16.11.2012

Nasi rywale w liczbach: ŁKS Łódź

Ostatnie słabe występy „Arkowców” na własnym stadionie spowodowały, że w ostatnich spotkaniach punkty w ligowej tabeli były dopisywane wyłącznie po wyjazdach. Wierzymy, że tak będzie także w wyjazdowym spotkaniu z ŁKS – em Łódź. Podopieczni Marka Chojnackiego zdobyli w 16 meczach 13 punktów i są na 15 miejscu w tabeli.

ŁKS to tegoroczny spadkowicz. W ubiegłym sezonie starano się ratować Ekstraklasę sprowadzając wielu rutynowanych zawodników. Jak się na koniec okazało to nie wystarczyło i zespół prowadzony przez Piotra Świerczewskiego, pożegnał się z krajową „elitą”. W drużynie doszło do wielu zmian. Na stanowisku trenera zatrudniono Marka Chojnackiego. Szkoleniowiec dla którego praca w Łodzi jest powrotem na stare śmieci, ponieważ  z ŁKS- ie rozpoczynał karierę piłkarską, a trenerem tej drużyny jest po raz czwarty.

Kibice z Gdyni mogą go pamiętać także z pracy w Arce w 2009 roku. W związku z problemami finansowymi z zespołem pożegnało się wielu uznanych zawodników takich jak: Marcin Adamski, Grzegorz Bonin, Maciej Bykowski, Seweryn Gancarczyk, Maciej Iwański, Wojciech Łobodziński, Michał Łabędzki, Marcin Mięciel, Marek Saganowski, Marcin Smoliński, Antoni Łukasiewicz oraz Damian Seweryn. Do zespołu dołączyli natomiast m.in. Daniel Brud, Paweł Kaczmarek, Kamil Poźniak, Jakub Więzik oraz Jacek Kuklis – brat grającego w Gdyni Piotra.

Bilans spotkań ŁKS – u Łódź  w sezonie 2012/2013: 3 zwycięstwa  – 4 remisy – 9 porażek
U siebie: 1 zwycięstwo – 2 remisy – 4 porażki
Na wyjeździe: 2 zwycięstwa – 2 remisy – 5 porażek

Bilans spotkań Łodzian nie wygląda imponująco, zwłaszcza ten an własnym boisku gdzie udało się zgromadzić do tej pory jedynie 5 oczek.

Sezon podopieczni Marka Chojnackiego rozpoczęli od wyjazdowego zwycięstwa nad GKS – em Katowice 2:1. Później jednak były już same remisy i porażki zakończone dopiero pierwszą wygraną na własnym stadionie, 4 kolejki temu z Sandecją Nowy Sącz 3:2. Wśród porażek jest pogrom 1:7 z Flotą Świnoujcie. Mimo, że w 35 minucie ŁKS wyrównał na 1:1 to do końca spotkania „Wyspiarze” zdołali strzelić gospodarzom jeszcze 6 bramek. W ostatniej kolejce ŁKS wygrał na wyjeździe z Okocimski KS 1:0, a bramkę zdobył Jakub Więzik.

Bilans bramek: 17 strzelonych – 34 stracone
U siebie: 6 strzelonych – 16 straconych
Na wyjeździe: 11 strzelonych– 18 straconych

Statystyki bramek:
Bramki zdobyte z akcji: 14                                  Bramki stracone z akcji: 31
Bramki zdobyte z rzutów karnych: 2                  Bramki stracone z rzutów karnych: 2
Bramki zdobyte- samobójcze: 1                          Bramki stracone samobójcze: 1
Bramki strzelone w 1. połowie: 11                       Bramki stracone w 1. połowie: 12
Bramki strzelone w 2. połowie: 6                        Bramki stracone w 2. połowie: 22

Bilans bramkowy ŁKSwygląda bardzo źle, stracili dwukrotnie więcej bramek niż zdołali zdobyć. Głównie za sprawą takich wyników jak ten z Flotą 1:7. Aż 34 bramki stracone to najgorszy wynik w lidze, natomiast tylko 6 bramek zdobytych na własnym stadionie to drugi najgorszy wynik. Po dwie bramki zdobyte i stracone łodzianie zanotowali po rzutach karnych, a po jednej bramce zdobytej i straconej po samobóju. ŁKS więcej bramek zdobywa w pierwszych częściach spotkań, natomiast traci w drugich połowach.

10

Jeżeli chodzi o bramki zdobywane w poszczególnych kwadransach spotkań to poza pierwszym i ostatnim kwadransem pierwszych połów łodzianie zdobyli po 2 bramki. Najwięcej bramek zdobytych zanotowali w końcówkach pierwszych połów – 5 goli. Najwięcej bramek straconych natomiast padło w końcówkach spotkań – 10 bramek, natomiast w pierwszych połowach bramki rozłożyły się równomiernie po 4 bramki na każdy kwadrans.

Statystyki zawodników:

Artur Gieraga – 1377 minut (16 meczów),

Bogusław Wyparło – 1350 minut (15 meczów),

Paweł Sasin – 1329 minut (13 meczów),

Najlepsi strzelcy:
Jakub Więzik – 4 bramki,

Konrad Kaczmarek, Paweł Kaczmarek, Mateusz Stąporski – po 3 bramki.

Dawid Sarafiński – 4 żółte kartki,

Nikołaj Borsukow, Artur Gieraga, Patryk Kubicki, Paweł Sasin, Mateusz Stąporski – po 3 żółte kartki.

Wśród statystyk indywidualnych wyróżnia się Artur Gieraga który rozegrał najwięcej minut w tym sezonie 1377 minut. Drugim zawodnikiem w tej klasyfikacji jest ikona ŁKS – u – Bogusław Wyparło, który ostatnie 9 sezonów spędził w Łodzi, a łącznie jest to jego 13 sezon w tych barwach.  Najlepszym strzelcem drużyny jest Jakub Więzik – 4 bramki, natomiast po 3 bramki zdobyte ma 3 zawodników: Konrad Kaczmarek, Paweł Kaczmarek oraz Mateusz Stąporski. Najostrzej grającym zawodnikiem jest Dawid Serafiński. Aż 5 zawodników jest zagrożonych otrzymaniem 4 żółtej kartki, która wyklucza z występu w następnym pojedynku.

Niedzielny mecz będzie dla obu drużyn bardzo istotny. ŁKS ma szansę na złapanie kontaktu z zespołami, które oddaliły się od strefy spadkowej. Jak ważne są to 3 punkty dla żólto-nieboeskich pisać nie trzeba. Miejmy nadzieję, że w pojedynku braci Kuklisów to Piotrek będzie górą i Arka na zakończenie rundy zapunktuje.

opracował: Sebastian Jędrzejewski