02.05.2019

Nasi rywale: Wisła Płock

Przed Arką kolejne spotkanie w Lotto Ekstraklasie. Rywalem żółto - niebieskich będzie sąsiad w tabeli - Wisła Płock. Drużynę Nafciarzy od niemal miesiąca prowadzi Leszek Ojrzyński, natomiast jego asystentami są Patryk Kniat i  Krzysztof Sobieraj.

W pierwszym spotkaniu obu drużyn w Płocku, Arka wygrała 3:1 po golach Koleva, Jankowskiego oraz Siemaszki. Bramkę dla Wisły Płock zdobył Ricardinho.

W rewanżu w Gdyni padł wynik 3:3. Było to ostatnie spotkanie ligowe obu zespołów w 2018 roku. Bramki dla Arki zdobyli Adam Danch oraz Michał Janota dwa gole. Mecz obfitował w nagłe zwroty akcji ponieważ, Arka przegrywała do przerwy 0:2. W drugiej połowie zdołała odrobić straty, aby ostatecznie zremisować, po bramce wyrównującej w 89 minucie spotkania.

W poprzednim sezonie Wisła zajęła 5 miejsce w tabeli z dorobkiem 57 punktów.

Sukcesy:

• 4. miejsce w I lidze - 2004/05
  • zdobywca Pucharu Polski - 2005/06
  • finalista Pucharu Polski - 2002/03
  • zdobywca Superpucharu Ekstraklasy - 2006

W przerwie zimowej w kadrze Wisły Płock doszło do kilku zmian. Drużynę opuścili m.in.: Carlistos, Bartłomiej Gradecki,  Damian Szymański oraz Patryk Wieliczko.

Zespół wzmocnili: Ariel Borysiuk, Angel Garcia, Grzegorz Kuświk, Justinas Marazas, Jake McGing oraz Alen Stevanović.

W kadrze są byli Arkowcy Mateusz Szwoch i Marcin Warcholak.

Bilans spotkań ligowych Wisły Płock w sezonie 2018/2019: 9 zwycięstw  – 9  remisów – 15 porażek

5. Arka Gdynia (d, liga) 1 - 3 Ricardinho 69
6. Legia Warszawa (w, liga) 4 - 1 Ricardinho 11, Dominik Furman 40, Ricardinho 49, Nico Varela 74 (k)
7. Jagiellonia Białystok (d, liga) 1 - 1 Ricardinho 24
8. Miedź Legnica (d, liga) 2 - 2 Alan Uryga 30, Bartłomiej Sielewski 49
9. Cracovia (w, liga) 1 - 3 Karol Angielski 50
10. Siarka Tarnobrzeg (w, PP) 4 - 1 Karol Angielski 10, Alan Uryga 54, Semir Štilić 62 (k), Damian Szymański 65
11. Lechia Gdańsk (d, liga) 1 - 0 Karol Angielski 75
12. Pogoń Szczecin (w, liga) 0 - 4
13. Zagłębie Lubin (w, liga) 3 - 3 Ricardinho 23, Jakub Łukowski 45, 59
14. Piast Gliwice (d, liga) 1 - 1 Jakub Czerwiński 90 (s)
15. Śląsk Wrocław (w, liga) 3 - 0 Damian Szymański 65, Ricardinho 69, Giorgi Merebaszwili 82
16. Zagłębie Sosnowiec (d, liga) 2 - 0 Ricardinho 31, Dominik Furman 90 (k)
17. Lech Poznań (w, liga) 1 - 2 Damian Szymański 29
18. Górnik Zabrze (d, liga) 0 - 4
19. Korona Kielce (w, liga) 2 - 2 Giorgi Merebaszwili 16, 90
20. Wisła Kraków (d, liga) 1 - 2 Giorgi Merebaszwili 48
21. Arka Gdynia (w, liga) 3 - 3 Dominik Furman 29, Oskar Zawada 35, Alan Uryga 89
22. Legia Warszawa (d, liga) 0 - 1
23. Jagiellonia Białystok (w, liga) 0 - 1
24. Miedź Legnica (w, liga) 1 - 2 Aleksandar Miljković 43 (s)
25. Cracovia (d, liga) 3 - 2 Grzegorz Kuświk 23, Ariel Borysiuk 49, Dominik Furman 90 (k)

Dominik Furman - 6 bramek,

Giorgi Merebaszwili, Oskar Zawada - 5 bramek.

Giorgi Merebaszwili - 7 żółtych kartek (czerwona po dwóch żółtych).

Dominik Furman  - 7 żółtych kartek,

Igor Łasicki - 6 żółtych kartek.

Na początku kwietnia zespół Wisły Płock objął Leszek Ojrzyński. Dokładnie 2 lata temu wpisał się do historii Arki  za sprawą zdobytego Pucharu Polski.Potem był Superpuchar i drugi finał Pucharu Polski.

Tym razem po drugiej stronie barykady będzierywalizowali z żółto - niebieskimi o ligowe punkty.

Pierwsze cztery spotkania na ławce trenerskiej okazały się dla trenera Leszka Ojrzyńskiego zwycięskie. Wisła pokonała kolejno Śląsk Wrocław, Zagłębie Sosnowiec, Wisłę Kraków oraz Koronę Kielce. Płocczanie przegrali dopiero w ostatniej kolejce z Miedzią Legnica.

Patrząc na układ tabeli Lotto Ekstraklasy, trzy punkty zdobyte w tym spotkaniu mogą dać duży komfort zwycięskiej drużynie. Arka podbudowana zwycięstwem z Miedzią u siebie i nad Korona na wyjeździe, będzie chciała udowodnić swoją rosnącą wartość w meczu z Wisłą Płock. Zwycięstwo w tym spotkaniu postawi Arkę w komfortowej sytuacji, bo przed Arkowcami będą dwa spotkania na własnym stadionie.

opracował: Sebastian Jędrzejewski