22.04.2019

Górnik - Arka 1:0. Zadecydował stały fragment gry

Rundę dodatkową w Lotto Ekstraklasie Arka rozpoczęła w Zabrzu od meczu z Górnikiem. Niestety żółto-niebiescy wrócą do Gdyni bez punktów, gdyż spotkanie zakończyło się minimalną wygraną gospodarzy 1:0 (0:0). Jedyną bramkę zdobył Kamil Zapolnik.

Lotto Ekstraklasa - 31. kolejka

Górnik Zabrze - Arka Gdynia 1:0 (0:0)

Bramki: Zapolnik 53'

Górnik: Chudy - Sekulić, Wiśniewski, Bochniewicz, Gryszkiewicz - Matras - Zapolnik (71' Matuszek), Gvilia (81' Arnarson), Żurkowski, Jimenez - Angulo

Arka: Steinbors - Zbozień, Maghoma, Helstrup, Marciniak - Deja (69' da Silva), Vejinović - Aankour (62' Zarandia), Nalepa, Jankowski - Janota (84' Cvijanović)

Żółte kartki: Matras, Matuszek - Aankour

Sędzia: Paweł Gil (Lublin)

Widzów: 12 278

0 - po 30 kolejkach wyżej w tabeli jest Górnik. Gospodarze dzisiejszego meczu zdobyli do tej pory 31 pkt. i zajmują 12. miejsce w tabeli. Arka jest 15. z 29 pkt. na koncie. Jak łatwo policzyć, ewentualne zwycięstwo pozwoli żółto-niebieskim wyprzedzić Górnika.

0 - w rundzie zasadniczej oba mecze Arki z Górnikiem kończyły się remisami 1:1. W obu przypadkach bramki dla zabrzan zdobył Dani Suarez, dla Arki trafiali - Michał Janota w Gdyni i Michał Nalepa w Zabrzu.

0 - w porównaniu z poprzednim meczem ligowym w składzie Arki mamy dwie zmiany. Od pierwszej minuty zagrają Adam Marciniak i Michal Nalepa, nie ma natomiast Tadeusza Sochy i kontuzjowanego Aleksandara Koleva. Na pozycji nr 9 ustawiony dziś Michał Janota.

0 - w rozegranych dzisiaj dwóch pierwszych meczach grupy B padły następujące wyniki: Miedź zremisowała z Zagłębiem Sosnowiec 2:2, a Wisła Kraków przegrała u siebie z Wisłą Płock 2:3. Równolegle do meczu Arki będzie się toczyło spotkanie Korony ze Śląskiem.

0 - sędziowie wyprowadzają już oba zespoły na boisko. Arka w swoich tradycyjnych żółto-niebieskich barwach, Górnik w czarnych strojach ze złotymi elementami.

1 - gramy! Od środka zaczęli żółto-niebiescy.

3 - po rzucie wolnym do piłki doszedł Maghoma, ale w trudnej sytuacji nie zdołał oddać groźnego strzału. Od bramki zaczyna Chudy.

5 - od pierwszych minut Arkowcy czujnie grają w obronie i na razie skutecznie uniemożliwiają rywalom przedostanie się pod bramkę Steinborsa.

6 - z lewej strony wrzucał piłkę Jimenez i mamy pierwszą interwencję Steinborsa w tym meczu. Nasz bramkarz pewnie łapie piłkę po zagraniu hiszpańskiego skrzydłowego Górnika.

9 - pierwszy celny strzał Arki w tym spotkaniu! Jankowski ładnie "złamał" akcję do środka i uderzył prawą nogą zza pola karnego. Z tym strzałem poradził sobie jednak Chudy i złapał lecącą w środek bramki piłkę.

12 - niezły początek spotkania w wykonaniu Arki. Nasi zawodnicy neutralizują poczynania Górnika w ofensywie, a sami próbują na różne sposoby zagrozić bramce gospodarzy. Na razie gospodarze bez strzału na bramkę Steinborsa.

15 - pierwsza groźna akcja Górnika. Szymon Żurkowski otrzymał piłkę przed polem karnym i uderzył mocno lewą nogą z ok. 20 metrów. Lecąca po ziemi piłka minęła nieznacznie długi słupek naszej bramki.

17 - dośrodkowanie Jimeneza, ale po raz kolejny Steinbors spisuje się bez zarzutu. Piłka ląduje w rękawicach naszego bramkarza.

