Serrarens. Od pierwszej minuty zagra także Michał Nalepa, który przed tygodniem wystąpił w roli zmiennika. Poza wyjściowym składem znaleźli się Kolev, Cvijanović i Jankowski. Ten ostatni do Szczecina nie mógł się wybrać z powodu urazu.

0 min - trzy miesiące temu Arka w ostatnich minutach wypuściła z rąk zwycięstwo w Szczecinie, ale zdobyty wtedy punkt trudno było przecenić. Mając w pamięci tamto spotkanie, dziś również trzymamy kciuki, aby Arka wróciła do Gdyni ze zdobyczą punktową.

0 min - stadion w Szczecinie to obecnie jeden plac budowy. Dostępna dla widzów jest tylko część starej trybuny, której jeszcze nie dosięgnęły prace budowlane.

0 min - w tej chwili w Szczecinie słonecznie, ale dziś pogoda zachodniopomorskim jest dość zmienna - jeszcze kilkanaście minut temu kibice skrywali się pod parasolami, więc nie wiadomo, czy za kilka chwil piłkarze nie będą musieli grać w deszczu.

1 min - gramy!

3 min - pierwsza akcja ofensywna Arki przynosi nam rzut rożny. Zablokowana próba dogrania przez Aankoura.

3 min - gospodarze wyszli obronną ręką ze stałego fragmentu gry, który wykonał Nalepa.

5 min - Hostikka zszedł z piłką z lewego skrzydła do środka i uderzył z 17 metrów. Niecelnie.

7 min - Danch sfaulował Buksę z lewej strony naszego pola karnego. Będzie rzut wolny dla gospodarzy.

7 min - mimo trudnej pozycji Kozulj pokusił się o strzał! Zmierzającą pod poprzeczkę piłkę wybił Pavels Steinbors!

8 min - dobrze spisali się nasi obrońcy przy rzucie rożnym Portowców. Piłka wybita poza szesnastkę.

12 min - ładnie zapowiadała się akcja Arki. Nalepa wymienił  podania z Aankourem, ale próba odegrania na jeden kontakt Marokańczyka nie była dokładna.

13 min - Stipica broni celny, mocny strzał Aankoura! Ładnie Nabil wyprzedził obrońcę i wdarł się z piłką w szesnastkę, po czym oddał uderzenie!

15 min - i znów w opałach Pogoń! Nalepa idealnie zagrał do wychodzącego na pozycję  Antonika, ten wbiegł z piłką w pole karne i mocno uderzył! Niestety Stipica zdołał odbić to uderzenie, a piłka trafiła pod nogi obrońców, a nie nadbiegającego Serrarensa!

17 min - Helstrup świetnie uprzedził Buksę przy podaniu od Hostikki.

18 min - Kozulj wykonał rzut rożny. Rozegrał piłkę z Nunesem, a gdynianie z kłopotami, ale ostatecznie wybili piłkę zagraną przez piłkarza Pogoni.

21 min - Marciniak sfaulował Steca tuz przy chorągiewce w narożniku boiska i obejrzał żółtą kartkę. Rzut wolny dla Pogoni.

22 min - Steinbors pokazał, kto jest królem w jego polu karnym i chwycił piłkę, którą z rzutu wolnego posłał tam Kozulj.

23 min - Antonik w roli lewoskrzydłowego. Posłał piłkę w pole karne, gdzie jednak pierwszy przy piłce był Nunes.

25 min - znów ładna akcja Antonika na lewym skrzydle. Tym razem ograł rywala i zagrał w okolice 6 metra, gdzie jednak Stipica nie pozwolił dojść do piłki Serrarensowi.

27 min - Holender wywalczył dla Arki rzut rożny.

27 min - Nalepa zacentrował, a piłkę wybili obrońcy. Przed polem karnym dopadł jej Antonik, który bez zastanowienia oddał strzał, lecz posłał piłkę daleko od bramki Stipicy.

30 min - Nalepa otrzymał podanie od Aankoura, zamarkował podanie na prawe skrzydło, ale poszedł w drybling z obrońcą. Po pokonaniu pierwszej przeszkody, na drugiej został jednak zatrzymany.

32 min - Stec sfaulował Aankoura pod linią boczną boiska. Nalepa chyba będzie starał się zacentrować pod bramkę Pogoni.

35 min - świetna okazja przed Arką! Nalepa idealnie dograł do Serrarensa na szósty metr, Holender był odwrócony tyłem do bramki, ale zdołał oddać strzał, który zablokował Zech! Ależ było blisko!

37 min - Kozulj zmylił zwodem Marciniaka i oddał strzał z 16 metrów! Nieprzyjemną, kozłującą piłkę złapał jednak Steinbors!

39 min - nieudany strzał z dystansu Adama Buksy.

40 min - Steinbors znów pewnie chwycił piłkę posłaną w pole karne przez Kowalczyka.

42 min - Arka sprytnie rozegrała rzut rożny, który wywalczył Antonik. Nalepa rozegrał piłkę z Aankourem, po czym Marokańczyk wszedł w pole karne i będąc w niezłej sytuacji uderzył na bramkę! Stipica bezbłedny.

43 min - Deja sfaulował przed naszym polem karnym Kozulja i obejrzał żółtą kartkę. Będzie groźnie.

44 min - na strzał zdecydował się z wolnego Nunes. Szczęśliwie posłał piłkę daleko od naszej bramki.

45 min - Marciniak w pojedynku powietrznym sfaulował Kowalczyka. Dużo ryzykował nasz kapitan, bo ma już na koncie żółtą kartkę.