19 - na strzał z dystansu zdecydował się Nalepa. Próba naszego zawodnika była jednak niecelna i Chudy nie musiał w tej sytuacji interweniować.

22 - po rzucie rożnym wykonywanym przez Gvilię powstało małe zamieszanie w naszym polu karnym. Jednak ostatecznie żaden z zawodników Górnika nie doszedł do strzału, a interwencja jednego z naszych obrońców wyjaśniła sytuację.

25 - przed polem karnym dryblował Janota. Nasz zawodnik składał się już do strzału lewą nogą, ale w ostatniej chwili skuteczną interwencją popisał się Bochniewicz, który wślizgiem zablokował Janotę. W odpowiedzi mieliśmy zablokowany strzał przewrotką jednego z zawodników Górnika.

29 - chwila przerwy w grze. Pomoc medyczna udzielana jest Gryszkiewiczowi, który ma problem z ręką. Kilkadziesiąt sekund wcześniej opatrywany był Wiśniewski.

32 - Angulo wpadł z piłką w pole karne Arki i uderzył technicznie lewą nogą. Steinbors był jednak na posterunku i wybił ją na rzut rożny. Bardzo dobra interwencja naszego bramkarza! Rzut rożny nie przyniósł zaś zagrożenia.

35 - Jankowski ładnie poradził sobie z jednym z rywali i zagrał na prawą stronę do Aankoura. Nasz skrzydłowy zdecydował się na strzał zza linii pola karnego, ale zabrakło mu precyzji i piłka minęła bramkę Górnika.

37 - było teraz groźnie pod naszą bramką! Górnik krótko rozegrał rzut rożny, w pole karne zagrywał Jimenez, a całość kończył strzałem z powietrza Matras. Rosły pomocnik nie trafił jednak w bramkę, choć trzeba przyznać, że do tego celu niewiele mu zabrakło.

41 - Arkowcy wyszli z szybką kontrą, którą "napędził" Vejinović. W dalszej fazie skuteczny powrót zawodników Górnika uniemożliwił jednak naszej drużynie skuteczne rozegranie tej akcji. Wszystko zakończyło się faulem i podyktowaniem rzutu wolnego dla rywali.

44 - dobrze w defensywie zachował się Helstrup, który nie dał się zaskoczyć szarżującemu Angulo i skutecznie powstrzymał hiszpańskiego zawodnika.

45 - do pierwszej połowy zostało doliczonych co najmniej 60 sekund.

45+1 - kompletnie nieudane uderzenie Żurkowskiego. Od bramki grę wznowił Steinbors, a po chwili sędzia zakończył pierwszą połowę.

PRZERWA - wyrównany mecz oglądamy dziś w Zabrzu. Obie drużyny miały swoje sytuacje, ale nie udało im się znaleźć drogi do bramki. Teraz czeka nas 15 minut przerwy, a potem cała druga połowa. Liczymy, że żółto-niebiescy przechylą w niej szalę zwycięstwa na swoją korzyść i w tym ważnym meczu zgarną komplet punktów.

46 - drugą połowę rozpoczęli od środka piłkarze Górnika. Obie drużyny bez zmian w składach.

47 - z dystansu uderzał Gvilia, jednak Steinbors zaliczył kolejną dobrą interwencję i pewnie złapał strzał gruzińskiego pomocnika.

50 - Górnik rozpoczął drugą połowę z dużym animuszem. Jednak poza wspomnianym powyżej uderzeniem Gvili z dystansu gospodarze nie potrafili zagrozić naszej bramce.

53 - gol dla Górnika. Z rzutu rożnego dośrodkował Gvilia, a na długim słupku do piłki doszedł Zapolnik. Zawodnik Górnika uderzył mocno głową przy słupku i nie dał szans Steinborsowi na skuteczną interwencję. Górnik wychodzi na prowadzenie, ale mamy jeszcze dużo minut na odrobienie strat.

57 - Arka walczy o wyrównującą bramkę. Dobre dośrodkowanie w wykonaniu Marcniaka, zgrywał piłkę głową Jankowski, ale ostatecznie Aankourowi nie udało się oddać strzału. Po chwili faul zawodnika Górnika i mamy rzut wolny z prawej strony pola karnego.

58 - po stałym fragmencie gry i dośrodkowaniu Janoty piłkę łapie Chudy.