PRZERWA - to było dobre 45 minut w wykonaniu Arki. Choć częściej przy piłce utrzymywali się gospodarze, to jednak nasz zespół częściej uderzał na bramkę przeciwnika, ale Stipica na razie nie dał się zaskoczyć. Uważnie i bezbłędnie spisuje się nasza defensywa, a zawodnicy ofensywni cierpliwie szukają swoich szans na zagrożenie bramce Pogoni. Oby po zmianie stron udało się pokonać szczecińskiego bramkarza, a możemy mieć piękny poniedziałkowy wieczór!

46 min - gra wznowiona.

46 min - mocne otwarcie Arki. z autu wyrzucił piłkę Marciniak, Deja zgrał do Busuladzića, a ten uderzył mocno po ziemi, ale Stipica nadal nie pokonany!

48 min - przerwana faulem akcja Arki przez Kozulja. Na razie bez kartki dla zawodnika Pogoni.

49 min - Teraz Kowalczyk faulował Marciniaka w okolicy narożnika pola karnego Pogoni. Będzie okazja dla Dei.

49 min - Adam Deja minął strzałem mur Portowców, ale byli jeszcze obrońcy, którzy zatrzymali strzał naszego pomocnika.

50 min - było groźnie! Antonik zagrał z prawej strony w poprzek pola karnego, gdzie Aankour o mały włos nie wyprzedził Steca i nie wpakował piłki z metra do siatki!

53 min - Buksa skorzystał z podania Steca z prawego skrzydła,uderzył z powietrza i nieznacznie chybił!

55 min - szybko wszedł między naszych obrońców Hostikka, lecz w niezłej sytuacji mocno chybił!

56 min - Hostikka schodzi z boiska. W jego miejsce Adam Frączczak.

57 min - sędzia puscił grę po faulu Steca na Aankourze pod polem karnym Pogoni, ale chwilę później odgwizdał przewinienie Nalepy na Kozulju.

58 min - ależ okazję miał Antonik! Po podaniu Nalepy był sam na sam ze Stipicą! Górą bramkarz Pogoni! Powinno być 1:0 dla Arki!

63 min - Podstawski idealnie zagrywa do Kozulja w pole karne, ale ten miał duże problemy z opanowaniem piłki, co wykorzystali nasi obrońcy i wybili piłkę!

63 min - Listkowski zmienił Podstawskiego.

65 min - po faulu na Drygasiue rzut wolny wykonał Nunes. Arkowcy wybili piłkę i zainicowali atak, który przerwali gospodarze dopiero przed własnym polem karnym.

67 min - Antonik przerwał akcję Pogoni i otrzymał żółta kartkę za faul na Kowalczyku.

70 min - pierwsza korekta w talii Zielińskiego. Za Antonika pojawił się na boisku Mateusz Młyński.

73 min - Portowcy mieli rzut rożny, ale źle rozegrali ten stały fragment.

73 min - Spiridonović zmienia Adama Buksę.

75 min - Frączczak faulowany na 17 metrze na wprost bramki Steinborsa. W roli faulującego Marciniak. Duża szansa przed Pogonią.

76 min - gol dla Pogoni. Frączczak rozegrał piłke krótko do Kozulja, a ten potężnie uderzył i pokonał łotewskiego bramkarza Arki...

80 min - było groźnie pod bramką Pogoni. Helstrup i Serrarens byli bliscy dojścia do piłki przed Drygasem, lecz jednak szybszy był zawodnik gospodarzy.

81 min - Kolev zmienił Serrarensa, a Skhirtladze Aankoura.

81 min - długo nie podnosi się z boiska Drygas, a Pogoń już bez możliwości zmian.

84 min - dobra szybka akcja Młyńskiego na lewym skrzydle. Dośrodkowanie Mateusza trącił Kostas i skierował ją poza boisko, ale tuż obok bramki!

84 min - poradzili sobie gospodarze z rzutem rożnym wykonanym przez Nalepę.

85 min - Drygas skierował się już do szatni, wiec gospodarze będą kończyć mecz w dziesiątkę.

88 min - Deja mocno uderzył z 18 metrów, jednak chybił!

90 min - gospodarze znów będą mieli rzut wolny tuż sprzed linii 16 metra. Tym razem bliżej naroznika pola karnego faulował Helstrup.

90+1 min - Kozulj tym razem uderzył bezpośrednio, ale wysoko ponad bramką Steinborsa.

90+2 min - karny dla Arki! Skhirtladze powalony w polu karnym!

90+3 min - jest jeszcze konsultacja VAR, czy Skhirtladze nie zagrał piłki ręką?

90+5 min - jest decyzja odwołująca jedenastkę dla Arki. Jest też żółta kartka dla Jacka Zielińskiego...

90+7 min - 2:0 dla Pogoni. Arka desperacko szukała bramki wyrównującej, a Spiridonović wykorzystał złe dogranie Busuladzića do Helstrupa, wyprzedził Duńczyka i pewnie pokonał Steinborsa.

KONIEC - o ogromnym pechu mogą mówić po tym meczu gdynianie. Zamiast prowadzenia po sytuacji sam na sam z bramkarzem Antonika, chwilę później przegrywali po golu z rzutu wolnego Kozulja. W doliczonym czasie gry Nalepa już miał ustawioną piłkę na "wapnie", arbiter zmienił swoją decyzję o rzucie karnym, a wtedy gospodarze zdołali przeprowadzić jeszcze jedną bramkową akcję. Choć Arka pozostaje bez punktów w tym sezonie, to jednak ten mecz pokazał, że Arka potrafi z silnym rywalem stwarzać dużo sytuacji i być bardzo groźna. Gdy uda się jeszcze "uruchomić" skuteczność, szybko powinniśmy zacząć punktować.