59 - pierwsza żółta kartka w tym meczu. Matras ukarany przez sędziego. Tymczasem trener Jacek Zieliński reaguje na boiskowe wydarzenia. Będzie zmiana na skrzydle, do wejścia na murawę szykuje się Luka Zarandia.

62 - Aankour ukarany żółtą kartką za faul na połowie Górnika. Po chwili ten zawodnik opuszcza boisko, a w jego miejsce - zgodnie z zapowiedziami - pojawił się Zarandia.

65 - aktywny w akcjach ofensywnych jest w ostatnich minutach na lewej stronie Marciniak. Nasz kapitan przed chwilą po raz kolejny dośrodkował w pole karne. Przy piłce jednak pierwszy był zawodnik Górnika, który wybił piłkę.

67 - w odpowiedzi dośrodkowanie Angulo w pole karne. Do zagrania swojego rodaka nie doszedł jednak Jimenez i piłka wyszła poza linię końcową.

69 - druga zmiana w naszym zespole. Wzmacniamy siłę ofensywną. Po raz pierwszy w tym roku w Ekstraklasie na boisku pojawił się Marcus da Silva, a opuścił je defensywny pomocnik Adama Deja.

71 - dwójkowa akcja zawodników Arki powstrzymana przed polem karnym przez obrońców. Po chwili pierwsza zmiana w Górniku - Matuszek za strzelca bramki Zapolnika.

73 - groźna akcja Górnika. Jimenez podał do Żurkowskiego, ten oszukał Helstrupa i uderzył niecelnie prawą nogą z ostrego kąta.

73 - ależ było blisko remisu! Kapitalnie uderzył lewą nogą Zarandia, a piłka minimalnie minęła słupek bramki Górnika! Gdyby strzał Luki trafił w światło bramki to Chudy raczej nie zdążyłby ze skuteczną interwencją i mielibyśmy pięknego gola wyrównującego. Zabrakło tak niewiele...

77 - pozostał niecały kwadrans + czas doliczony. Arka w tym sezonie już dwukrotnie odrabiała straty w meczach z Górnikiem. Liczymy, że podobnie będzie także dzisiaj. Na pewno nasi zawodnicy będą walczyć do samego końca i ostatniego gwizdka sędziego.

78 - strzał Angulo zbyt lekki, by sprawić problemy Steinborsowi.

80 - Janota z Vejinoviciem krótko rozegrali rzut rożny. Ten drugi dośrodkowywał w pole karne, a tam w trudnej pozycji niecelnie uderzał Marciniak.

81 - druga zmiana w drużynie Górnika. Obrońca z Islandii Arnarson wchodzi w miejsce gruzińskiego pomocnika Gvili.

84 - uraz Michała Janoty, który ucierpiał w starciu z Żurkowskim. Nasz zawodnik nie mógł kontynuować gry i opuścił boisko z pomocą sztabu medycznego. W jego miejsce Goran Cvijanović. To ostatnia zmiana w naszym zespole.

87 - w polu karnym o pozycję do strzału walczył Jankowski. Nie udało mu się jednak uderzyć na bramkę. Po chwili ze strzałem da Silvy poradził sobie Chudy.

88 - trzecia zmiana w Górniku. Schodzi Angulo, wchodzi Wolsztyński.

90 - cztery minuty doliczone przez sędziego. Arkowcy walczą o wyrównującą bramkę, Górnik broni się, ale też szuka okazji do kontrataków.

90+2 - uderzenie Bochniewicza zablokowane przez Maghomę. Górnik ma rzut różny.

90+3  - w środku pola Matuszek fauluje da Silvę i ogląda żółtą kartkę. Chwilę później dośrodkowanie w pole karne wybite przez zawodników Górnika.

90+4 - Arka odkrywa się i naraża na kontry. Po jednej z takich akcji uderzał Sekulić, ale broni Steinbors.

KONIEC - dwa pierwsze mecze Arki z Górnikiem w tym sezonie kończyły się remisami. Tym razem zabrzanie wygrali, a o ich zwycięstwie zadecydował stały fragment gry. Dośrodkowanie Gvili i strzał Zapolnika zapewniły Górnikowi komplet punktów. Arka punktów musi więc szukać punktów w kolejnych sześciu spotkaniach. Najbliższe już w czwartek w Gdyni z Miedzią Legnica.